Muž a domácí práce: Od napětí k harmonii
Přestože historické a kulturní normy často přiřazují ženy k domácím úkolům a muže k finančnímu zajištění, moderní přístup možná vyžaduje něco jiného – rovnováhu a spolupráci.
Doma chceme mít hezky čisto. Vypráno a nakoupeno. Uvařeno. O děti musí být postaráno. Péče o domácnost je nedílnou součástí našich životů, ale může být velkým zdrojem napětí a konfliktů, pokud chybí správná komunikace a funkční rozdělení úkolů. Jaké jsou důsledky nerovnoměrného rozdělení a jak je lepší dosáhnout harmonie a spolupráce? Začneme častým scénářem…
On: 💪🏻
Ona: 💋
💪🏻:
"Podívej se, jakej je tady zase nepořádek. Co si mám dát k večeři? To jsi jako ani neuvařila? V lednici nic není, bezvadný. Můžeš mi říct, co jsi dělala celej den?"
💋:
"To si děláš srandu? Celý den se starám o děti, vařím a uklízím. Ty po sobě neuklidíš ani hrnek, nevyneseš odpadky, nepomůžeš mi s ničím! Přijdeš domů a jenom se válíš!"
💪🏻:
"Já pracuju! Ty jsi prostě furt nespokojená. Jsem chlap, tohle mají dělat ženský, a ty nezvládneš ani základní věci. Jak si myslíš, že to dělají ostatní? Zeptej se Adély, ta má 3 děti a taky to zvládá.”
💋:
"Pracuješ? A já snad ne? A ten zbytek mám dělat jenom já, co. Ty tady žiješ taky. Kolikrát ty jsi za poslední měsíc umyl nádobí nebo vysál? Už toho mám fakt plný zuby."
💪🏻:
"To je tvoje práce, já mám dost svých starostí. Stačí si to trochu zorganizovat."
💋:
"Tak si to zkus! Místo toho, abys mi pořád něco vyčítal, tak bys mi mohl raději pomoct. Ale ne, ty jsi mistr světa a jen kritizuješ. Pak se divíš, že s tebou nechci ani spát."
💪🏻:
"To je přesně ono. Jen si stěžuješ a hraješ na oběť. Už mě to nebaví poslouchat."
💋:
"Ty mě furt ponižuješ. Místo toho, aby ses choval jako normální chlap a podílel se, tak mě ještě shazuješ."
💪🏻:
"Jasně. A co děláš ty? Pak se div, že chodím domů pozdě. Radši budu po práci kdekoliv jinde, než tady s tebou."
Je vám to povědomé? Společné soužití přináší do našeho života velké množství nových výzev. V tomto článku se pojďme společně zaměřit na důsledky nerovnoměrného a špatně komunikovaného rozdělení domácích prací a na to, jaký to má vliv na dynamiku našich vztahů.
Pracující muž a žena v domácnosti?
Historicky je to takto dané. Ženy byly považovány za primární osoby odpovědné za domácí práce a péče o děti, zatímco muži tu byli od hmotného zajištění a zabezpečení rodiny. Může to být různorodé. Každému vyhovuje něco jiného. Tento model se však postupně mění. Čím dál více mužů si uvědomuje význam svého podílu na domácích pracích a péči o rodinu.
Nicméně i ve 21. století v moderní společnosti stále kolují informace, že muži by se vůbec neměli věnovat domácím pracem. Měli by jen chodit do práce a vydělávat peníze, aby se ženy a děti měly dobře.
Související názor, který ve společnosti panuje je ten, že když muži pomáhají více ženám, tak jsou méně přitažliví. “Chlap, který doma vytírá, přece není chlap”.
Frustrace a napětí
A tak je žena unavená, otrávená a často i hysterická. Muž si na ni stěžuje. Nespí spolu. Doma je dusno a převládají hádky, či ignorace. Přechází to do rezignace. Každý si stěžuje na svém písečku, ale spolu to nejsou schopni vyřešit. Jaká je role muže a ženy? Kdo by měl vykonávat tu “druhou šichtu” doma? Muž, žena nebo oba společně?
Množství a náročnost domácích prací je ovlivněna věkem, potřebami a hodnotami jednotlivců. Potřeby mladého a bezdětného pracujícího páru budou odlišné, než u páru, který má 1, 2 nebo více dětí.
Mladý pracující, či studující pár bude zaměřený na krásu a pořádek.
Nemáme uvařeno? Tak zajdeme na jídlo. Není uklizeno? Zítra, až vstaneme, tak uklidíme. Nakoupíme později na Rohlíku.
