Jak se vypořádat s nevěrou?

Nevěra je téma, kterému jsme se v rámci Opravdového vztahu věnovali už několikrát, v článcích nebo živém vysílání. Tentokrát se pojďme na nevěru podívat trochu z jiné perspektivy a to, jak se s ní vypořádat, odpustit ji.

S nevěrou se u našich klientů setkáváme poměrně často a to, ať už v roli podvedeného/podvedené nebo toho, co podvedl/a. Uvedu tady jeden ze scénářů s kterým se setkáváme. Manželský pár, oba ve zralém věku, děti už vylétly z hnízda. A najednou se objeví nevěra. Žena se z toho zhroutí a neví, co se stalo, proč k tomu došlo, co bylo špatně.

A co teď s tím?

Slovy jedné z klientek: „Chtěla bych to pochopit a třeba i odpustit, ale ono to nejde, stále to je ve mně a hrozně to bolí. Vždycky když je muž pryč, vidím, že je zase někde s nějakou jinou. Nejde mi se této myšlenky zbavit. Dokonce mám i tendenci mu kontrolovat telefon a primárně mu zkrátka nevěřím i když tvrdí opak.” Zranění, která vzniknou při nevěře jsou velmi hluboká a bolestivá. Prolínají se pocity smutku, zrady, společně se strachy z budoucnosti. Stabilita, jistota jsou pryč, vypařily se z minuty na minutu. Celý život je najednou jedna velká lež.

Zkroťte své emoce

První, co přichází jsou emoce, které mnohdy udávají sled dalších událostí. Protože pokud se necháme ovládnout emocemi, máme tendenci dělat unáhlené závěry, vztah okamžitě ukončit, stěhovat se, přerušit veškerou komunikaci, atd. Zrada, ruku v ruce se ztrátou důvěry, jsou natolik silné, že chybí racionalita. Je tedy klíčové si emoce zpracovat. Co to znamená? Odpustit druhé straně, ale hlavně sobě! A taky se zbavit třeba pocitů viny, že to může být moje chyba.

Je to těžké a nemusí to jít hned, každý potřebuje svůj čas a svůj způsob. Pokud ale cítíte, že už nejste schopen/schopna se svými emocemi pracovat a už vám přerůstají přes hlavu, nebojte si říct o pomoc odborníkovi. S klienty takové stavy řešíme a pomáháme jim celou situací projít co nejhladčeji. Protože při popření emocí a nevypořádání se s nimi, může vzniknout riziko toho, že se stav rozvine v hlubší psychické potíže jako deprese, atd., v krajním případě může končit i sebevražednými sklony.

Vina je na obou stranách

Klíčové je si také uvědomit, a slyšíte to od nás celkem často, že nevěra je jen důsledkem toho, co se dělo před ní. Může to znít krutě, ale je fajn se zamyslet nad tím, čím jsem i já situaci spoluvytvořil/a. Čím to, že ten druhý skončil s nevěrou na krku? Osobně si myslím, že po zpracování svých emocí  je toto další krok, který můžeme začít rozklíčovávat. Co bylo příčinou nevěry? Byly to dlouhodobější problémy ve vztahu, fyzická potřeba, pocity méněcenosti partnera/partnerky, apod.?

Když se řekne nevěra, většina lidí si vybaví čistě fyzickou nevěru. To, s čím se ale v poslední době setkáváme ve zvýšené míře, je nevěra na sociálních sítích. Co je však společné pro všechny typy nevěr je ztráta důvěry, která se obnovuje pomalu a obtížně.

„Já už nevím, co mám dělat. Opravdu to bylo jen jednou. Lituji toho a rozhodně už nechci, aby se to opakovalo. Vím, že jsem vše pokazil. Co mám teď dělat?! Od ženy slyším neustálé výčitky. Už jsem se omluvil nejmíň milionkrát a pořád to nestačí!” Tyto a podobné fráze slýcháme ze strany těch, co podvedli. Emoce jsou zkrátka na obou stranách a pokud se na to pokusíme podívat nestranně a z nadhledu, ani jedna strana to nemá jednoduché.

Zaměřte se na budoucnost

To, co často chybí a přitom stojí na začátku “záchrany” vztahu, pokud o to stojí oba, je snaha pochopit se. Hledání společné dohody nad řešením situace je zásadní v posunu dál. Nevracet se do minulosti, ale určit si nová pravidla vztahu. Obrátit se směrem do budoucnosti a vytvořit si ji takovou, jakou oba chceme. Samozřejmě můžeme dospět i do stavu, že vztah zacelit už nejde. Pak je zralé si otevřeně nalít čistého vína a vztah ukončit s vědomím všech důsledků, které to bude mít.

Na druhou stranu, nevěra může být i příležitostí k znovuvzkříšení vztahu, manželství. Protože právě díky nevěře se osloví skutečný problém, který se může následně řešit. Pokud je chuť , energie a otevřený přístup na obou stranách, pak to může znamenat novou cestu za hledáním ztracené důvěry a respektu. Bavit se o věcech otevřeně a upřímně, nenechávat vyhnívat emoce ani nekomfortní témata, řešit věci preventivně.

Je jen na vás, jak k nastalé situaci budete přistupovat, jestli se překlopíte do roli oběti a necháte se vláčet svými emocemi nebo se rozhodnete svou budoucnost vědomě vytvářet. Pokud jste se ocitli ve slepé uličce, nebojte se si u nás zažádat o konzultaci. Nestranný a nehodnotící pohled společně s využitím technik, které pomůžou ve zpracování emocí, vedou k rychlejšímu a hladšímu posunu dál.