Kde končí laskavost a začíná hloupost?

Když to na poli seberozvoje myslíte se sebou vážně, dříve nebo později se setkáte s laskavostí. Nejčastěji ve významu laskavosti k sobě, dětem a partnerovi. Tohle slovo je přitom stejně tak často špatně chápáno jako slovo láska.

Kdybychom lásku mohli koupit v supermarketu, tak by na etiketě dle nařízení EU stálo: Láska. Obsahuje 82% závislosti, 15% strojně oddělených nerealizovatelných představ o partnerovi, 2,5% růžové barvivo z kostí a kůže mrtvých tužeb, bezpodmínečná láska max. 0,5 %. To nechcete. Přitom to všichni nakupujeme a platíme za to. Laskavostí k sobě obzvlášť.

Nedávat a brát

Laskavost zní vzletně. Také kořen tohoto slova odkazuje na slovo laskat. Kdo by nechtěl být laskaný. V tom je ten základní problém. Laskavost od druhých chceme, potřebujeme nebo dokonce vyžadujeme. Sami si dát laskavost nechceme, neumíme, nebo se stydíme.

Stejně tak to máme i s laskavostí vůči druhým. Třeba partnerovi. Kdo se nesetkal s tím, že laskavost byla považována za hloupost, slabost. Když jsme byli laskaví, ostatní nás využili a zneužili. To je nejčastější zkušenost s laskavostí. Stejně jako s láskou je i s laskavostí vše jinak, než se zdá na první pohled.

Čtěte také: Proč si nevážíme těch, co se pro nás obětují

A co změkčilost

Laskavost není změkčilost. Je to pevné vedení k tomu lepšímu pro nás a v nás. Představte si dítě, které se učí chodit a nebylo by k sobě laskavé. Jemu se přece děje každý den, že padá a že ho to bolí. Pokaždé, když zkusí udělat první krok. Dokud se mu to nepodaří.

Kdyby se chovalo jako jeho máma, tak se chodit nenaučí. Ta se po bolestivém rozchodu zařekla, že jí už žádný chlap neublíží. Žádnému z nich už nedovolí, aby se jí znovu dostal pod kůži. Aby šla do rizika a dovolila si cítit a milovat. Takové dítě naštěstí není, ale kdyby bylo, tak po prvním pádu na zem skončí. Řekne si, že mu chůze nebude ubližovat. Poleze jen po čtyřech jako pes. To je bezpečnější.

Nepřekračuj hranice

Laskavost znamená důslednost. Vnímat svoje hranice a nepřekračovat je. Jako klientka Linda. Ta začala být k sobě laskavá a jako první se naučila odpočívat, když je unavená. Starat se o svou energii. Pak zjistila, že potřebuje udělat ještě jeden krok. Nastavit si hranice vůči svým kamarádkám, které si s ní rády povídaly a stěžovaly si. Je to bavilo a Lindu vždycky vysálo.

Protože být k sobě laskavý znamená respektovat své hranice a nedovolit, aby je nerespektovali ostatní. To je pravá podstata laskavosti. Samozřejmě její některé kamarádky to viděly jinak. Pro ně laskavost znamenala, že Linda udělá, co oni chtějí. Že jim bude sloužit. Přesně tohle laskavost není.

Čtěte také: Čemu věříš, to žiješ

Pevné vedení

Laskavost znamená pevné vedení. Pevné vedení je důležité. Je to o postupných krůčcích. Chybách a učení se z nich. Přesvědčení, že chyby k růstu patří. Neoddělitelně. Stejně jako občasná bolest. Laskavost není změkčilá. Nedovolí nám polevit. Hledá přirozenou cestu, kde nejsou extrémy.

Dítě si přece neřekne, že dokud se nenaučí chodit, tak nebude spát. Nebo na tom bude makat 16 hodin denně. To by tam chyběla radost. Dítě přece 12 hodin denně prospí, nějakou dobu jí, hraje si a leze po čtyřech, objevuje. Zkouší chodit jen když je na to připravené a když chce. To je střední cesta. Vyhýbá se extrémům, je v přirozenosti.

Pojďme se učit laskavosti k sobě od dětí. To je ta nejlepší cesta kupředu. Pojďte s námi i vy dělat laskavé krůčky kupředu. Třeba v naší letní škole vztahové komunikace 😉

Vítek.