Doping povolen!

Při psaní článků ráda využívám témata, která jsou nějakým způsobem aktuální. Ať už pro mě osobně, pro mé blízké nebo co se mi objevuje v praxi s klienty. A s klienty to teď bylo hodně o dobíjení. Co si pod tím máte představit? Nechte se překvapit 😉

Nová klientka mi na prvním sezení říká, že se jí špatně zvládají konfliktní situace. Když prozkoumáváme téma dál, dostaneme se k tomu, že je vlastně ani zvládat lépe v tom nastavení, v kterém teď je, nemůže. Proč, ptáte se? Nechci se dnes věnovat emoční vlně, ani spouštěčům našich emočních zranění. Chci se věnovat prachobyčejné energii. Zkrátka to, jak máme nebo spíš nemáme nabito. A co to pak ovlivňuje, aniž bychom si to uvědomovali.

Poslední kapka do pohárku, který přeteče…

Představte si, jeden z náročnějších dnů. Špatně se vyspíte, ráno je hektické, v práci jeden průšvih za druhým. Pohádáte se se šéfem. A k tomu všemu prší. No a vy se pak z posledních sil doplazíte domů a přijde ku příkladu naprosto nevinná připomínka ze strany partnera/partnerky, že ten koš měl být ráno vynesený a že to teď v kuchyni teda pěkně smrdí. Hm, že by poslední hřebíček do rakvičky nebo poslední kapka do pohárku, který přeteče?

Čtěte také: Odolnost ve vztahu

Výbuch!!!

A už to jede. Emoce na vrcholu, frustrace maximální, musí to ven.  A ten, kdo je na druhé straně se diví, že tak nevinná připomínka způsobila takový atomový výbuch. Co nám tady uteklo, na co jsme si nedali bacha? Na energii. Evidentně tady bylo dlouho vybito nebo stav nabití velmi nízký. O to rychleji se pak dostanou emoce do obrátek.

Je to jako s baterií. Pokud máte nabito full, zvládnete toho mnohem víc. V momentě, kdy už bliká červené políčko, moc prostoru není. Když máte dost energie, náročné situace se zvládají mnohem snáž. Když jste s energií těsně před vybitím nebo už máte vybito, chybí nadhled, chybí prostor podívat se na věc i z jiného úhlu pohledu, chybí čas na vyhodnocení, případně uvědomění si dané situace a že by to šlo řešit a reagovat jinak.

Představte si, jak by taková situace s odpadkovým košem mohla vypadat, pokud byste měli nabito, tedy dost energie? Možná byste zpytovali svědomí, možná byste více zapojili humor, možná byste jen řekli: „Máš pravdu miláčku“ a koš šli vynést. Troufnu si říct, že výbuch by nebyl nebo by nebyl tak silný jako u prvního příkladu. A bylo to přesně i to, co se objevovalo u zmiňované klientky. Po rozebrání situace se objevilo, že nemá žádný čas na sebe, že mele z posledního, nic nestíhá a večer padne za vlast a druhý den nanovo. 

I drobnosti se počítají!

Pojďte si sami šáhnout do svědomí, jak aktivně pracujete se svou energií? Vnímáte, co vám během dne, týdne, měsíce energii bere a jak si stojíte se stavem své baterie? A jak ji dobíjíte? Které aktivity vám energii dodávají?  Nemusí to být žádné velké věci, i drobnosti se počítají. Co děláte pro sebe, abyste se cítili dobře? Máte aktivitu ve svém životě, která je vaše a umíte si na ni udělat čas? Jak jste si odpověděli? Pokud vás vaše odpovědi vedou k tomu, že s energií vůbec nepracujete, možná je nejvyšší čas s tím začít. 

Čtěte také: Připusť, že to celé může být jinak

Víte, co jste jedli k obědu a jak to chutnalo?

Můžete začít obyčejným pozorováním toho, kde vám energie nejvíc odtéká. Můžou to být situace, lidé, rozhovory, prostředí, téměř cokoliv. Až si to identifikujete, zkuste se zamyslet nad tím, jak dobíjíte a pokud to není dostatečné, tak přidejte. Najděte si to, co vám přináší radost do života, při čem se cítíte být více při životě. A zakomponujte to do své každodennosti.

Začněte od drobností – třeba, že si sníte oběd v klidu a budete mít prostor i na vnímání toho, jak to chutná a co skutečně jíte. Nebo, že si půjdete, byť na 20 minut, zaběhat, pokud vás to baví. Nebo začnete plést, protože plést jste vždycky chtěli. Existuje nekonečně mnoho možností a je jen na vás, co je TO vaše. 

Držím vám v tom pěsti a kdybyste potřebovali prozkoumat téma hlouběji a šířeji, můžete si přečíst naši knihu Opravdový život, která může být mimochodem skvělým vánočním dárkem pro vaše blízké 😉 A pokud byste chtěli prozkoumávat téma emoční vlny, poslechněte si jeden z našich podcastů na toto téma na herohero.co.

Mějte se fajn, Renča!