Proč muži nekupují květiny, ač po nich ženy prahnou

Mnoho z našich čtenářek a klientek si u tohoto titulku povzdychne. Nejspíš ani jejich partneři nekupují květiny tak často, jak by ctěné dámy chtěly. Jenže koně nejezdí na benzin a muži nekupují květiny. Co za tím vězí?

Inu, co vězí za tím, že koně nejezdí na benzin se asi domyslíme snadno. Abychom pochopili, proč muži nekupují květiny, musíme sáhnout do psychologie. Řeč bude o principu tzv. signalizace, která nám pomáhá orientovat se ve stále složitějším světě. V závěru článku si řekneme i to, co se s tím dá dělat.

Je třeba klást si lepší otázky

Pokud jste si i vy někdy řekla (v horším případě to vyčetla partnerovi) proč proboha zrovna ten váš chlap nemůže občas koupit kytku, dávejte pozor. Vím, že to někdy může vypadat jako složitější úkol než naučit šimpanze používat jednoduché nástroje. Zkoušíte to horem, spodem, naznačujete, pláčete, vztekáte se. Bez dlouhodobě udržitelných výsledků. Otázku dlouhodobě udržitelné, přímočaré komunikace rozebíráme podrobně v jednom z principů v naší nové knize Opravdový život. Ale zpět ke květinám.

Možná si celou dobu klademe špatnou otázku. Mnohem lepší otázka je: Proč ženy očekávají, že muži budou květiny kupovat? A jsme rázem u jádra zcela jiného pudla, tedy problému. Odpověď na tuto otázku zní – signalizace. Z pohledu evoluční biologie je pro ženu výběr partnera mnohem riskantnější než pro muže. Ten když udělá chybu, prostě jde dál. Žena to má v tomhle směru o dost těžší.

Proto ženy podvědomě (zdůrazňuji – podvědomě) vybírají muže, který to s nimi myslí vážně. Není tomu zas tak dávno, kdy muž musel přivést dostatek velbloudů anebo jiných statků, aby dokázal, že z tohoto svazku jen tak nevycouvá. Jak to souvisí s květinami? Zjednodušeně řečeno, květina znamená – myslím to s tebou vážně, zlato. Mám tě rád.

Jenže muži to mají jinak

Jak se zdá, potíž není primárně v tom, že muži nekupují květiny. Potíž je ve významu květin, který jim ženy přisuzují. Jenže muži fungují trochu jinak. V mnohem přímočařejším a na cíl orientovaném mužském myšlení není třeba opakovaně dokazovat to, co už bylo řečeno. Čtete správně. Muži lásku vyjádří jednou a pak se nemají potřebu k tomu vracet. Proč taky?

Samozřejmě tohle nelze generalizovat a najdou se tací, kteří inklinují víc k ženskému stylu myšlení. Ať už se váš muž nachází více v mužské energii nebo naopak, vsadím se, že lásku projevuje po svém. Z dotazování stovek mužů vyšlo najevo, že za hlavní důkaz toho, že to myslí vážně, považují finanční zajištění rodiny. A ejhle, muži se zase cítí nedocenění v tomto směru. Takováto zbytečná nedorozumění jde snadno odstranit, např. pomocí jednoduchých principů z knihy Opravdový život.

Je legrační tohle mezigenderové nedorozumění pozorovat. Muž nosí zlato a žena touží po květinách. Muž touží po ocenění za tvrdou práci a dostává výčitky, že by měl dělat něco jiného. Jak by to asi vypadalo, kdyby si navzájem řekli, jaká mají očekávání? Jistě zajímavě, ale tady vchází do hry další faktor.

Podvědomá očekávání jako jed pro vztah

Jak už jsem zmiňoval, celé tohle divadlo vychází z principu signalizace, pomocí které se orientujeme. Jednoduše řečeno na základě archetypálních signálů poznáváme, co je správně a co je špatně. Dokážeme říct, komu důvěřovat a komu ne. Bohužel nám tyto signály dovedou taky pěkně zkomplikovat život. Jako v tomto případě.

Může pomoci si uvědomit a přiznat, že nějaká očekávání máte. Pokud očekáváte, že vám partner květiny koupí a trápí vás to, je to problém na vaší straně. Může to znít tvrdě, ale pravděpodobně trváte na něčem a přehlížíte něco úplně jiného, co je ve vztahu bezva a pěkné. Přiznat si to může být osvobozující. U řady žen se ukázalo, že výčitky směrem k partnerovi ukazovaly na její vlastní nejistotu. V knize Opravdový život se dočtete, že jistota může přijít jen zevnitř (a taky jak toho dosáhnout). Ta dodaná zvenčí rychle vyprchá.

Máme skvělou zkušenost s tím, když si naše klientky začnou kupovat květiny samy. Protože to je dost možná užitečnější význam květin. Radost, kterou si dokážete nadělit sama. Nikoliv důkaz, který musí přinést někdo jiný. A víte co? Často, když si začne žena dělat radost sama, muž se přidá. Protože zmizí očekávání.

Jak to máte vy? Už jste si dnes koupili květiny pro radost? Pokud byste chtěli lokální, udržitelné a s láskou pěstované, doporučujeme nymfea.cz

Dejte nám vědět, jak tohle téma vnímáte vy.