Jak přetáhnout závoj chaosu a najít sebe sama

Existuje jeden mocný způsob, jak se vyrovnat s tíživými situacemi. Přál bych každému z nás, aby si jej dokázal osvojit. Vede k němu většina naší práce. A stejně mě nepřestává fascinovat, jak dobře funguje.

Co si budeme povídat, naše práce v rámci Opravdového vztahu nás často přivede k nelehkým situacím. Tím spíš jsem hrdý na to, že klienti vidí první výsledky během dvou setkání a ne až po měsících dřiny. Krom hlubší práce s emocemi a dynamického učení nového chování, myšlení a přístupu k životu pracujeme téměř vždy s jedním tématem – věnovat pozornost sobě.

Představte si klienta Radima, který za mnou přišel poté, co se manželka rozhodla odejít. Léta neslyšel její prosby o to, aby jí věnoval pozornost. Léta byl hluchý k tomu, že chtěla mít na věci vlastní názor. Tvrdý manažer, který poslední roky vládl železnou rukou také doma, byl zlomený: „Strašně moc bych ji chtěl zpátky. Teď to vidím a chci to všechno napravit.“

Nebo Soňa, která se neustále rozcházela a scházela se svým přítelem. Po každém rozchodu si našla milence. Ale partner jí chyběl. Když se k němu vrátila, chyběl jí milenec. A soužití s partnerem spadlo do zajetých kolejí. Ztěžka vydechla: „Mě to zničí. Nevím, jak se mám rozhodnout!“

Anebo Radek, který stál před rozhodnutím, jestli opustit firmu, kterou deset let budoval a která z něj pomalu vysávala život. „Neustále vidím, co všechno je potřeba udělat. Vždycky se hecnu a pak potřebuju dovolenou. Jenže po návratu z dovolené mám velmi rychle pocit, že potřebuju další.“

Tyto tři odlišné příběhy mají každý svoje unikátní řešení. Ale jednu společnou věc. Potřebu nalézt sám sebe. Nejen proto je tomuto tématu věnovaná naše kniha Opravdový život.

Čtěte také: Nezabiješ! To, co je v tobě živé.

Chaos jako signál

Osobně jsem došel k postoji, že pokud jste se dostali v životě do bodu, kdy se na vás valí jedna těžkost za druhou, je to dobré znamení. Pokud si říkáte, co za blbosti to ten Honza zase píše, dejte šanci ještě pár řádkům. Dobře vím, že tváří v tvář chaosu, zmatku a bolesti si jen málokdo radostně výskne: „To je ale paráda!“

Skvělost těžkostí vidím v tom, že na vás ze všech stran křičí: „Zastav se. Hoď se do klidu, kámo. Přestaň se to snažit řešit. Najdi radši cestu zpátky k sobě.“ Vím, že jste nejspíš tuhle radu slyšeli mockrát a také vím, jak planě může znít, když se zrovna topíte v nepříjemných věcech. Přesto jsem přesvědčený, že je funkční. Pokud ji dokážete uvést do praxe.

Jako třeba právě Soňa. Pamatuju si, jak přišla na třetí schůzku. Najednou měla jinou energii. Usmívala se. Skoro bych přísahal, že tančí. „Tak jsem to rozsekla. Poslala jsem k ledu oba dva. A hrozně se mi ulevilo. Sice mám strach být sama, ale to zvládnu. Myslím, že potřebuju dát pozornost sobě. Jo, a po sedmi letech jsem zase začala cvičit. Každý den.“

JÁ jako cesta

Díval jsem se na ni a usmíval se. Mám radost, když se podaří klienta nasměrovat na tu správnou cestu. Aby bylo jasno – nijak jsem Soně neradil, neříkal jí, jestli se má rozejít. To byla její práce. Ale na předchozích dvou hodinách jsme pracovali na jejím emočním prožíváním. Pomohl jsem jí lépe porozumět tomu, co ji žene od milence k partnerovi a zpět.

Velmi často, když jsme zmítaní v chaosu, snažíme se z něj až křečovitě najít co nejkratší cestu ven. Snažíme se utišit emoční bolest, zbavit se strachu. Honem, honem, ať už je to pryč. Právě tento přístup vám ale uváže na oči šátek chaosu a vy pak jako slepci běháte v kruhu.

Právě proto pracujeme téměř s každým klientem na tom, aby se zaměřil na sebe. Lepší vztah nevybudujete tím, že budete řešit partnera. Ani tím, že budete řešit „vztah“. Vybudujete ho tím, že vybudujete sami sebe. Což může být snadné i těžké současně. Velmi v tom pomáhá například princip zdravého sobectví z knihy Opravdový život.

Čtěte také: Sebekritika ve vztahu

Když stojí v cestě emoce

Vtip celé etudy s chaosem a těžkými situacemi spočívá v tom, že nevíte, že se vám to děje. Jakože fakt. Racionálně možná víte, že nějakej chytrý týpek na internetech říkal, že se máte zaměřit na sebe. Na emoční úrovni ale cítíte, že to nejlepší pro vás je právě třeba získat partnera, vyřešit situaci, a kdoví co ještě.

Při pomyšlení na to, že se zastavíte uprostřed bouře a budete jen tak klidně stát, se vám svírá žaludek. Právě tady umíme pomoci velmi rychle. Když klientovi pomůžu vnímat jeho tělo a on se naučí pracovat se svými emocemi, přichází nadhled.

A z nadhledu je vidět na první dobrou, co je potřeba udělat. Klient může vykročit tím správným směrem. Který leží prakticky vždy jinde, než kam se hnal. Stejně jako Radek, který si poprvé v životě dovolil nechat některé věci být (a ony fungovaly jinak, než by to udělal on, ale fungovaly). Stejně jako Radim, který připustil, že manželku nemusí získat zpět. A začal věnovat energii sobě a dcerám. Což zlepšilo i jeho vztah se ženou.

Přál bych nám všem, abychom uměli odhalit závoj chaosu a najít sami sebe. Dobrá zpráva je, že to jde a cesta vede přes hlubší emoční práci. Ještě lepší zpráva je, že je to dovednost, kterou když začnete trénovat, tak vám jde snáze. Až najednou na vlnách chaosu surfujete s rohlíkem na tváři.

Ta nejlepší zpráva je, že tuto cestu můžete začít sami s naší knihou Opravdový vztah a aplikací.

Anebo si klidně řekněte o konzultaci.

Buďte Boží. Nic menšího nemá smysl.

Honza