Kdy je vztah živý?

V přírodě je to jednoduché. Co roste, vyvíjí se, mění se… je živé. Přesto mnoho lidí věří tomu, že je to v oblasti partnerských vztahů jinak. Zamýšlím se nad tím, jestli je za tím více marketing vztahových kurzů a knih, nebo spíš lenost a dětské představy.

V oblasti vztahů je mnoho mužů a žen ochotno věřit slovům “konečně” a “navždy”. Tedy je potřeba konečně najít toho pravého partnera, se kterým bude láska (nebo alespoň manželství) trvat navždy. K tomu se asi nejlépe vyjádřil Jiří Kodet ve filmu Pelíšky jeho okřídleným “Nikdy, nebo Navždy.”

Vztah jako pasivní příjem

Ať vědomě nebo podvědomě, máme často tendenci věřit na vztah beze změny. Idea takového vztahu je pro spoustu lidí nesmírně přitažlivá. Například nabízí sladké spočívání v nečinnosti, zatímco se vztah “děje”. Je to taková vztahová variace na téma pasivní příjem. Nemusíte vytvářet žádnou hodnotu, přitom neustále nějakou hodnotu dostáváte. Nebo jako vztahové perpetum mobile. Nedodáváme žádnou energii a pohyb stroje trvá. Dokonce nás nějakou energií zásobuje. 

Vztah jako projekt

Existuje ale i skupina lidí, kteří to mají právě naopak. Když už si někoho vyberou, věří, že jejich vztah přetrvá, dokud na tom nepřestanou pracovat. Tak dávají, snaží se. Z partnerství se stane projekt a z lásky projektové řízení. Jedou na koni a zůstávají v sedle, i když je kůň už dávno mrtvý. Čím více pak neživý kůň zapáchá, tím více mluví o lásce, která hory přenáší. Láska toho přenese spoustu, ale neoživí to, co je mrtvé.

Čtěte také: Jak dobré úmysly a rady ničí vztahy i životy

Žití bez představ

Pojďte si dovolit na chvíli přestat věřit pohádkám. Pohádky jsou krásné a důležité. Hlavně pro děti. Život a vztahy jsou živé, měnící se. Vyvíjí se a nikdy nevíme, kdy se změní. Pojďte si dovolit pohlédnout i v oblasti vztahů pravdě do očí. Znamená to nic si nepředstavovat. Žít a reagovat na to, co aktuálně prožíváme. Jako má klientka Lada. Mnoho let věřila tomu, že její aktuální partner je ten pravý. 

Hledání bez konce

Během té doby byla čím dál zoufalejší. Ať pro udržení partnerství dělala sebevíc, nakonec to v partnerství nemohla vydržet. Příště už to bude konečně navždy. Nebylo. Pak udělala velkou práci na sobě a přestala se snažit. Chlapi se za ní otáčí a ona si nemůže vybrat. Ani tohle není ono. Už to začíná cítit. Poznává, že neví a nikdy vědět nebude, který chlap je ten pravý. Může se jen vystavit zkušenosti a z ní se něco naučit o sobě. Pomalu přestává věřit pohádkám. Je to málo?

Cítit a žít

Pokud jste teď čekali na happy end, tak ten není. Ona pořád hledá, neví jestli najde. Našla ale něco, o co se může opřít. Život, který cítí v sobě a který může ukázat i lidem kolem sebe. Zbavila se iluzí o vztazích a nevytvořila si hloupé očekávání, že žádný mít nebude. Prostě jen žije to, co přichází. Dělá si zkušenosti a miluje už více ten proud v sobě, než svou představu představu o lásce v hlavě.

Čtěte také: Přetvářka a klam – skryté úskalí seznamování

Kdo by chtěl žít věčně

Pojďte si i vy dovolit nevěřit tomu, že váš vztah je navždy. Stejně jako tomu, že žádný pořádný mít nebudete. To je jako s životem samým. Spousta lidí se chová, jako by chtěli žít věčně, spousta lidí se chová tak, jako by ani nežili. Pojďte si připustit, že všechno se mění. Jen to v nás probudí skutečný život. Ve vztazích nebo jinde. Také si můžete přečíst knížku, která iluze nevytváří, ale bere. Opravdu. Opravdový život 😉 

Vítek.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Lepsi-ty.-Lepsi-vztahy.-Lepsi-zivot..png.