Jak vám může zákon přitažlivosti zničit život

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Využívat tzv. Zákon přitažlivosti navzdory zdravému úsudku a tomu, co nám říká naše vlastní tělo.

Na základě zkušeností hned několika klientek za poslední dobu jsem se rozhodl napsat tento článek. Pokud si radši koupíte prášky než abyste řešili příčinu, nebude se vám líbit. Ale to už tak někdy je.

Pokud patříte mezi ezo nadšence, možná vás tím článkem trochu naštveme. Pokud máte raději zdravý a vyrovnaný přístup, nejspíš v něm najdete něco užitečného. Ať už na zákon přitažlivosti věříte nebo ne. On totiž určitým způsobem funguje. Jen je to o dost jiné, než jak stále dokola papouškují různí guru. Proto se v článku dozvíte:

  • Proč si některé věci nepřitáhnete, ani kdybyste pěstí do kamene bušili
  • Jak přesně vás může tento princip přivést k frustraci a neštěstí
  • Jak si zařídit v životě pohodu bez ohledu na to, čemu věříte

Co ještě musím udělat?

Nedávno jsem mluvil s klientkou, která touží po partnerovi. Mám takových víc, ale u téhle mě zaujalo, jak moc byla na tuhle myšlenku upjatá. V určitou chvíli mi nasdílela, co všechno pro to dělá. Jen to doplnilo seznam, který jsem během let sesbíral mezi klienty. Co lidé “pracující se zákonem přitažlivosti” dělají, aby si přitáhli partnera?

1. Píšou si seznamy, jak by měl partner vypadat.
2. Spí jen na jedné půlce postele, protože ta druhá je pro partnera.
3. Neustále si vizualizují, jak je jejich partner s nimi.
4. Vytvářejí scénáře jako z pohádky, jaké to bude AŽ budou partnera mít.
5. Neustále se rozhlížejí, jestli už teda se to děje nebo ne.

„Co ještě musím udělat, Honzo?“ Zeptala se mě tato klientka nešťastně. Jenže ono to podle mě není o tom něco dalšího dělat. Mnohem spíš je to o tom přestat dělat to, co dělala doposud. Tato klientka, stejně jako řada dalších, si totiž tak moc přála svoji vysněnou budoucnost, že si úplně zapomněla užívat přítomnost.

Kdy je zákon přitažlivosti recept na frustraci

Otevřeně řeknu, že se nebráním ezo směrům, ale jsem ohledně nich skeptický. Proč? Dost často se k nim upínají lidé, kteří nejsou spokojení se svojí situací v přítomnosti. A to je ten kámen úrazu. Když si budete přát, vizualizovat a modlit se, aby to zítra bylo lepší, nebude to fungovat. Ani kdybyste se na hlavu postavili.

V rámci projektu Opravdový vztah vedeme klienty opačným směrem. Protože pokud si neužíváte sebe teď a tady, tak nemáte moc šancí si lepší budoucnost tvořit. A to je obrovský rozdíl. Tvořit skvělou budoucnost vycházející ze skvělé přítomnosti. Namísto přání si skvělé budoucnosti, která nahradí mizernou přítomnost.

Dost podobně to funguje např. s nástěnkami vizí. Dost často mají přesně opačný efekt, než čekáte. Namísto toho, aby vám přinášely to, co si na ně dáte, frustrují vás. Frustrují vás tím, že to ještě nemáte. A tak si dál přejete, modlíte se, děláte rituály. A pláčete, že to nefunguje.

Proč si něco prostě nepřitáhnete

Už jste asi pochopili, že píšu o tom, aby člověk miloval to, co má tady a teď. To je někdy těžké, vím. Je těžké usínat sám, když vás to štve. Je těžké užívat si, že musíte počítat každou korunu. Je těžké užívat si, že se vám někdo směje nebo se za něco nemáte rádi. Jenže v tom je ten trik. To, že si budete přát, aby vám “Vesmír” přinesl něco nového, není cesta. Je to útěk.

Určitě znáte někoho, kdo už od pohledu působí sympaticky. Máte pocit, že mu všechno vychází. Prostě vyzařuje cosi, co vás k němu přitahuje. Na druhou stranu určitě znáte někoho, kdo od pohledu působí zoufale. Máte pocit, že vám bere energii jenom tím, že je. Zkrátka vyzařuje něco, kvůli čemu je pro vás těžké s ním být.

Rozdíl mezi těmito dvěma lidmi je prostý. Ten první si užívá sám sebe, svůj život, tak jak je. Ten druhý nejspíš moc ne. Právě tohle zásadně ovlivňuje naši energii a to, jak na ni ostatní reagují. Velmi zjednodušeně by se dalo říct: Pokud si neužíváte sami sebe, je úplně jedno, jak moc si přejete. Bude to k ničemu. A když si užíváte sami sebe, nepotřebujete si většinou tak zoufale přát.

Jak si zařídit opravdovou pohodu – trvale

Upozorňuji, že tohle je ta těžší cesta. Jsem vděčný, že naši klienti po ní jdou s námi. Mám radost, že tolik z nich opustilo ezo naději a namísto toho se podívali do tváře realitě. Ano, jsem sama. Ano, bojím se, že zůstanu sama. Ano, bojím se, že mi to moje máma neodpustí (nečekané, ale docela časté).

Cesta ke skvělé budoucnosti začíná vždy tím, že si přestanete lhát ohledně přítomnosti. V tom, že přijmete současnou situaci tak, jak je. Právě v těchto chvílích se velmi hodí odborná pomoc. Někdy je třeba zpracovat silné emoce. Někdy je třeba si osvojit nové úhly pohledu a myšlení. Tam, kde předtím byla jenom sebekritika a strach, se mohou objevit laskavost a přijetí.

Cesta, kdy přijímáme to, co je ne jako rány osudu, ale jako požehnání. Cesta, kdy si užíváme (bez nalhávání) sebe sama a svůj život. To je cesta, která vám přinese opravdu cokoliv, co si budete přát. Abyste po ní mohli jít, potřebujete to, co vám zákon přitažlivosti nenabídne. Odvahu a chuť si to odmakat. Když totiž vyčistíte svoje pnutí a naučíte se mít rádi to, co je teď, nemá to kam uhnout.

Malé PS k hledání partnera

Jedna věc se na seznamech lidí, kteří se snaží přitáhnout si partnera, NEOBJEVUJE. Je to seznamování. Randění. Akce, které vás baví a které děláte s dalšími lidmi. A to je možná to. Přijmout přítomnost a jít se bavit mezi lidi je totiž náročné. Stojí to mnohem víc energie než přání a rituály.

Tím nechci házet všechny do jednoho koše. Je to jen můj postřeh za posledních pár let. Klidně mi napište, jak to máte vy. Budu rád za každý komentář.

Mějte se skvěle,

Honza