Jak se Radek zbavil emoční závislosti
Vyhýbání se konfliktům a závislost
„Stavím svůj svět kolem ženy”, řekl mi Radek během našeho prvního setkání.
„Neumím čelit útokům, nechci konflikty, proto neřeknu pravdu, jak to cítím, co potřebuji. Hledám si neustále stejné typy žen, jako je moje máma – studené, emočně nezpůsobilé, manipulativní, které padají do role oběti a já je pak zachraňuji.
A úplně v tom ztrácím sebe.”
Přečti si, jak majitel firmy ze Středních Čech nalezl vnitřní svobodu a naučil se čelit konfliktům.
- 6 měsíců spolupráce
- 2 týdny do prvních změn
Závislý vztah jako z učebnice
Radek byl v době, kdy nás oslovil, v závislém vztahu, kde je k sobě s partnerkou přitahovalo silné emoční pouto. To je v mnoha vztazích žádoucí, ale tady to mělo stinnou stránku.
Navzájem si s partnerkou otevírali svá emoční zranění a dráždili svoje strachy. Díky tomu jejich vztah byl plný nepochopení, výčitek, nevyřčeného. S každou další ránou klesala Radkova ochota čelit rozbouřeným emocím a otevírat se.
Mýtus o komunikaci
Když dojde na vztahy, většinou se dozvíte, že musíte komunikovat, komunikovat, komunikovat. V emočně zatížených vztazích je ale tahle rada houby platná, protože se to téměř vždy zvrtne.
I když byli Radek s partnerkou schopni se o hlubokých věcech bavit, nevedlo to ke zlepšení vztahu. Dokud totiž nepracujete i s emoční složkou, celostně, dosáhnete jen dílčích výsledků.
Radek cítil, že není šťastný, nejen na úrovni vztahové. Hledal nový smysl svého života, realizaci. K práci, kterou dělal, už se vrátit nechtěl, byla čistě výkonnostní - s hodnotami, s kterými už nebyl v souladu.
Co se Radek postupně během spolupráce naučil?
Odhalil, že spousta jeho vzorců pochází z primární rodiny. Díky hlubší práci s emocemi dokázal odpustit i dávné křivdy a cítit se skvěle a uvolněně v tom, jak to je právě teď.
Za řadou jeho chování byly ukryté strachy z nedostatečnosti, ze samoty, odmítnutí, hodnocení, z toho, že nemůže být sám sebou. Díky tomu se většinou podvědomě stavěl do nějaké role a snažil se dělat věci tak, aby potěšily ostatní (partnerku, ale i další lidi).
Právě tyto emoce a chování na ně navázané jsme v naší spolupráci krok po kroku měnili na něco funkčnějšího, více podle Radkových představ.
Svoboda a sebevědomí
Průlom nastal, když Radek pocítil (racionálně to věděl dávno), že může. Může si dovolit projevit emoce, může si dovolit říct, co cítí. Tento bod znamenal zásadní obrat v jeho zvládání konfliktů, ale nejen tam.
Poznal víc své hodnoty a kvality, začal si víc věřit. To mu umožnilo nastavovat si hranice i tam, kde mu to dřív připadalo nemyslitelné. Z uhnaného, emočně vyšťaveného chlapa se posunul do muže, který řídí svůj život.
Lehkost a rovnováha
Jeho cesta stále pokračuje, není hotovo.
Do života dostává víc lehkosti. Někdy je to jako na houpačce, nicméně víc a víc vítězí nový, zralejší, dospělejší Ráďa, který se rozhodl pro nezávislý život.
Už nenechá druhé rozhodovat o něm samotném. Už ví, že nemusí a to mu přináší svobodu a autenticitu. V průběhu spolupráce došlo k rozchodu s partnerkou, jen aby k sobě znovu našli cestu.
V starém - novém vztahu už je Radek více vědomý a schopný se rozhodnout a vykomunikovat, co pro sebe chce a co už je za hranou. Jeho konání je dospělejší a směřuje k větší životní spokojenosti a svobodě.
Vědomá tvorba
Radek našel pod vedením Renči cestu k tomu, jak překonat silné emoce a strachy, které ho nutily jednat určitým způsobem. Díky tomu má sílu a chuť měnit vše, co je v jeho životě důležité.
A v souladu s pravidlem: Lepší Ty, lepší vztahy, lepší život; vnáší do toho svého vědomě víc toho, za čím si stojí. Ne zcela překvapivě se mu to vrací.