Neumím se rozhodnout mezi dvěma

Ke mně a ke kolegům z týmu Opravdového vztahu se prostřednictvím našich klientů v poslední době vrací velmi zajímavé, třaskavé a ze všech úhlů pohledu citlivé téma. 

Všichni ho známe z filmů, seriálů a někteří i z vlastního života. Dlouhotrvající vztah, neshody, zápletka, krásná kolegyně v práci, unavená manželka doma, rozum, cit, vášeň, zodpovědnost. Miluju, měl bych, nechci jí ublížit, ale chci přece taky ještě žít. Zůstat nebo odejít? To je skutečně ta velká otázka, kterou si naši klienti pokládají a je úplně jedno, zdali jde o ženu nebo muže. 

Neexistuje jednotná rada ani přístup, jak se z této situace vymotat. Každý člověk má svoje řešení v sobě a to společně nacházíme. Častá vyjádření klientů v začátcích spolupráce jsou:

  • Nevím, co mám dělat. 
  • Nevím, jak se mám rozhodnout. 
  • Nejsem si vůbec jistá / jistý. 
  • Bojím se, že všem ublížím. 
  • Když odejdu, bude to lepší?

V následujících řádcích vám nastíním úhel pohledu, který na první dobrou nemusí být vidět. 

Nefunkční excel tabulka

,,Dokonce jsem si udělala už i tabulku, který mi z toho vyjde lépe, ale nepomohlo to.“ Postěžovala si klientka Petra, která si moc přála rozhodnout se správně. Byla ve fázi, kdy vážně uvažovala, že opustí manžela a zkusí svou budoucnost propojit s kolegou z práce. ,,Já opravdu nevím. Nevím, jak se rozhodnout. Nevím, kdo z nich je vlastně lepší a nevím, co mám dělat. Vyčerpává mě to.“

Petra žila v přesvědčení, že má pouze dvě možnosti. Zůstat s manželem anebo odejít a zkusit své štěstí o dům dál. Je to tak ale opravdu? Petra využívala jasnou a přirozenou strategii. Srovnávala dva muže vedle sebe a hledala, kdo z toho vyjde lépe. Manžel je celkem hodný, přináší jistotu, na druhou stranu s ním ale necítím takové propojení. Propojení cítí s milencem, ve chvílích pohody, přináší jí do života vzrušení a oceňuje ji. 

Srovnáváme totiž nestrovnatelné

V tomto případě ale platí, že srovnáváme naprosto nesrovnatelné. Srovnáváme dva naprosto odlišené vesmíry, které mají velmi malý průnik. Jedná se o naprosto odlišné spojení a konstelaci. S dlouhodobým partnerem či partnerkou nás spojují často děti, finance, kontakt se širší rodinou. Mileneckým vztahem si často realizujeme právě to, co nám ve vztahu chybí.

Nejčastěji to, co nepozorovaně ze vztahu odešlo a my zapomněli udržovat, reagovat, pojmenovávat a společně tvořit. Ve skutečnosti nemáme šanci vůbec zjistit, jestli nový partner bude v roli manžela či manželky o tolik lepší. Vyplatí se nám to tedy? Na jakém základě se tedy rozhodnout?

Nevíš? Máš odpojeno. Od sebe. 

V případě, že se nacházíme v životě v situaci, že vůbec nevíme, znamená to, že nejsme ve spojení se sebou. Někde v průběhu cesty se vytratilo napojení. Možná jsme moc pracovali a zapomněli se občas zastavit. Možná nám příchod dětí tak moc ovlivnil partnerství, že jsme na pár let byli jen rodiči. Možná jsme si už na začátku vybrali nekompatibilního partnera a tenhle nový člověk nám podlomil kolena. Existuje milion a jeden důvod a miliarda různých příběhů, které tvoří tak krásně barevný život. 

Co je přes veškerou náročnost na těchto situacích krásné? Mohou sloužit jako životní kontrolka. Představme si, že paralelní vztah pro nás může znamenat velký červený trojúhelník, který se nám rozsvítí na palubce auta. Zřejmě můžeme rovnou poslat auto ze skály a koupit si nové. Anebo dojet do servisu a přijít poruše na kloub a pak najezdit ještě mnoho skvělých kilometrů. Co nám často uniká je fakt, že prostě třeba fakt blbě řídíme a do servisu budeme muset do roka znovu. 

Čtěte také: Když bota tlačí – Jak zachránit vztah v krizi?

Co v tom je pro mě?

A to je to ono. To často nejnáročnější a ne každý se pro tuhle kvalitu rozhodne. Petra to udělala. Zastavila se a prostřednictvím koučování o sobě začala přemýšlet. Nezávisle na manželovi i milenci. Uvědomila si, že s manželem už roky nemluví otevřeně. Žije život, kde vše na první pohled vypadá skvěle a tak by měla být šťastná. Není.

Uvědomila si, že ve svém životě naplňuje především role, které přijala. Dobrá dcera, dobrá studentka, dobrá žena, dobrá máma. Někde po cestě zcela zapomněla kalibrovat, jak si jednotlivé role chce naplňovat ona. Začala si odpovídat na otázky a postupně poznávat, co jí právě prožívaná situace ukazuje o ní samotné. 

Nejzásadnější otázkou je – proč jsem si vytvořila situaci, že mám manžela i milence? Život je v tomhle ohledu naprosto spravedlivý. Ponaučení nám servíruje na zlatém podnose. Je jen a jen na nás, jestli jsme ochotni ponaučení zvednout a naučit se z něj. 

Zastav se a rozhodni se pro sebe

Pamatuji si zásadní uvědomění, které Petra pronesla při jednom našem setkání. ,,Nemůžu jít do nového vztahu rozbitá. Potřebuju se v tom stávajícím naučit moc moc o sobě. Pročistit ho. Možná to neznamená, že spolu budeme až do smrti, ale teď bych spíš utekla. Před sebou a to by mě stejně dohnalo.“

Dovolím si tvrdit, že se v mnoha situacích obsahující více lidí, nemusíme rozhodnout pro A nebo pro B. Potřebujeme se rozhodnout pro sebe. Potřebujeme porozumět situaci, ve které se nacházíme. Potřebujeme přijmout zodpovědnost za spoluvytvoření toho, co přestalo po cestě fungovat.

Pro někoho je řešení o setrvání ve stávajícím vztahu a o přizvání partnera do celého příběhu. Pro jiného je výsledkem neúspěšná snaha o záchranu stávajícího vztahu, ukončení paralelního vztahu a nový vlastní začátek. O velký kus zkušenosti bohatší. Pro dalšího je tou nejlepší variantou přesedlání na nového koně se sázkou v kapse, že tenhle pojede lépe. 

Čtěte také: Proč jsou muži nevěrní a ženy pláčou

Neber špatné, ani doplněk špatného

A to je celé. To je zřejmě hlavní myšlenka, kterou bych vám prostřednictvím těchto řádků chtěla předat. Neberte to špatné, ani ,,jen“ ten doplněk špatného a nefunkčního. Zastavte se a zamyslete se, třeba i ve spolupráci s odborníkem, čím to ,,špatné“ spoluvytváříte. Dejte šanci nalezení kvalitě v sobě tak, abyste ji pak mohli využít pro jakýkoliv vztah, který chcete žít. Když se vám totiž tohle podaří, najednou vidíte věci jinak, mnohem hlouběji. Jde totiž o mnohem víc vaší cestu a to za to skutečně stojí. 

Se změnou vám může pomoct naše kniha Opravdový život, která vám ukáže, jak být hvězdou vašeho vlastního života.

Terka