5 věcí, které do zdravého vztahu nepatří

Jsou věci, o kterých víte, že škodí zdraví a tak se jim vyhýbáte (anebo taky ne). Stejně tak existují věci, které spolehlivě zabijí váš vztah. A co si budem, tak si je do vztahů přidáváme plnými doušky. Tady je pět věcí, které do zdravého vztahu nepatří, alespoň dle mých zkušeností s klienty.

1. Nedůvěra

Jasně, může to být do očí bijící a asi si teď říkáte, co objevného asi tak můžu napsat. V první řadě to, že ačkoliv se to může zdát jasné, nedůvěra se objevuje v mnoha podobách. Pravidelně pracuji s klienty, které trápí žárlivost. Ať už je to kontrolování telefonu nebo scény, když se partner otočí za jinou, všechno jsou to projevy nedůvěry.

Stejně tak vás možná překvapí, že nedůvěra je schovaná i za přehnanou péčí, například o děti. Jako by např. žena nevěřila, že přístup jejího muže (odlišný od jejího) může být pro děti přínosný. Nedávno jsem pracoval s klientkou Evou (sdílím s jejím souhlasem), která mě oslovila s tím, že ve vztahu zažívají s manželem silné konflikty právě stran výchovy dětí.

K jejímu překvapení naše spolupráce nebyla o tom, že bych jejímu muži vysvětlil, že ona to říká správně. Mnohem spíš se oba dva učili porozumět a důvěřovat tomu druhému. Protože s nedůvěrou můžete pracovat pouze vy, kterých se nedůvěra týká, vy kdo ji prožíváte. Žádné ujištění zvenku to nespraví.

Poslechněte si: Žárlivost je jako zranění, dá se léčit

2. Absence porozumění (nikoliv komunikace)

Říká se, že komunikace je základ vztahu, ale já si dovolím nesouhlasit. Základem zdravého vztahu je porozumění. A bohužel můžeme vidět až často, jak my lidé komunikujeme o sto šest i o sto sedm, ale porozumění se spíš zmenšuje než narůstá.

A tak si říkám, jaké by to bylo, kdybychom přestali na chvíli všem okolo cpát svoje názory a říkat, jak se co má dělat. Jaké by to bylo, kdybychom namísto mluvení a prosazování vlastní pravdy prostě mlčeli a snažili se porozumět tomu, co nám říká ten druhý.

A proč to říká zrovna takhle. Proč to zrovna takhle má. Většinou, když se tímto způsobem začne budovat porozumění, zjistí i velmi rozhádané páry, že toho mají vlastně hodně společného. Že situace není tak zlá, jak vypadala. Nejen proto vede právě k hlubšímu porozumění jak sobě, tak vztahům, i naše kniha Opravdový život.

3. Nedostatek osobního prostoru

Tento zabiják vztahu je taky velmi dobře známý, ale přesto je na vzestupu. Není divu. Dnešní doba porovnávání, honění pindíků a životního stylu svádí k tomu, že na sebe máte méně a méně času. Což je paradoxní, když uvážíme, že spoustu věcí v kariéře děláme často jen proto, abychom se „pak“ měli dobře.

Když se do toho přidají děti, je to teprve masakr. Přece svoje dítě nezanedbáte, to je jasný. A tak mu věnujete mrtě času, vytváříte další a další možnosti, až jednoho dne najdete na stole lístek od partnera, že odjel na cestu kolem světa se svojí milenkou, protože chce taky trochu žít.

Je snadné se rozdat. Ale v drtivé většině případů to vede jenom k tomu, že vám nezbude nic. Vztahům velmi prospívá, když každý jednotlivec ve vztahu má svůj prostor a svoji seberealizaci. Když máte dobře nastavený svůj vlastní život, ocení to i děti i partner. Tak šup šup, udělejte něco hezkýho pro sebe.

Čtěte také: Proč kvalitní vztahy bývají jednoduché

4. Neustálé kritizování a negativita

Někdo to možná s kritikou myslí dobře. Někdo dokonce za kritiku schovává vyšší cíle. Potkal jsem řadu lidí, kteří měli jasnou představu o tom, jak by měl vztah vypadat. Docela často ji i schovávali za duchovní principy. Jenže tuto svoji pravdu pak vyžadovali po partnerovi, který ji měl taky žít.

Kritika s dobrým úmyslem je pořád kritika. A kritika schovaná za duchovno nebo náboženství je podle mě pěkně pokryteckej hnus. Protože to můžete nazvat jakkoliv honosně, ale podstata je stále stejná. Někoho jiného (komu navíc tvrdíte, jak ho milujete) se snažíte přesvědčit o tom, že je s ním něco špatně. Že on je špatný. A měl by to opravit. Au.

Je jen málo toxičtějších věcí, než neustálá kritika. Natočili jsme o tom fajn sérii podcastů o čtyřech jezdcích vztahové apokalypsy. Tak si je pusťte, jestli chcete. A představte si, jaké to je pro vás, když má někdo neustálé připomínky – na vás, vaši práci, vaše chování atd.

Za mě jedna z nejpřímočařejších cest, jak posunout svoje vztahy, je zapracovat na svojí schopnosti být laskavý a nekecat lidem do života.

5. Neochota řešit problémy

Já se v tom nechci pitvat. Hele, pohádali jsme se, ale už je to pryč, tak se k tomu nevracejme. Tyhle a další věty jsem slyšel už mockrát a možná je dobře znáte i vy. Jsou to nebezpečné věty, které by měly vzbudit pozornost a spustit alarm. Proč?

Neřešit problémy, emočně vypjaté situace a další je pohodlné. O tom žádná. Jenže je to jako zametat pomyslná hovínka pod koberec. Až pak jednoho dne chodíte v obýváku do kopce, kolik jste jich tam za ta léta nastřádali. A uklidit tohle potom bolí. Nehledě na to, že to někdy bývá nemožné.

Zdravé vztahy se vyznačují tím, že si mezi sebou partneři pravidelně emočně uklízí. A nejen mezi sebou, ale taky každý sám v sobě. Takže jestli příliš často slýcháte hlášku:„To je tvůj problém, já nic řešit nepotřebuju.“ možná máte vedle sebe někoho, s kým to všechno budete muset řešit jednoho dne zaráz.

Mrkněte také na náš kurz Jak zvládat konflikty s nadhledem.

Jak vidíte, věcí, které do opravdového vztahu nepatří, je spousta. Přesto si dovolím být v závěru článku optimistický. Každý den totiž vidíme, že se dá i těchto pět bodů odstranit. Proměnit je na něco užitečného, co vztahu prospívá. A to mě těší.

Jaké body byste k tomuto seznamu připsali vy?

Honza