Odolnost ve vztahu

Odolnost si představme jako neviditelnou sílu, díky které jsme ve vztazích silnější a spokojenější. Jedná se o vnitřní odhodlání, stabilitu a energii, která vztahy posiluje a posouvá do kladných čísel. Vztah je odolný stejně, jak kvalitní jsou jeho základy. Odolnost můžeme vnímat jako stupeň vědomého života, úroveň vnitřní vyzrálosti i jako soubor konkrétních dovedností.

Jak u sebe odolnost posílit? Co konkrétně naše vztahy oslabuje? Odpovědi a možná ještě více najdete v následujícím článku. 

Představte si, že jste na moři v malé loďce. Občas je to klidná jízda na hladině, kdy se kocháte pohledem do okolí. Jindy se zvedne vítr a nastává bouře, při které vlny loďku přehazují z jedné strany na druhou. A vy se snažíte držet rovnováhu. Takový je život, takové jsou vztahy. Náročnější a klidná období v životě se střídají. Stejně, jako je důležitá pevná konstrukce lodi, i pro nás je stěžejní v životě kultivovat a zpevňovat svou odolnost. 

ZAMAKEJ NA SVÝCH ZÁKLADECH

U stavby domu či konstrukce lodi – vždy záleží na materiálu. I u nás. Neseme si s sebou genetickou výbavu, rodinnou zátěž, svoje bolístky, úroveň citlivosti, jsme prostě jedineční. Platí ovšem spravedlivé pravidlo, že pokud si přejeme ve svém životě růst a svou kvalitu posouvat, potřebujeme skrze porozumění sobě zvyšovat svou odolnost. V opačném případě čelíme dnes a denně vlnkám, které měly potenciál jen malého pohoupání, ale my dovolujeme, že mají sílu ničivých tsunami. Neregulujeme je. 

Petra mě oslovila ke spolupráci proto, že neustále ve svém životě něco řešila. Cítila se vyčerpaně, měla pocit, že se jí neustále dějí náročně situace a ona je jimi vláčena. ,,V práci si neváží toho, co pro ně dělám, furt po mě jen něco chtějí. Doma si manžel jede své, na mě se neohlíží. Rodiče mi spíš jen něco vyčítají.“ Petra se točila v kruhu, ve kterém potřebovala hlavně vše rychle a v emocích vyřešit, brala si hodně věcí osobně a často se litovala. 

Co tedy patří k základům, které podpoří vnitřní odolnost? 

Vztah k sobě určuje vše ostatní.
Vztah k sobě nezlepšíš bez zpracování minulosti.
Pokud jednáš na základě bouřlivých emocí, točíš se v kruhu. 
Pokud se neučíš novým dovednostem, nových výsledků nedocílíš.
Způsobem své komunikace říkáš, kdo jsi. 

Velká kategorie hlubokých témat na deset článků, pět podcastů a tři online programy. Psáno s úsměvem na tváři. 

Pokud se o sobě chcete dozvědět více, doporučuju sérii podcastů zde.

Pokud upřednostňujete čtení, článků jsme napsali už hromadu, mrkněte sem.

Pokud do svého rozvoje a vztahu k sobě chcete praštit, úspěšnou online výzvu pro ženy najdete tady. 

Můžete všechno uvedené, nemusíte nic. Můžete na sobě začít pracovat s námi, můžete klidně po přečtení tohoto článku oslovit jiného kolegu z branže. Je to v pořádku. Píšu tyhle řádky s vděčností, kolik z vás se na nás obrací a kolik z vás už na sobě pracuje právě i s jiným odborníkem. Makáte, nestojíte na místě, rozvíjíte se. Přestáváte se topit ve stížnostech na okolní svět, to se obrovsky počítá! 

Čtěte také: Má smysl opravovat rozbitý vztah?

ODOLNĚJŠÍ PETRA 

Půl roku spolupráce, velká dávka aktivního přístupu, tři přečtené knihy, absolvovaná online výzva a výpisky z každého druhého podcastu. Petra, která se cítí ve svém životě jistější. Drží opratě pevněji v ruce a přijímá ve vyšší míře zodpovědnost za vlastní život. Uvědomila si, že opravdu potřebuje začít od sebe. 

Vztah k sobě: Petra se v přítomném okamžiku zaměřovala na reakce druhých lidí. Usmívají se? Je to v pořádku. Mračí se? Musím změnit svůj přístup. Ok, u nich lepší. U mě horší. Znecitlivění a odpojení od sebe. Obviňování, že si nevšimli, že jí je hůř. Sebelítost, že si jí neváží. Pro Petru bylo jednoduší ubližovat sobě než druhým. 

