Proč dobré úmysly tak často ubližují

Že jsou dobré úmysly cestou do pekla vám řekne i ono prastaré úsloví. A skutečně. Jen za uplynulý týden jsem čelil dotazu od asi pěti klientek: „Proč mi můj partner tak ubližuje?“ Jedna z nich, říkejme jí Marie, na mě hleděla uslzenýma očima se slovy: „Vždyť to přece musí vidět, ne? Tak proč v tom pokračuje?“

Měla pravdu, tedy alespoň částečně. Její partner skutečně viděl, že Marie trpí. Jenže my lidé se dost často nechováme tak, aby to ostatním neubližovalo. Ne, pokud cítíme, že naše chování má pro dotyčného ještě vyšší hodnotu. Stejně tak to měl Mariin partner. Myslel to totiž dobře.

Možná si teď říkáte, co je to za nesmysl. Jak může někdo vědomě ubližovat jinému člověku a vydávat to za dobro. Říkáte si, že se ten Honza už totálně zbláznil. Ale pojďte se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Nejspíš se shodneme na tom, že každý si myslí o světě a tom, jak by měl fungovat, něco jiného.

Ať už jde o politiku, výchovu dětí, nakládání s penězi anebo třeba nakládání okurek. To poslední třeba dělají ve Francii způsobem, který mě osobně vysoce znechucuje. Ale pojďme dál. Pokud připustíme, že se lidé dívají na svět jinýma očima než my, pak je jasné, že jsou také přesvědčení o tom, co je dobré pro nás.

Čtěte také: Žárlivost je jako zranění, dá se léčit

Chybí dobro nebo porozumění?

A v tom je ukrytá odpověď na to, proč vám možná občas někdo, koho máte rádi, ubližuje. Velmi pravděpodobně je v tom ukrytý dobrý úmysl. Dotyčný věří (a někdy je to fakt s podivem), že vám pomáhá. Ve své podstatě tak dělá to nejlepší, na co přišel. To, že vy to vidíte jinak, mu ne vždy dojde. Spíš než o zlý úmysl se tak jedná o nepochopení. Jak na jeho, tak na vaší straně.

To je například věc, kterou si uvědomila Marie v rámci naší hodiny. Uvědomila si, že si dělá domněnky o přítelových úmyslech. Uvědomila si, že se ho nesnaží pochopit úplně stejně jako se on nesnažil pochopit ji.

To osobně považuji za velmi důležitý bod celé anabáze. Pokud vidíte, jak vám ostatní ubližují, stavíte se do role oběti a spoluvytváříte situaci úplně stejně jako ten druhý. Jen z druhého konce. Více o dynamice oběti a agresora se dozvíte z podcastu Oběť vs. Agresor.

Čtěte také: Jak dobré úmysly a rady ničí vztahy i životy

Co se s tím dá dělat?

Přál bych sobě i vám sílu na to, abychom v takových situacích dokázali dvě věci:

Za prvé, abychom dokázali najít klid a začali se zajímat o to, proč daný člověk dělá to, co dělá. Pokud vám partner nějak ubližuje, zeptejte se ho, co tím sleduje. Jak jsem ale předeslal, fungovat to bude pouze tehdy, pokud se budete opravdu upřímně zajímat o to, jak to má. Pokud se vám do řeči dostane vztek a jízlivost, nejspíš nabere konverzace docela jiný směr.

Jak se naučit uklidnit i v těžkých situacích a trávit mnohem víc času ve flow se dočtete v naší nové knize Opravdový život.

Za druhé bych sobě (ano, někdy se mě to týká úplně stejně jako vás) i vám přál, abychom v takových situacích byli ochotní vidět, slyšet a cítit, co z toho, co nám druhý říká, je pravda. Pokud totiž někdo dělá něco, co nám ubližuje, jen málokdy se úplně mýlí. Možná vidí věci jinak. Možná je podává neurvale. Možná nám vadí jeho chování, aniž by cokoliv říkal.

Všechny tyto situace mají společného jmenovatele – nás. Pokud vás něco bolí, jen vy máte sílu to uzdravit. A to začíná tím, že připustíte, že na každém šprochu je pravdy trochu. Právě hledání vyšší pravdy a uzdravování silných emocí věnoval kolega Víťa Čadra v knize Opravdový život celou jednu kapitolu. Pokud knihu ještě nemáte, objednejte si ji výhodně tady.

Poslední přání

Vím, říkal jsem, že bych nám všem pro podobné situace, kdy čelíme kritice a anebo bolesti zvenčí přál dvě věci. Ale napadla mě ještě jedna. Pokud jste splnili předchozí dva body, tj. snažili jste se porozumět druhé straně a pochopili jste lekci, která tam pro vás byla, situace by se měla změnit. Pokud se ale nemění, přál bych vám sílu na to, abyste dokázali ze svého života odstřihnout lidi, kteří vám berou energii i přes veškerou vaši snahu.

Protože i takoví jsou. Je jich naštěstí jen velmi málo, ale myslím, že párkrát za život na ně narazí každý z nás. Pokud zjistíte, že je to právě váš případ, přeju sílu na rychlý řez. Vy si zasloužíte víc.

Mějte bezva, třeba Opravdový, život.

Honza

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Lepsi-ty.-Lepsi-vztahy.-Lepsi-zivot..png.