Žij život, který budeš chtít vyprávět

V jedné fajné pražské kavárně visí tabule s nápisem „Žij život, který budeš chtít vyprávět!“. Standardně k obdobným nápisům nejsem pozorná, nicméně tady nešlo si nevšimnout, seděla jsem přímo naproti. Zaujal mě.

Žijete život, který budete chtít vyprávět?

Často na to narážíme s našimi klienty. Hektická doba nás semele, nekoukáme vlevo, nekoukáme vpravo, jedeme v kolečku každodennosti a nestíháme ani vnímat, že žijeme. Natož, že bychom mohli žít jiný život, který by byl víc náš.

A co byste chtěli jednou o svém životě vyprávět? Byl by to zajímavý příběh? Měl by banální děj nebo zajímavou zápletku? Román z červené knihovny, tragikomický nádech, kriminálka?

S jakým pocitem byste ten příběh vyprávěli? A buďte k sobě upřímní 😉  Věřím, že každý z těch příběhů by byl odlišný.  A chtěli byste ho s nadšením sdílet s někým dalším? 

Vede to k celkovému zamyšlení: jaký život já to vlastně vedu? V Samotářích, české filmové klasice, kdysi zazněla hláška: „To máš z toho života, jaký vedeš. To máš z toho, s jakými lidmi se scházíš!“

Čtěte také: Jak teda vypadá ta přirozenost?

Mám všechno, měl bych být šťastný. Ale nejsem.

Od klientů často slýchávám obdobné varianty příběhů. Jedna z nich je: „Mám všechno. Rodinu, hezké děti, krásnou ženu, dobrou práci, dům se zahradou, auto. Ale nějak mi k tomu všemu chybí radost ze života. Jakoby se někam kdysi dávno vytratila.“ A je to i častá zakázka: vrátit radost do života. Protože by bylo fajn ji zažívat pravidelně. Můžete si říct, to není možné, má všechno, to by měl být šťastný. Měl by, ale není. 

Druhá varianta: „Něco mi chybí, můj život není dostatečně skvělý. Soused má hezčí ženu, jeho děti mají lepší známky, i práci má lepší a lépe placenou.“ Jsme tak zahledění do představ o tom, jaký by ten náš život mohl být, až jsme úplně zapomněli, že už jeden žijeme a mohli bychom si ho i užít.

Příklady také ukazují, že to není jen o uspokojení na úrovni materiální. Tady jde mnohem víc o vnitřní prožitek, který nám jako lakmusový papírek ukazuje, jestli jsme anebo nejsme ok s rozhodnutími, která jsme učinili. 

Přidat nebo ubrat?

Udělejte si malé cvičení. Pohodlně se usaďte nebo položte, zavřete si oči a představte si, že je váš poslední den na tomto světě. Ležíte na smrtelném lóži a bilancujete. Jak byste uvažovali o životě, který jste žili? Byl skvělý? Gratuluji! Jen tak dál! Nebyl skvělý? Čím to? Co vám tam chybělo? Pojďte se zasnít. Co byste do svého života přidali nebo naopak z něj ubrali? Jak by se lišil od toho stávajícího? 

Tvůrcem vašeho života jste jen a jen vy sami. Jen vy máte sílu celého světa věci měnit a posouvat směrem, kterým chcete. Že budou po cestě překážky je více než jasné.  To vás přeci ale nemůže zastavit;-) Může to být o malých krůčcích jako třeba naučit se říkat ne, dělat věci víc pro sebe, až po velké kroky jako vypořádat si nezdravě nastavené vztahy, změnit práci, ukončit nefunkční vztah, apod.

Pokud nevíte, kde začít, zkuste si přečíst naši knihu Opravdový život, kterou jsme psali právě proto, aby byla takovým malým vodítkem, cestou k vaší změně. A pokud cítíte, že to je něco většího a chcete mít někoho poblíž, napište nám a pojďte to s námi zkonzultovat. Budeme se těšit! Mějte se fajn!

Renča.