Lepší vztah k sobě nejde bez zpracování minulosti: S Petrou jsme se vracely často do jejího vztahu na výkon zaměřeného táty. Táty, který nešel pro kritiku daleko. Žil ve světě, kdy ho nikdy nikdo nedocenil tak, jak měl. Petru pohánělo vnitřní nastavení ,,musím mu dokázat, že na to mám a že za to stojím“. Nedokazovala to jen jemu, ale celému světu. Nevnímala sebe, nevnímala své hranice, doslova žila pro ostatní. 

Pokud jednáš na základě bouřlivých emocí, točíš se v kruhu: Petra často cítila uvnitř sebe tlak, na jehož základě jednala. Tlak, že když nevyhoví kolegyni, bude naštvaná. Tlak u výčitek táty, a tak se obhajovala a vysvětlovala. Tlak komplikovaných pracovních situací, které musela akutně řešit, jinak jí v tom bylo nesnesitelně. Přehlížela sebe, v únavě křičela a obviňovala celý svět. 

Pokud se neučíš novým dovednostem, nových výsledků nedocílíš: A tak to je. Nelze očekávat, že za stejných podmínek, se stejným vybavením, se stane najednou něco zázračného. Život je růst, život je učení. Petra se začala učit ze svých emocí. Naučila se vnímat situace způsobující tlak. Neutíkala. Okamžitě nejednala. Učila se zastavovat a uvědomovat si příčiny a následky. Učila se vnímat a přijímat přesně to, co cítí. Objevuje stále nové způsoby jednání. Uvědomuje si, že nemusí reagovat hned, že může s tlakem a s emocí chvíli zůstat. 

Způsobem své komunikace říkáš, kdo jsi: Petra si v rámci spolupráce přiznala, že je často ,,plačka“, ,,oběť“, ,,stěžovatelka“ a ,,drama queen“. To jsou její pojmy, které si přála změnit a posunout. Aktuálně frčí na stupně vítězů s názvem ,,bez výčitek“, ,,bez pojmů nikdy a vždycky“, ,,prodýchávám emoce a vracím se za chvíli“. Na první pohled drobnosti řeknete si, na ten druhý obrovský posun! 

ODOLNOST JAKO STABILITA A ADAPTABILITA 

Odolnost roste se zdravými základy. Čím více stabilní základy máte, tím rychleji a pružněji se dokážete adaptovat. A protože v životě jedinou jistotou je právě změna, vezte, že odolnost je něco, co stojí za to posilovat. Odolnost si představme nejen jako tu lépe známou fyzickou. U studených sprch vše samozřejmě může začít. Fyzická odolnost jde ruku v ruce s odolností psychickou. Psychicky odolní jsme v okamžiku, když: 

  • rozumíme sami sobě, proč nás právě tahle konkrétní situace rozhodila 
  • jsme si vědomi toho, že na základě bouřlivé emoce nemusíme okamžitě jednat 
  • známe svá slabší místa a vědomě je ve svém životě posilujeme 
  • uvědomujeme si, že není potřeba vinit druhé a zůstaneme u sebe
  • vkládáme do konverzací kladné body, tzn. například se vzdáme kritizování druhé strany, obviňování partnera a výčitek 
  • uvědomujeme si, že MŮŽEME (můžeme říct ano, můžeme říct ne, můžeme cokoliv a nemusíme nic)

Ke všemu zmíněnému vede cesta. Jde o vnitřní rozhodnutí, že vám váš život stojí za to. Od Petry mi zrovna včera přišla zpráva: ,,Mám radost! Ještě před pár měsíci bych v téhle situaci rovnou křičela. Teď jsem pět minut počkala. Místo obviňování partnera jsem vysvětlila, co to dělá se mnou.“ 

Malý krůček pro lidstvo, obrovský pro Petru. Protože dokázala vystrčit hlavu ze svého naučeného vnímání světa, ze své malé krabičky, ve které se jí špatně dýchalo a žilo. Když opatrně otevřela víko, zjistila, že se může nedechnout nového vzduchu. Že se potřebuje chvilku rozhlížet a pozorovat, co vše nového vidí. Postupně se učila nové krůčky v novém prostředí a zjistila, že je to bezpečné. Nebylo, není a nebude to jen a jen snadné. Co ale patří k opakovaným výsledkům našich klientů je pocit mnohem většího vnitřního klidu a životně dobrý pocit. Ten ale nepřichází sám, ten si potřebujeme umět tvořit. 

Terka