Proč je důležité opravdu vypnout

Miluji svou práci, baví mě spolupracovat s lidmi, kteří jsou boží a zároveň mými přáteli. A o to těžší je si uvědomit, kde je hranice. Kdy je potřeba vypnout, striktně oddělit “to” pracovní od volného času. A o to víc, když volný čas chcete trávit se svými blízkými. 

Jak to máte vy? Jak se vám daří v čase volna vypnout a na práci ani nepomyslet? Máte pevné přesvědčení o tom, že musíte být k dispozici na telefonu a emailu, protože jinak se svět zhroutí, že to bez vás nejde? 

S PC na dovolenou? Ne, děkuji.

Udělám si volno, odjedu s rodinou a nechám si tam “jen trochu” práce. Můžu si to flexibilně přizpůsobit, takže všechno v pohodě. Jak to ale vypadá reálně? Ať chceme nebo ne, podvědomí jede a neustále na povinnosti myslí. To znamená, že i v tom čase mezi, který bychom si mohli užívat, jede na pozadí otravný program, který hlídá čas, kontroluje, přemýšlí, jestli máme vše připraveno, jestli jsme na email odpověděli správně, jestli jsme na něco nezapomněli, apod.

Důsledky toho? Potácíme se v prapodivném meziprostoru a chybí kvalita na všech stranách. Naši blízcí to vnímají a cítí, že s nimi nejste naplno. Chybí koncentrace, jsme více podráždění, roztěkaní, má to vliv na emoční naladění. A právě tehdy nám utíká čas, hodnotné chvilky s blízkými, neopakovatelné, kdy si povídáte, nasloucháte a vnímáte jeden druhého.

Zpytujte svědomí

Jak to máte vy, když jste na dovolené nebo trávíte svůj volný čas? Berete pracovní telefony, odpovídáte na emaily, řešíte pracovní problémy? Jak často vídáte momenty, kdy právě jeden z dospělých na dovolené neustále visí na telefonu. “To je důležité, to musím vzít!” Opravdu?

Co je pro nás skutečně důležité? Co tím chceme ukázat svým dětem? Jedu s vámi na dovolenou, ale duchem budu nepřítomen?! Přitom naši blízcí potřebují nejen naši fyzickou přítomnost, ale hlavně to, že tam jste a vnímáte, reagujete, zapojujete se a chcete být součástí. Jinak se mohou cítit opomíjeně, nedůležitě.

Jaká by pro vás byla představa od práce úplně vypnout? Umíte to? Co vám stojí v cestě to udělat? Z čeho máte strach? Co můžete získat, když se to naučíte? Třeba klid, větší prožívání teď a tady, napojení na své blízké, kvalitní čas plný prožitků, bez rozptýlení.

Už dlouho se mi nestalo, že by mi někdo ze známých nebo klientů řekl, že má málo práce a že stíhá, co potřebuje. Uzus je spíš opačný. Můžeme generalizovat a zkrátka říct, že doba je taková. Tím spíš si ale pro sebe musíme vytvořit prostor, kdy dáme tělu i mysli čas na to, aby zregenerovali a na chvíli pracovně vypli. A my mohli dát prostor věcem, které jinak zanedbáváme, vztahům.

Dovolte si to

Dovolte si říct ne a odstřihnout se od všech pracovních povinností i povinností všedního dne. Že to nejde? A jak by to vypadalo, pokud připustíte, že by to mohlo jít? Co proto musíte udělat? Co tím získáte?

Doba dovolených je tu. Pokud jste se v předchozích větách poznali, zkuste si z toho letos udělat takovou malou výzvu a zvolit kapičku jiný přístup. Přístup, který hraje víc pro vás, pro váš čas nebo váš čas s blízkými. Je to přeci jen nejlepší investice do budoucna.

A pokud chcete o dovolené přeci jen něco dělat, tak si přečtěte knihu Opravdový život, která již brzy vyjde 😉 Můžete si ji koupit v předprodeji na našich stránkách.

Renča