Hledám jistotu. Značka: Nenacházím.

Hledám partnera, se kterým zestárneme. Hledám přátele, kteří mě neopustí. Chci mít tolik peněz, abych už nemusel dělat. Modlím se, abych se dostal do nebe. Tyto věty spojuje touha po jistotě. Touha po něčem, čeho se můžeme chytnout a sladce odpočívat v nečinnosti. Možná tušíte, že je na tom něco divného. Tento článek vám ukáže, že je to ještě horší. Tato touha je jako nervový jed. Tak můžete číst dál nebo zavřít oči a odpočívat ve sladké nevědomosti.

Ničemu nevěř 

 

Mám pro vás provokativní tvrzení. Všechny tyto jistoty vám někdo prodává. Dovolte si na chvíli nevěřit médiím, prodejcům na internetu, nejrůznějším gurům i nám. Pojďte na chvíli zvažovat věci sami. To, co nám vždy ukazuje pravdu je příroda. Ta nic neprodává, ani nám nebude lichotit sladkými řečmi o sebelásce. Funguje věky podle stále stejných zákonů. Stejně tak fungujeme my sami i naše těla.

 

Přirozenost 

 

V lese stačí udělat pár kroků mimo úzkou pěšinu a už se kutálíte ze svahu. Nebo  jste zapletení do ostružin a možná jste objevili místo, které neznáte. Prostě i v  té naší bezpečné přírodě je třeba neustálé bdělosti. Je třeba být neustále v pohybu. Přizpůsobovat se. Učit se ze zkušenosti. Zkráceně se tomu dá říkat vývoj. V přírodě všechno, co se přestane vyvíjet, je sežráno nebo podlehne rozkladu. Zajíc, který přestane pobíhat a na pár dní si lehne do trávy, vám to může potvrdit. Nakrmí někoho dalšího. 

Čtěte také: Žij pro druhé a zůstaneš sama

Tvoř nebo zemři 

 

Vraťme se k našim jistotám. Iluze pocitu jistoty znamená, že se nemusíme věnovat činnosti. Konkrétně té činnosti, kdy vytváříme to, co bychom chtěli. Třeba partnerský vztah. Ten utváříme vztahovými činnostmi. S partnerem se fyzicky milujeme, pečujeme o naše potřeby, vytváříme mezi sebou bezpečí. Třeba tím, že vyděláváme, sdílíme své pocity nebo jsme partnerovi věrní. Činnost tvoří to, co můžeme prožívat. Činnost tvoří, nečinnost boří. Vidíme to i na svém těle. Když orgány nebo svaly nevykonávají svou funkci, tak chřadnou a odumírají.

Dospělost 

 

Jak do toho zapadají naše vytoužené jistoty? Samozřejmě i ty podléhají přírodním zákonům. Pojďme to vzít po pořádku tak, jak je to uvedeno v prvním odstavci. Partnerský vztah bez vaší činnosti a vývoje bude stagnovat a směřovat k zániku. Přátelství bez setkávání, sdílení a pečování o sebe navzájem, uvadá. Když nebudete pracovat, ztratíte schopnost vydělávat peníze a ty dříve nebo později dojdou. Pokud věříte, že v nebi se nic nedělá a dostane vás tam jen opakování slov místo činnosti a vlastního vývoje, pak o přírodě nic nevíte.

Čtěte také: Sdílením dokonalosti zabíjíš sebe

Opravdový život 

 

Tak co? Sedneme si na gauč, otevřeme lahváče a budeme si přitahovat do života peníze jen svým přáním? Nebo zvedneme hlavu od mobilu, zadek z gauče a jdeme něco tvořit, zdokonalovat se a vyvíjet? Ať je nám i lidem okolo dobře ? Takže pokud směřujete ke gauči a nepouštíte mobil z ruky, objednejte si alespoň naši knihu Opravdový život. Tam se o životě píše taky a vy budete mít dobrý pocit, i když ji nakonec neotevřete. 

 

Vítek.