Čemu věříš, to žiješ

Titulek možná na pohled vypadá provokativně, tak se na to podívejme hlouběji. Jak je možné, že sousedovi se vede tak skvěle? Má krásnou ženu, bezproblémové děti, úžasnou práci a peněz jako plev, navíc je tak nechutně spokojený a šťastný. Čím to, že já se nemám až tak dobře? Co dělá jinak než já? Troufla bych si říct, že v hlavě to má asi jinak nastavené.

Opusťte nefunkční módy

Spousta lidí žije v přesvědčení, že to nemůže být lepší, protože: „Podívej se, kam ten svět spěje, za všechno může politika, nemám na nic vliv…” Ale právě v tom je odlišnost pohledu na svět!Pokud si chci tvořit svou vlastní skvělou realitu, musím zahodit za hlavu všechna tahle mimořádně limitující přesvědčení. A navíc, bylo by fajn rovněž opustit roli oběti a začít se na své přítomnosti a budoucnosti aktivně podílet.

Nechci tady polemizovat o tom, jestli a jak máme nastavenou startovní čáru, to není tématem dnešního článku. Bez ohledu na naše nesnáze, to, jak k věcem přistupujeme, jak máme nastavenou mysl, má vliv na to, jakým směrem se naše životy budou ubírat. Chci být šťastná. Skvělé! Tak pojď dělat vše pro to, aby se tak stalo. Co potřebuješ k tomu, abys byla šťastná? Co potřebuješ ve svém životě změnit? Jak musíš změnit svůj přístup? A můžeme si pokládat spoustu dalších obdobných otázek.

Zkušenosti jako klacky pod nohy

V našem vnímání reality hrají roli různá přesvědčení, která vznikají na základě našich zkušeností. A v určitém bodu už stačí jedna jediná zkušenost, která nám něco potvrdí, čímž se z ní pro nás stane prostý fakt. S tím už pak pracujeme přímo neoblomně a je velmi těžké se z takového přesvědčení vymanit. Nicméně to jde, pokud je vůle. 

Někdy se stačí na situaci podívat z nadhledu. Třeba i tak, jako by se stala poprvé. Oprostit se od minulosti a podívat se na to v aktuální přítomnosti.

Možná si říkáte – já už to zkoušel, ale ono to nejde. Je to blbost! V tom případě zkuste ještě jednou změnu vnitřního nastavení: zkuste na sebe být laskaví a drsní zároveň. Změna není něco, co se stane jen tak, může dost bolet. Ano, můžu si říkat, jak je život těžký a že nikdy nemůžu dosáhnout svých cílů a že nikdy nebudu spokojený. A ono to tak pravděpodobně i bude – protože mysl je takhle nastavena. Jenže dá se s tím pořád krásně pracovat.

Chvilka pro sebe

V první řadě je potřeba ujasnit si, co chcete a co by měla být ta vaše realita. Je potřeba vrátit se trochu víc k sobě. Jak na to? Udělejte si na sebe chvilku a položte si pár takových „otravných“ otázek, jaké třeba zazněly na začátku článku. Náznak nové cesty se bude rýsovat relativně rychle a ne tak bolestivě, jak by se mohlo zprvu zdát.

Další věc, která pomáhá, je zkoušení nahlížet na věci a situace, které mi přichází do života, pozitivněji. Dějí se z nějakého důvodu a většinou ne proto, aby nás zlikvidovaly, ale aby nás posílily, aby nám ukázaly novou cestu, možnosti. V každé situaci, jakkoliv zdrcující, se dá najít hned několik pozitiv a nových příležitostí. Tak proč je nehledat?

 

Zkouška od života

Například, dostanu výpověď v práci. Hm, nemilé – mám vysokou hypotéku, manželku na mateřské. Ale… má smysl se hroutit? Můžu si chodit stěžovat kamarádům do hospody, jak je to těžké, jakou chybu vedení udělalo a že toho budou litovat, ale cítím, že tohle mě nikam neposune.

Když si ale řeknete: nepříjemné, ale mám tu teď novou příležitost najít něco, kde se mohu realizovat ještě lépe než do teď, vydělat si třeba lepší peníze nebo mít víc času na rodinu. Možná dokonce oboje naráz. Možná z toho vzejde něco lepšího a funkčnějšího. A z tohoto nového přesvědčení, víry v lepší zítřek, může pak vzniknout i nová realita, kterou žijete.

Sami si odpovězte, kam jste se v rámci tohoto tématu posunuli. Snad vás to vyhecovalo aspoň k tomu, položit si pár provokativních otázek. Věřte, že strůjcem vlastního štěstí a reality jste vždy jen a jen vy sami. Tak do toho a já i celý náš tým Opravdového vztahu vám v tom budeme držet pěsti!