5 kroků lásky jako vztahová prevence
Vztahová prevence se moc nenosí. Pokud chcete cynismus, čtěte něco jiného. Tohle jsou čistě pragmatické kroky, které vám umožní zlepšit váš vztah na dlouhé roky.
Vím, že často v rámci naší práce publikujeme spíš články a podcasty o tom, jak zvládnout různé vztahové problémy, případně jak takové problémy vznikají. Řekl jsem si, že by bylo fajn napsat taky něco o tom, jak takovým problémům předcházet. Prostě stará dobrá vztahová prevence.
Od začátku roku, tedy za dva a půl měsíce, se na nás obrátilo skoro 300 z vás s žádostí o konzultaci. Ačkoliv mě váš zájem těší a pomoc ostatním máme v našem týmu jako poslání, nemůžu se ubránit dojmu, že by řadě situací šlo předejít.
V tomto článku proto najdete 5 prověřených kroků, které můžete dělat, aby vaše láska vzkvétala. Ale varuju vás. Pokud čekáte jednoduchý návod, tak jděte radši scrollovat na Instagram a sledovat videa s buldočkama. Protože jako každý krok v životě, i tyto mají svoje specifikum. Potřebujete je dělat opakovaně, abyste někam došli.
1. Slova ocenění
Tohle zní na první dobrou jako největší klišé vztahového poradenství, ale já bych za něj dal ruku do ohně. Ve většině párů, se kterými jsem doposud pracoval, byl minimálně jeden z partnerů ve vlastní mysli nedoceněný. Někdy oba.
Jasně, pokud se cítíte nedocenění, potřebujete se naučit oceňovat sami a nevyžadovat to na sílu od druhého. Na druhou stranu, pravidelně a opravdově oceňovat druhého váš vztah posílí. Ať už oceňujete to, co pro vás dělá anebo to, jak na vás zrovna působí.
Vyplatí se si takové věci také zapisovat. Schválně. Pokud si budete týden vést deníček, kolik ocenění a kolik kritiky v něm na konci týdne bude?
A pod ním je další odstavec plný duchaplného textu, nad kterým se budou čtenáři ještě dlouho rozplývat slastí. Možná o tom dokonce napíšou dopis mamince, na kterou už půl roku kašlou.
2. Šestivteřinový polibek
V uspěchané době je velmi snadné ztratit pozornost z toho, co je opravdu důležité. Někde mezi snídaní pro všechny, restama do práce a plánováním úžasné dovolené, která opět nevyřeší všechny vaše problémy se nakonec ztratíte i vy a váš partner.
Velmi dobrý počin, jak si navzájem nezevšednět může být zůstat u sebe o něco déle. Právě to může zajistit šestivteřinový polibek. Schválně to zkuste. Oproti klasické „puse a čau“ na rozloučenou vás to donutí s partnerem opravdu být.
Tak co, nudíte se už v půlce? Máte pocit, že už musíte běžet? No, možná právě tohle jsou signály toho, že byste to mohli přehodnotit.
3. sdílení příběhů
Někdy to ve vztahu je jako s dětmi, když přijdou ze školy. „Tak co, jak bylo?“ „Dobrý.“ A tím to hasne. Pokud to tak máte nejen s dětmi, ale i s partnerem, trocha vztahové prevence vám nejspíš udělá dobře. A vyprávění příběhů je nejstarší způsob budování vztahů.
Vyhraďte si čas, kdy budete společně sdílet zážitky, přání a myšlenky, které jsou pro vás důležité. Ze zkušeností bohatě stačí půlhodina týdně, takže výmluvy o tom, že na to nemáte čas hoďte rovnou do koše. Důležité je jít pod povrch věcí. Neodbýt se oním pověstným „dobrý.“
Důležité také je, aby měl sdílející partner dost prostoru sdílet bez přerušení. Tohle není o tom věci řešit, ale sdílet. Uvidíte, co dokáže měsíc pravidelného sdílení s vaším vztahem udělat.
4. mluvte o tom, co může bolet
Jo. Tenhle bod možná bude taky bolet, když ho čtete. Proč? Protože vztahová prevence s sebou nese mluvení o věcech, které nemusí být příjemné. Ony ty vztahy většinou nesou myšlenku „v dobrém i zlém“, ať už jste se vzali anebo ne.
Takže zkuste se svým partnerem mluvit o věcech, za který ho drbete s kámoškama. A vy, chlapi, zkuste otevřeně mluvit o tom, že se vám Maruška v práci líbí a chtěli byste ji do trojky. Je celá řada témat, která můžou způsobit nepříjemnosti.
Ale pokud o nich nemluvíte, tak se kumulují. Až nakonec způsobí mnohem větší nepříjemnosti a ve výsledku i rozpad vztahu. Stejně jako mučit se pravidelně v posilce preventuje obezitu, otevřené rozhovory posilují vztah. A cítíte se po nich líp.
V tomhle může pomoci i tahle kniha.
5. věnujte prostor sobě a nicnedělání
Ha! Klišé na entou. Pokud se věnujete osobnímu rozvoji, na tuhle poučku jste už nejspíš narazili. Možná jste to i zkusili a zjistili, že to není vůbec snadné. Anebo jste v tom neviděli smysl, stejně jako teď možná nevidíte, jak by to mohlo zlepšovat vaše vztahy.
Faktem je, že 90 % klientů v rámci naší práce se učí věnovat pozornost sami sobě. A to i v případě párové terapie. Díky zvyšování všímavosti vůči sobě a zvyšování citlivosti totiž dokáží lépe pracovat se svou energií a také lépe vyhodnocovat situace ve svém životě.
Není to o tom, že 15 minut klidu a pozornosti věnované sobě vyřeší všechny vaše problémy. Ne. Ale 15 minut denně věnovaných sobě vám umožní posilovat to nejdůležitější. Sebe. Svoji psychiku. Svoji životní sílu. A ta vám umožní zvládat lépe všechno ostatní.
Pokud si nedokážete věnovat 15 minut denně, pak neřídíte svůj život. A dřív nebo později se to projeví. Vztahy bývají prvním lakmusovým papírkem. Proto tento krok zařazuji na seznam vztahové prevence.
5 kroků vztahové prevence v kostce
- Slova ocenění
- Šestivteřinový polibek
- Sdílení příběhů
- Mluvte o tom, co může bolet
- Prostor pro sebe a nicnedělání
Co z článku vás zaujalo? A jakým způsobem předcházíte problémům ve vztahu vy? Budu rád, když napíšete komentář.
Opatrujte se.
Honza