5 způsobů, jak vybudovat respekt ve vztahu

Vybudovat respekt ve vztahu není tak snadné, jak se zdá. A netýká se to jenom vztahů partnerských nebo profesních, ale také vztahu s dětmi.

Nedávno jsem pracoval s klientkou, Katkou. Je to skvělá ženská, máma dvou kluků a milující partnerka. Možná si říkáte, proč se vůbec někdo takový potkává s koučem. Jenže Katka dlouhodobě čelila ve svém životě pocitu, že je na všechno sama. Ráno rozvést děti. Odškrtnuto. Pak práce. Odškrtnuto. Vyzvednout děti a nastoupit na další šichtu. A tak až do večera.

Když jsme spolupráci začínali, říkala: „Já nechápu, proč neudělají, co po nich chci. Normálně jim to řeknu, oni to odkývají, včetně manžela a pak nic. Oni mě vůbec nerespektují!“

Jenže je tu otázka – kolik respektu dávala do vztahu ona? Na následujících řádcích rozvedu, kde je zakopaný pes a představím i jednoduché způsoby, jak si respekt nevynucovat, ale přirozeně vytvořit.

Čtěte také: Proč tak často vyměňujeme touhu za štěstí

Jak mluvíte ke svým dětem?

Ptáte se, jak to souvisí s respektem? Inu, jak mluvíte ke svým dětem, tak budou v dospělosti mluvit samy k sobě. My lidé se učíme od svých rodičů a prarodičů a ať chceme nebo ne, kopírujeme jejich chování. Někdy pozměněné, jindy dobře utajené, ale kopírujeme.

Stejně tak tomu bylo u Katky. Když děti nebo manžel nedělaly, co chtěla, brala to jako nerespekt. Porušení dohody. Jenomže jaká byla ta dohoda? Jednostranná. Katka prostě rozdala úkoly, které považovala za důležité. Ostatní je sice odkývali, ale nepřijali. Nebylo to jejich rozhodnutí. Katka totiž dávala přesně tolik respektu, kolik dostávala.

S respektem, stejně jako s dalšími věcmi v životě, je to totiž tak, že nejprve je musíte dát, abyste je mohli dostat. Opačně to nefunguje. Když jsme tento nevědomý vzorec s Katkou odhalili, poznala v něm svoji mámu i babičku. Zděsila se, protože do té doby věřila, že žije úplně jinak. Pokud se teď taky děsíte, mám pro vás dobrou zprávu. Když už si něco uvědomíme, dá se s tím pracovat.

Jak budovat namísto vyžadovat

Když jsme s Katkou začali rozkrývat její situaci, naučila se o sobě pár velmi zajímavých věcí. Například to, že se ohání heslem „myslím to s tebou dobře.“ Jak často tohle můžeme vidět všude okolo nás! Pod záminkou něčího dobra mu nacpeme do chřtánu vlastní názor, vlastní potřeby.

Katka se nicméně naučila sama se sebou pracovat. Následující kroky klidně vyzkoušejte ve svém životě i vy:

Zajímejte se o potřeby druhých

Pokud chcete respekt, naučte se respektovat ostatní. Ani váš partner, ani vaše děti, ani nikdo jiný tady není proto, aby dělal to, co vy chcete. Může to znít drsně, ale když tohle zavedete do praxe, ostatní vám o to ochotněji vyjdou vstříc.

Ptejte se na svolení

Přijde vám divné se partnera zeptat, jestli na něj můžete mluvit? Nebo jestli se chce pobavit o tom, co vám leží na srdci? Přitom právě to je podstatou respektu. To, že s vámi někdo žije, vám nedává automatické právo na jeho čas nebo pozornost. U dětí to platí jakbysmet.

Vytvářejte dohody

Jak už jsem psal výše, je rozdíl mezi tím, když někomu dáte úkol nebo když se na něčem dohodnete. Dohoda je oboustranná a dobrovolná. Když pak někdo dohodu nedodrží, je to příležitost k učení, nikoliv k trestu.

Poznávejte, co je vaše a co jejich

Naučte se rozpoznávat, co je vaše potřeba (kterou vydáváte za cizí dobro) a co skutečně potřebuje někdo jiný. Vy můžete chtít doma perfektně uklizeno. Pokud ale donutíte ostatní, aby tuhle vaši potřebu naplňovali a ještě jim vysvětlíte, že je to pro dobro všech, nemá to s respektem nic společného. S rozpoznáváním a komunikováním potřeb vám pomůže i naše kniha Opravdový život.

Nastavujte hranice

Vytvářet respekt samozřejmě neznamená slepě akceptovat vše, co přichází od ostatních. Naučit se komunikovat hranice je zdravé a nutné k tomu, aby respekt fungoval vzájemně. I tady vám naše kniha přijde vhod.

Čtěte také: 3 pravdy o životě, které bych si přál znát už před lety

Bonusový tip

Pokud jste to dočetli až sem, zřejmě to se sebou myslíte vážně. Proto je můj poslední tip namířený právě k tomu, abyste to nebrali MOC vážně. Když se cítíme nerespektovaní, bolí to. Ale je škoda, když to otráví celý zbytek života, jako se to dělo Katce. Když se naučíme tyto věci řešit s lehkostí, celý život nabere zcela jiné grády.

Chcete do života a do vztahu lehkost? Pomůžeme vám. Řekněte si o nezávaznou konzultaci tady.

Honza