Co pro sebe asi tak chci v novém roce? Aneb může fungovat předsevzetí?

Vánoce za námi. Rok se přehoupl a máme tu nový s číslicí 23. Já věřím, že bude skvělý! Vraťme se ale ještě trochu k tomu starému. Jak jste prožili sváteční dny? Byly to pro vás doslova pekelné dny a těšili jste se, „jen ať už konečně skončí, proboha? Nebo naopak pro vás znamenaly čas klidu, odpočinku a příjemného se setkávání s blízkými a známými? Ještě tu existuje třetí vánoční varianta, každoročně se opakující, jsme nemocní 🙂 

Konec roku nás taky pravidelně nutí k bilancování a předsevzetím, cílům na rok následující. Bilancovali jste? A na co jste přišli? Jaký pro vás ten loňský rok byl? Byli jste šťastní a spokojení nebo jste prožívali jedno z těch horších období? Nebo to je průměr ve výčtu všech dosavadních let? Bylo to tak, jak jste to chtěli mít nebo jste jen byli vláčeni okolnostmi a necítili možnost zásahu z vaší strany?

Je fajn si říct, jaké to bylo. Bez toho se totiž těžko definuje to, jak bychom to chtěli nebo mohli mít. Pojďte si popsat, jestli ve svém životě potřebujete něco změnit nebo posunout, případně ukončit.  Ono je super, nalít si čistého vína a odhalit pro sebe, jak to vlastně mám. Někdy to může být velmi nepříjemné zjištění, nicméně dopřejte si pro sebe čas nad tím popřemýšlet, vyplatí se to.

Čtěte také: Jak se nezbláznit v době turbulencí

Co asi tak můžu zjistit? 

Jsem spokojený/á s tím, jak to je teď. Skvělé, nezbývá než poblahopřát, zdá se, že se něco podařilo nebo se daří. Nicméně vždy se můžeme dívat i za horizont 😉 Nestagnuji ve své spokojenosti? Není to jen takové obelhávání se? Pojďte vnímat i ty drobné nuance. Vždycky se dá udělat i krůček, který to posune někam dál a může ukázat nové obzory 😉

Nejsem spokojený/á s tím, jak to je teď. A je to venku, gratuluji! Tak co teď můžete udělat pro to, aby to bylo jinak? Uvědomění si toho, co musím změnit, abych se posunul/a více směrem k životní spokojenosti, je velká věc.

Řekněte si to nahlas, nabere to hned vyšší grády. A pak můžete tvořit novou strategii, co s tím a jak to změnit. Co všechno pro to potřebuji udělat? Kdo mě může pomoci / podpořit?

Předsevzetí. Každoroční záležitost spousty lidí, pro někoho „sprosté” slovo.

Už nebudu tolik jíst! Přestanu jíst cukr! Budu víc a pravidelně cvičit! Přestanu kouřit! Budu chodit dřív z práce! Atd., atd., atd. Myslím, že každý z nás si aspoň jednou za život nějaké to předsevzetí dal, takže si lehce vybavíte právě to vaše. A fungovalo to? Kdybychom se zeptali jakéhokoliv majitele fitness centra, tak by měl jasno 🙂 Začátkem roku přeplněno a v únoru už zase původní čísla.

Za předsevzetím, aby bylo úspěšné, musí být vysoká dávka vnitřní motivace a pro ni je třeba, abychom v tom, čeho chceme dosáhnout, viděli opravdový smysl. A také – velká míra sebedisciplíny a důslednosti, bez nich se to neobejde. Pokud chybí vůle, vše je ztraceno hned druhý den. Cíl musí být jasně stanovený, detailně, a měřitelný. Protože jak jinak poznám, že jsem v něm byl/a úspěšná?

Dělat změny ve svém životě není vždy jednoduché a na cestě může být velký počet překážek. Pokud zatím váháte a jste nerozhodní v tom se do něčeho hned teď vrhnout, zkuste naši knihu Opravdový život, která vám může ukázat cestu. Definujeme v ní 15 principů, které vám pomohou v tom, jak žít svůj život opravdově. A určitě vás ve změně podpoří. Pokud upřednostňujete individuální péči na míru, napište si o konzultaci na dotazy@opravdovyvztah.cz. Držím pěsti a budeme se případně těšit!

Renča