S příchodem dítěte se tyto hodnoty mění od základu a pro pár s dítětem/dětmi bude klíčová funkčnost a praktičnost celé domácnosti.
Komunikace je kámen úrazu
Problém může nastat už v začátku u páru, který spolu začne bydlet. Kdo bude vyklízet myčku? Kdo bude chodit nakupovat? Svůj volný čas a koníčky najednou musíte přehodnotit.
Jedna z nejhorších variant je očekávat, že se něco stane. Máte velká očekávání, ale nejsou komunikována. Každý z partnerů přichází z jiné rodiny s jiným arzenálem návyků, takže domů přinášíme vzorce, které jsme převzali od našich rodičů a toho, jak to fungovalo u nás. Vzorce se často nedoplňují a domácnost je dvoubarevná. Je potřeba to sladit do jednobarevnosti.
Zapojení muže by mělo být komunikováno se ženou. Chcete mít hotové základní věci? Nebo je to o tom, aby bylo vše vyleštěné a naklizené?
Pokud jste si nastavili, že doma nepomáháte, může nastat velký problém. Podíl domácích prací v domácnosti se hodně odvíjí od toho, v jaké fázi se naše ženy nachází a jaké mají aktuální hodnoty. Je spíše na ženě, aby s tímto tématem přišla a komunikovala to s námi muži. Aby to nebylo o tom, že žena má nějaká očekávání, která neřekne a my ta očekávání nevnímáme.
Pokud je rozložení prací správně komunikováno, tak můžete vykonávat domácí práce a nebude to mít vliv na sex, který nás samozřejmě zajímá nejvíce. 😉 Žena bude mít více prostoru na své zájmy a koníčky, takže to naopak může zlepšovat náladu a projevovat sexuální touhu ve vztahu.
Na chodu domácnosti bychom se měli podílet, ale zdravou formou, kdy dostatečně komunikujeme potřeby a postupy, jak to bude fungovat. Postupem času se ženou jen vyladíme proces.
Co si o tom myslíte vy?
Jenže já pak nic nestihnu!
Tohle asi všichni znáte. Domácí práce jsou sice důležité, ale neměli byste jim věnovat čas na úkor vašeho odpočinku a koníčků. Vysoké nároky a přílišná péče o domácnost, která vám bere čas nejsou správným přístupem, bez ohledu na to, zda jste zapojeni, či ne.
Přehnané soustředění na dokonalost v domácnosti může vést k vyčerpání, frustraci a celkové snížení kvality života. Hlídejte rovnováhu mezi udržováním čistého a funkčního domova a časem věnovanému odpočinku, koníčkům a osobnímu růstu.
Podle věku se mění cena hraček
My muži milujeme hračky. I úklid může být zajímavý, jako zábava s rituálem. Jsou pomocníci různých typů, s odlišnými funkcemi a cenami.
- Robotický vysavač, takže teď stačí vzít ruční vysavač třeba 1x za týden
- Robotická sekačka na trávu, díky které si můžete udělat kávu, dát si nohy nahoru a dívat se, jak seká za vás
- Pračka i sušička v jednom, protože vám nestačí schnout prádlo na sušáku a máte k tomu malý byt
- Spotřebiče s aplikacemi a možností vzdáleného spuštění, takže nemusíte na nic čekat, přijdete domů a máte hotovo
Stanovte si například, že každý čtvrtek a pátek děláte něco společně. Vaříte. Nakoupíte. Pustíte si hudbu a utíráte prach. Je to na vás.
Udělejte to tak, aby to vedlo k rovnováze, která se odráží do celého vztahu. Podporujte se. Chvalte se.
Moderní řešení
A co delegování? Co všechno můžete delegovat, abyste ušetřili čas a našli balanc mezi prací a koníčky?
Promyslete si, zda by nebylo přínosnější, kdybyste si pozvali a zaplatili 1x týdně paní na úklid. Dali prádlo do prádelny. Využili služeb krabičkové formy stravy s dovozem. Pomáhá rodina s hlídáním dětí? Umíte si říct o pomoc?
Jaká je hodnota vašeho času? Neušetří vám čas, když si zaplatíte někoho na pomoc?
Jako fungující muž v domácnosti zajistíte lepší domácnost, pohodu a harmonii. Když si oba nastavíte správné hranice a žena získá více času na sebe a na budování své ženské energie, máte skoro vyhráno.
Zapojte se do péče o domácnost a zlepšete kvalitu svého vztahu. Pomohu vám s komunikací s partnerem, rovnoměrným nastavením rozdělení úkolů a moderními způsoby, jak efektivněji spravovat domácí práce.
Míra