Štvu děti i jejich partnery

„S dcerou máme krásný vztah, ale vidím, jak ji štve, co všechno pro ni dělám. Já to jinak neumím“ říká klientka Martina. „Syn už domů také moc nejezdí“. Martině bude šedesát let a překvapí mě tím, že chce začít nanovo. „Chci zkusit žít jinak“ dodává. Zjišťuje, že děti i jejich partnery dusí svou péčí a svými představami, jak mají žít. 

Stejně se chovala i její máma. Ta už pár let nežije. Přesto si Martina v sobě nese, co se od ní naučila. Stálo ji to manželství a teď hrozí, že zůstane úplně sama. Pláčem naplnila dvě sezení, když ji provázím jejím dětstvím. Znovu prožívá to, co své mámě neodpustila. Až doteď. 

Čtěte také: Jak najít partnera se kterým vydržím?

Překročte svůj stín

Pak už to jde rychle. Nestrávila celý den v kuchyni, než přijely děti na návštěvu. Jen si s nimi sedla a povídali si. Poprvé si opravdu řekli, jak se cítí. Přetvářka padá a místo toho přichází blízkost. Konečně se také ozve, když ji snacha povídá poněkolikáté ten samý příběh o jejich psovi. Možná to jsou malé věci, ale ona se cítí skvěle. Je ráda, že se v terapii zbavuje stínu, který si vláčí už padesát dlouhých let.

Žijte naplno

Po tříměsíční spolupráci si je naprosto jistá, že může pokračovat sama. Cesta zpět pro ni není. „Nikdy není pozdě“ říká a já ji obdivuji. Zvládla to, co se bojí udělat lidi o generaci mladší. Překročit svůj stín a žít naplno. Jak to máte vy? Co v životě potřebujete pustit, aby se vám lépe dýchalo?

Vítek