Proč kvalitní vztahy bývají jednoduché

Kvalitní vztahy bývají jednoduché. Na míle vzdálené dramatům ve stylu Hamleta a Ophelie. Ne vždy se nám to ale daří. Tento článek napoví proč a co se s tím dá dělat.

Začíná to náhle a je to jako vichřice. Přijde, zboří vaše dosavadní představy a přinese nádech něčeho nového, skvělého. Právě takto často začínají emočně velmi intenzivní vztahy. Neplatí to samozřejmě ve 100 % případů, ale velmi často s sebou krom velké intenzity a příslibu skvělosti nesou také jinou kvalitu – komplikovanost.

Stačí jenom, aby se změnilo x

Možná to znáte taky. Já sám se klidně přiznám, že jsem velkou část svého života vytvářel právě takovéto vztahy. Silné, intenzivní, ale extrémně komplikované. Partnerky často byly z jiného města, nebo bylo něco nedořešeného v minulosti apod. Celou dobu jsme tak stáli v situaci: Stačí, aby se změnilo tohle nebo tohle a pak to bude nejlepší vztah na světě.

Kolikrát já jsem tohle jen slyšel od klientů! On je ten můj partner skvělej, akorát se pořád vrací ke svojí bývalé. Ale miluje mě a kdyby se tohle vyřešilo, tak to bude super. Jenže to není snadné vyřešit, protože s bývalou mají hypotéku a milion dalších závazků.

Nebo situace, kdy se potřebujete přestěhovat, prodat půlku majetku a překonat řadu nepředstavitelných překážek (včetně toho, že se váš partner musí rozejít se stávající ženou, protože jste v roli milenky). Vedeni slepou vírou, že když překonáte dost překážek, tak to bude v budoucnu skvělé. Něco tady nehraje, což?

Čtěte také: Když mi to neřekneš, tak jak to mám proboha poznat!

Proč tak prahneme po dramatu?

V naší knize Opravdový život jsme věnovali celou jednu kapitolu principu Zjednodušujte všechno. Není to náhoda. Život a vztahy, jsou ve své podstatě jednoduché. Když si osvojíme schopnost tuto jednoduchost vidět, respektovat a využívat, přinese to do života kvalitu, jakou žádné drama nedokáže nahradit.

Nicméně řada z nás se pořád nachází ve vyhledávání dramat a velmi komplikovaných vztahů. Příčin může být hodně, ale já se pokusím pojmenovat zejména dvě, které jsme při práci se stovkami klientů identifikovali.

Někdy prostě věříme, že je třeba hodně obětovat. Vztah pak nutně připomíná Hollywoodský trhák, ve kterém je třeba trpět, aby to stálo za to. Jako by tady panovala přímá úměra v tom, že čím víc překážek překonáte, tím lepší výsledek. Jenže váš život není oblouk vývoje hrdiny v rukách šíleného scénáristy. Můžu vám slíbit, že těžká období přijdou i ve skvělých vztazích. Ale nejsou podmínkou pro to, aby kvalitní vztah vznikl.

Druhá příčina bývá často skrytá ve strachu. Každý to má samozřejmě trošku jinak a pokud se bavíme o strachu navázat vztah, tak ten bývá většinou podvědomý. Prostě si myslíte, že se nebojíte, ale ve skutečnosti se bojíte jako čert kříže. A pozná se to podle toho, jaké vztahy se snažíte vytvářet.

Ať už je to o tom, že si vybíráte nedostupné partnery nebo jste pintlich a z každého vztahu rychle utečete, protože to není ono.

Jednoduchost je kvalita sama o sobě

Zatímco drama je prvek společný mnoha disfunkčním vztahům, ty funkční mají jeden faktor, a tím je jednoduchost. Chinaski zpívají, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. A tak si říkám, že pokud se potřebujete přestěhovat, změnit práci, odepsat rodinu, prodat dům nebo cokoliv z ranku „obrátit svůj život vzhůru nohama“, tak to asi nebude ten správný vztah.

Stejně tak Mňága zpívá, že nejlíp jim bylo když se potkali a neznělo to špatně. Osobně si myslím, že když dokážeme vyměnit nablýskané drama a epičnost ve světle hvězd za obyčejnou, všední jednoduchost, získá život kvalitu a hloubku, kterou jiným způsobem nenajdete. Nepleťte se. Jsem zastáncem toho chtít od života hodně. Ale ruku v ruce s jednoduchostí a prostým vědomím, že všednost a obyčejnost mají co nabídnout.

Pokud se chcete naučit jednoduchosti, začněte si klást lepší otázky. Proč si vlastně život a vztahy komplikujete? Čemu slouží drama a složitost ve vašem životě? Nebo začněte naší knihou Opravdový život, je napsaná právě proto, aby vedla k životu bez zbytečného dramatu. Koupíte ji tady.

V neposlední řadě, pokud chcete, využijte konzultaci s námi. V roce 2023 jsme pomohli už víc než 750 lidem pomoci najít jejich osobní, unikátní cestu ke kvalitním vztahům. Vztahem k sobě samotným počínaje. A ano, může to být jednoduché.

Mějte se krásně a jednoduše!

Honza