Umění říct NE jako posilující ingredience vztahu
Proč je pro nás tak moc těžké bránit svou energii a říct ne? Čím to, že je jednoduší ubližovat sám sobě víc než odmítnout nebo zklamat druhého?
Bezkonkurečně nejčastější téma našich klientů. Běží v kolečku povinností a všeho, co je důležité a ,,mělo by se“, a už jim dochází síly nebo trpí jejich blízcí. V hlavě jim často bliká program ,,ještě to není dost“ a ,,chci, aby mě měli rádi“ a první psychosomatika je na světě.
Malé děti nemají žádný problém říct ,,ne“. Mohli bychom se od nich učit. Nemají doladěnou formu, ale ta lehkost by se mnoha dospělým hodila. V průběhu života jsme se naučili být hodní kluci a hodné holky, pro které zdravé první místo znamená sprosté slovo a hlavně sobeckost. Odborněji řečeno jsme prošli výchovou a socializací, umíme se vcítit do druhých a velmi dobře známe výčitky a pochybnosti o nás samotných. Umíme se také nekomfortu s NE vyhnout a pak si to ještě zdůvodnit.
Chceš nebo nechceš?
Představme si pár běžných denních situací. Zažívá je klientka Lucka:
- Volá jí kamarádka, že od ní potřebuje pohlídat na dvě hoďky dceru. Stejně, jako minulý týden, Lucka se totiž osvědčila a nebránila se.
- Lucce už po několikáté volá neznámé číslo z neziskového sektoru a žádá o příspěvek.
- Kolegyně na Lucku deleguje svou vlastní práci i přesto, že pro Lucku znamenají zůstat v práci přesčas.
Společně s Luckou rozebíráme zmíněné situace při jednom z našich setkání. ,,Kdybys mohla cokoliv a necítila strach, jak bys reagovala?“ Ptám se se zvídavostí v hlase a zdůrazňuji, že tady při sezení si můžeme dovolit cokoliv, i snít.
Lucka se pousměje a s úlevou odpovídá, že všechny situace by potřebovala odmítnout. Ne vždycky, když nastanou, ale tento týden ano. Z mnoha důvodů, které má často tendenci vysvětlovat a zároveň se jimi obhajovat. Pro ni se jedná o velký aha moment.
,,Nejde o to odmítat vždy a všechny, ale potřebuju cítit sebe zrovna v ten aktuální okamžik.“
Raději ublížím sobě než tobě
Tohle je silné tvrzení. Setkávám se s touhle realitou dnes a denně u svých klientů, kteří věří že:
- nemůžou říct ne
- nemůžou odmítnout
- nemůžou otevřeně říct svůj názor
- nemůžou dát přednost sobě před ostatními
- nemůžou dopustit, aby na ně někdo další byl naštvaný
Proč je to pro ně ale tak těžké? Důvodů je samozřejmě tisíc a jeden individuální. Těmi základními můžou být následující:
- Necítíme svůj vlastní kompas a ani netušíme, že existuje svět, ve kterém můžeme naplňovat vlastní potřeby.
- S velkým zpožděním nám dochází, že to, do čeho jsme se pustili, není to pravé a necítíme se v tom vůbec dobře (až když nám dojdou síly).
- Někde po cestě životem jsme zapomněli, že ,,ne“ je také možnost (rezignovali jsme, dlouho nás nikdo neslyšel).
- Vlastní potřeby cítíme, také víme, že tuhle konkrétní věc nechceme, ale máme tak hluboko zakořeněno, že musíme být s každým zadobře, že ,,to naše“ je stejně jedno.
- Nešetříme vlastní energií, to znamená, že jedeme na doraz a nezbývá nám energie a ani vůle na vyjádření postoje obsahující NE.
Hlídej si, komu a jak nahazuješ
Lucka si v rámci naší spolupráce uvědomila mnohé. Silným okamžikem byl fakt, že svým jednáním lidem kolem sebe ,,nahazuje" a automaticky vychází vstříc. Na otázky typu, kdy a kde se sejdeme - odpovídala ,,je mi to jedno“. Za každou druhou větu dodávala ,,když budeš cokoliv potřebovat, ozvi se“. Většinou svého jednání dávala vědět, že na ní a jejích potřebách až tolik nezáleží a že si nechá líbit dost. A když už se pokusila nastavit hranici, byla tak nejasná a mlhavá, že vlastně znamenala ,,tak nějak by to šlo“.
Můžete si každý také položit otázku: ,,Co svým jednáním lidi kolem sebe opakovaně učím?“
S nastavováním hranic a komunikováním potřeb vám pomůže naše kniha Opravdový život.
Vystřelit NE nebo vysvětlovat?
V jistém moudrém článku jsem četla, že ,,ne“ nás od sebe vzdaluje a vysvětlení přibližuje. Výstižná pravda. Mluví totiž o tom, že ne všem kolem nás musíme vysvětlování poskytovat. Někdy prostě stačí prosté a neprůstřelné NE:
- ne děkuji
- ne nechci
- ne nepotřebuju
- ne, teď se mi to nehodí
- ne, aktuálně na to nemám kapacitu
Kde tedy doplnit vysvětlením? Tam, kde nás druhý člověk chce chápat a my potřebujeme být pochopeni. Bohužel si sebou často neseme tu zákeřnou potřebu být pochopeni ode všech a vždy. Začátek konce. Good luck. Lidí je na světě hodně.
Přelom v životě pro vás mohou znamenat následující otázky:
- Cítím, že mě druhý člověk chce pochopit?
- Vnímá mé důvody a snaží se jim porozumět?
- Přeje si mě skrze mé rozhodnutí i více poznat?
- Zajímá ho, čím to, že právě teď říkám ne?
- Váží si mě?
Smutnou realitou je, že často ani naši nejbližší, například rodiče, nejsou ti, kteří by výše zmíněné uměli. Neumí. Protože je samotné tyhle dovednosti nikdo neučil. Přejme si, aby mezi sebou partneři kulturu pochopení pěstovali více a více. Můžeme každý začít u sebe. Třeba tím, že výše zmíněné budeme poskytovat lidem, na kterým nám záleží. A nebudeme zapomínat na sebe.
Jak doslova řekl klient, se kterým už delší dobu spolupracuju: ,,Moje ne druhého nezabije a mě posílí. Stojí to za to.“ Nejvíc nejlepší. S každým komunikovaným NE si totiž vytváříte novou zkušenost ve světě, kde i na vás záleží a kde posilujete sebe a zároveň také vztahy, které žijete.
Chcete vnést do vašeho života lehkost? Pomůžeme vám. Řekněte si o nezávaznou konzultaci tady nebo si poslechněte některý z našich podcastů.
Terka