3 nejčastější omyly o vztazích

Když dojde na vztahy, je kdekdo odborník. A tak se snadno stane, že se z generace na generaci předávají omyly, které vedou k dalším omylům o vztazích, které se zase předávají dál.

Proto rádi v rámci projektu Opravdový vztah přistupujeme ke vztahům nikoliv na základě domněnek, ale ideálně na základě podloženého výzkumu a reálných zkušeností. Část takového více než 35 let trvajícího výzkumu bych vám rád nasdílel v rámci dnešního článku.

Muži nejsou z Marsu a ženy z Venuše

První a nejčastější omyl, který se šíří jako mor je ten, že muži to mají nějak a ženy jinak. Tento omyl je tak zažitý, že si na něm dost lidí postavilo byznys a kážou o tom, jak by se měli chovat chlapi a jak zase ženský. Nejvíc tuto fámu rozšířili manželé Peasovi ve svých knihách.

Jenže se ukazuje, že těch rozdílů je výrazně méně, než se tvrdí. Například se můžete dozvědět, že muži jsou prý orientovaní na výkon a logiku a ženy jsou emoční. Až na to, že například v chodu domácnosti jsou ženy mnohem více orientovanější na výkon než muži.

Stejně tak se můžete od leckoho dozvědět, že muži jsou s konflikty rychle hotoví a ženy si to nesou v sobě ještě dlouho poté, co hádka vychladla. Tohle je lež jako věž. Resp. neexistuje žádná studie, která by to potvrzovala, ale řada studií, které tohle vyvrací. Jednoduše proto, že emoční prožívání je mnohem víc určováno výchovou a osobností jednotlivce, nikoliv pohlavím.

Znamená to, že neexistují rozdíly mezi ženami a muži ve vztazích? To rozhodně netvrdím. Rozdíly existují, ale spíš než o pravidla se jedná o tendence. Proč to tedy vůbec píšu? Protože zjednodušovat vztahy na X nebo Y je nebezpečné a vztahům to škodí. Pokud má být vztah opravdový, potřebujete vidět člověka, jeho plnou osobnost a ne to, co má mezi nohama.

Čtěte také: Nevěřím si a proto chci, abys patřil mně!

Nevěra není příčinou rozvodu

Teď možná někteří kroutíte hlavou, ale než článek naštvaně zavřete, dejte šanci ještě pár řádkům. V mnoha případech, pokud dojde k nevěře, se pár skutečně rozejde. Není to ale samotnou nevěrou, ale díky způsobu, kterým se s touto bolestivou událostí dokážou anebo spíš nedokážou vypořádat.

Silné emoce, zrada a pocit, že vám někdo boří dlouho budovaný svět – navíc člověk, kterého milujete a důvěřujete mu. Právě to jsou příčiny dvou fenoménů, které často nevěru provází. Konkrétně jsou to silná kritika a emoční odcizení.

Není divu, že se někteří lidé stáhnou raději do sebe a přestanou se ve vztahu angažovat anebo naopak obrátí svou bolest do kritiky toho druhého. A právě tohle jsou skutečné příčiny rozchodů, jak ukazují studie několika set párů.

Přesto i v naší praxi máme klienty, kteří dokázali silné emoce zpracovat a nevěra se pro ně stala spíš prvkem, který jejich vztah posílil. Poslechněte si díl podcastu Nevěra jako lék a uslyšíte sami. A pokud se ve vašem vztahu objevuje kritika a emoční odtažitost, zbystřete. Klidně si v takovém případě řekněte o konzultaci s námi – je to zdarma.

Hádky do vztahu nepatří

Poslední omyl, který bych si chtěl vzít na paškál je právě ten, že konflikty a hádky do vztahu nepatří. Naopak. Konflikty jsou pojivem vztahů, které vydrží. Tak jako v případě výše ale záleží na tom, jak je zvládáte. A víte, co je na tom fascinující?

Onen více než 35 let trvající výzkum ukazuje, že cca 2/3 konfliktů ve vztazích se nikdy nevyřeší. Zkrátka a dobře partneři dojdou k tomu, že se na některých věcech neshodnou a naučí se spolu láskyplně existovat navzdory rozdílům. Nemusí se přitom jednat o malichernosti, ale klidně i o zásadní věci jako je pohled na výchovu dětí.

Co je důležité pro dobré zvládání konfliktů? Ukazuje se, že je to schopnost říkat nepříjemné věci a komunikovat svoje potřeby. Stejně jako procesovat zdravě emoce a navzdory neshodám udržet pozitivní náhled na vztah – alespoň ve většině případů. Pokud je právě tohle vaše téma, rozhodně nevynechejte knihu Opravdový život. Najdete v ní řadu užitečných principů, jak se dostávat do souladu a zdravě komunikovat svoje potřeby. Objednejte si ji zde.

Čtěte také: Proč dobré úmysly tak často ubližují

Co když je to všechno jinak?

Musím říct, že mě zkoumání dynamiky vztahů neuvěřitelně baví. Každý z nás jsme vyrůstali v jiné rodině, v jiném zázemí a rozdíly v pohledu na svět jsou tudíž nevyhnutelné. Dnes jsem vám představil 3 nejčastější omyly, na které jste nejspíš ve svém životě narazili taky.

A to je na tom to kouzelné. Někdy si stačí uvědomit jednu věc. Posunout svůj úhel pohledu. Připustit, že věci mohou být jinak, než jak jsme si mysleli. Jinak, než nás učili rodiče. Když tohle připustíme, objeví se nový, nádherný prostor plný svobody. Doufám, že k tomu přispěl i tento článek.

Mějte se krásně,

Honza