Dovolená jako zabiják vztahu

Možná jste slyšeli Oshovu okřídlenou hlášku, že pokud není meditace přítomná v každodenním životě, pak je každá meditace jen útěkem. Stejně je to bohužel i s dovolenou. Pokud nám v každodenním životě chybí jedna důležitá věc, tak je každá dovolená jen útěkem, který končí zpravidla hádkou s partnerem, nebo s dětmi.

Proto pokud jste celý rok pracovali, abyste si mohli dopřát pořádnou dovolenou, tak raději dál nečtěte. Vy ostatní se dozvíte jak si z dovolené neudělat vztahové peklo. Tento článek jde přímo na věc, proto je krátký a bezútěšný, jako vaše rozprava s partnerem při balení věcí na dovolenou.

Co je na tom špatného, těšit se na dovolenou?

Rozhodně nic, nebo také všechno, záleží na tom, jestli chcete život prožívat, nebo od něj utíkat. Pojďme se na to podívat podrobněji. Představte si, že chodíte do práce, kde se víceméně trápíte. Přetrpíte to do pátku a pak se do vašeho těla na dva dny vrací život. Často jen jako zbožné přání, protože očekávání jsou větší a barvitější než syrová realita.

Toto je malý obraz většího cyklu, který běží v rámci roku. Tady přetrpíme až k dovolené, která je pro nás vysněnou odměnou v rámci pracovního roku. Tohle je běžné v případě, že žijeme jen proto, abychom konzumovali. Jídlo, vztahy, život sám. Jaký výsledek následuje po konzumaci a zažívání netřeba rozvádět.

Čtěte také: Proč je skvělé cítit se mizerně?

Jde to i jinak

Potom dostaneme i jiný výsledek, než když naši dovolenou pouze zkonzumujeme. Záleží skutečně na našem vnitřním nastavení, ale výsledek je patrný i pro ty, kteří tráví dovolenou s námi. Představte si, že pracujete a v sobě skutečně cítíte hodnotu své práce. Pro vás, firmu, zákazníky nebo klienty. To ale neznamená, že vás to nevyčerpá. Potřebujete práci vyvážit odpočinkem. Během dne, během týdne, během roku.

Práce a odpočinek dobře vyvážené tvoří harmonii. Ve vztazích i v životě. Vnímáte ten malý a přitom zásadní rozdíl proti předcházejícímu odstavci? Věnujete se práci s nadšením, protože chcete. Cítíte její smysl a přínos. Není to jen obchod. Výměna. Koupím a zkonzumuji.

Tento jednoduchý princip stojí za tím, jestli je naše dovolená útěkem od reality, drogovým tripem.  Ten si koupíme a po jeho požití za něj draze zaplatíme. Nebo přirozeností života, která je samozřejmá a příjemná jako každá rovnováha ve všem okolo nás.

V tomto článku se opravdu nedozvíte pět tipů, jak zažít dovolenou snů. Nebo co nedělat, abyste se na dovolené nerozešli s partnerem. V životě jednoduché rady nefungují. To, co funguje je hledat za svými problémy funkční principy, které nám ukazují na mnohem větší a širší problémy v našem životě. Ty ale nemůžeme vyřešit, můžeme k jejich překonání jen vnitřně vyrůst.

Největší rozdíl dělají zdánlivé maličkosti

Pojďme to tedy uzavřít. Změna něčeho uvnitř nás, která je žitá každý den a zakotvená v našem životě. Pojďte si i vy otevřít cestu k lepší dovolené, k práci a životu naplněným smyslem. Protože je to jen na nás, jestli se rozhodneme růst, nebo budeme před sebou utíkat. Proto jsme pro vás napsali knihu Opravdový život, kde píšeme o jednoduchých principech jasně a srozumitelně. Tak, abyste je mohli žít v každodenních maličkostech. Mějte krásné léto.

Vítek.