Jak se nezbláznit v době turbulencí

Doba je turbulentní. Po ekonomické stránce jsme se měli dlouho dobře.

A pak přišel covid. První ťafka. A pak přišla válka. Válka, která je příliš blízko na to, abychom k ní byli lhostejní. V důsledku války se změnila spousta věcí. Už nejsou tak, jak jsme na ně byli zvyklí pár měsíců zpět. Energie stoupají, inflace je v míře, která je až varovná. Jídlo je dražší, ceny služeb se navyšují. 

Jedním slovem TLAK

To vše na nás vytváří přímo či nepřímo tlak. A tlak má vliv na míru naší jistoty a bezpečí. Strach z budoucnosti je něco, co může vyskakovat víc než kdy jindy.

Projekt Opravdového vztahu se věnuje tematice vztahů. Asi by nás velmi překvapilo, kdyby to všechno nemělo vliv právě na vztahy. Vztahy partnerské, vztahy v rodině, přátelské vztahy a i vztahy pracovní. Všechny mohou být postiženy. Protože to, jak se cítím já, má logicky vliv na to, jak se projevuji ve vztahu, jak reaguji, komunikuji, jak ho prožívám.

Sami si odpovězte, jak na vás události posledních měsíců působí. Jak vám v tom je? Jaké pocity a emoce u vás přetvávají? Umíte si udržet nadhled nebo se topíte v jednotlivostech a nedokážete z nich vyplout ven a vidět věci v širším kontextu? Je vám mizerně a nevíte proč?

Strach je ochromující pocit. Naprosto nás dostane. Chytne a nepustí. My ho pak přenášíme dál, na své blízké, známé i neznámé. Promítá se do všeho, co děláme.

Kvalita vztahů se pozná v krizi

Budu-li se na věc dívat pragmaticky, pak si mohu říct, že kvalita a pevnost vztahů se pozná právě v krizi. Pozná se v tom, jak dokážu nastalou situaci řešit, jak umím se svými pocity a emocemi pracovat, jak se jim poddám či nepoddám.

Výše zmiňované dannosti této doby mohou ve spoustě nás vyvolávat sklony k tomu, stavět se do pozice oběti. Co to znamená? Je to stav, kdy se poddám okolnostem, nevidím cesty ven a nevidím možnost věci kolem ovlivnit. Je to stav, do kterého se všichni někdy za život dostaneme, někdo na chvilku, někdo na pár let. A jsme to právě jen my samotní, kdo to může změnit, protože jen my si můžeme na tom pomyslném ovladači mačkat čudlíky, jak chceme.

Je to také naše rozhodnutí, jestli se stavu poddáme nebo se rozhodneme mu čelit. Ale jak? “Mysli pozitivně!”, častá reakce a rada. Hezky se to říká, hůř dělá.  Nicméně vnímání příležitostí i tam, kde bychom si to nedokázali představit, může být cestou. Mnohdy nás totiž nejvíc trápí okolnosti, které reálně nemůžeme ovlivnit.

Čtěte také: Proč si nevážíme těch, co se pro nás obětují

Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit

Co se spíš zaměřit na to, co ovlivnit můžeme? Jak si ten svůj život můžeme přenastavit na základě nových dat tak, aby nám to vyhovovalo a bylo nám v tom dobře? Malý krok pro lidstvo, velký pro nás 😉 

Jak se to pak projeví ve vztazích? Když to změníme u sebe, uvolní se tlak a vztah může volně dýchat. Protože i v nepříznivé době, můžeme žít kvalitní vztahy a mít radost ze života. Nevěříte tomu, tak to zkuste a pokud narazíte na překážku, se kterou si nevíte rady, můžete nás kontaktovat a my vám rádi pomůžeme s nalezením té správné cesty pro vás.

Mohla by vám v tom pomoci i naše nová kniha Opravdový život, kde jsou právě definované principy, které vedou ke kvalitnějšímu a radostnějšímu životu. 

Renča

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Lepsi-ty.-Lepsi-vztahy.-Lepsi-zivot..png.