3 velké mýty o sebelásce – věříte jim taky?

Pojem sebeláska je opředený více mýty a dezinformacemi, než je zdrávo. Jak je rozpoznat a vzít si pro svůj osobní rozvoj jen to opravdu užitečné?

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Svět osobního rozvoje zaplavil pojem sebeláska. Jen k němu skoro nikdo nedává pragmatický návod, jak tento pojem uchopit a hlavně, jak ho žít. Po několika zkušenostech s klienty, kteří v tomto pojmu tápali, jsem se rozhodl sepsat seznam mýtů, kterým možná o sebelásce věříte i vy. 

My v rámci projektu Opravdový vztah věříme, že osobní rozvoj by měl být především praktický. K čemu je číst knížky, sledovat kurzy nebo chodit na semináře, když nedostanete praktický nástroj, jak můžete dělat skutečné změny ve svém každodenním životě? A zrovna v oblasti sebelásky a vztahu bohužel většina trhu podle mě mluví jen o vzdušných zámcích. Což je mnohdy horší než nemluvit vůbec. Jak to tedy se sebeláskou je?

Mýtus #1: Hlavně se musím pořád cítit dobře

„Ani nevíš, jak se mi ulevilo.“ Řekla Andrea. Je to moje klientka a na jedné ze schůzek jsem jí nasdílel, jak může koncept sebelásky fungovat doopravdy (a vy se to dozvíte v závěru článku). Chvíli seděla a neříkala nic. Jen ve vzduchu bylo cítit, jak jí z ramenou padá tíha. Tíha toho, že se musí pořád cítit dobře. Že by měla mít good vibes, pozitivní myšlenky a neustále se milovat. Tyto myšlenky si přivezla z víkendové akce pro ženy. A silou vůle se je snažila dodržovat. Sama na sebe byla naštvaná, že jí to vždycky nejde.

S Andreou jsem sdílel jednoduchý pohled, který vyvrací mýtus o sebelásce, že všechno musí být pořád růžové. Nemusí. V rámci Opravdového vztahu vedeme klienty spíš k tomu, aby viděli realitu. Takovou, jaká je, bez lhaní si do kapsy. A tuhle realitu se naučili mít rádi. A co si budeme povídat, součástí života je i to, že se cítíte někdy na prd. Že je vám zle, jste ublížení, pláčete, vztekáte se. A víte co? Pokud máte opravdu kvalitní vztah sami k sobě, dovolíte si to přiznat. Dovolíte sami sobě nebýt na chvíli tak super a pozitivní, jak si myslíte, že by to mělo být.

Protože život není Instagram, na kterém vidíme dokonalý svět spředený z hezky poskládaných lží. Život je opravdový, se všemi vrcholky i pády. A sebeláska začíná u schopnosti vidět v každé takovéto situaci dokonalost, i když nás to v tu chvíli bolí.

Víkendový workshop, který vás vezme do hlubin vědomého milování.

30. - 31. 10. v Praze pro páry i jednotlivce.

Mýtus #2: Musím přesvědčit sám sebe, že se miluji

Možná i vy jste někdy slyšeli o tom, že je potřeba dávat lásku sami sobě. Dost často knížky a různé ezoterické kurzy nabádají k tomu, aby se člověk objímal, usmíval se na sebe do zrcadla a říkal si, že se miluje. Tyto postupy fungují na principu, že stokrát zopakovaná lež se stane pravdou aneb fake it till you make it. Bohužel jejich účinnost je velmi malá, protože pracují pouze s racionální částí mozku.

Stejně tak tomu bylo u Katky, která mi v rámci jednoho setkání řekla: „Mně to ale, Honzo, nejde. Já se vidím a vidím, že jsem tlustá a nelíbím se sama sobě. Nedává mi smysl si namlouvat, že je to jinak.“ Katka narazila na velmi rozšířený mýtus a já se nedivím, že pro ni nefungoval. A řeknu vám proč.

Ono na samotném objetí ani na hezkém úsměvu věnovaném sobě není nic špatného. Jenže aby došlo k opravdové změně, musíme sáhnout mnohem hlouběji. Objevit příčinu toho, proč se na sebe díváme s odporem. U Katky to bylo srovnávání. V rámci techniky s využitím hypnózy jsme se dostali do podvědomí a vylovili situaci, kde tento vzorec chování vznikl. Bylo to v první třídě na základní škole. Teprve když jsme vyčistili emoce zablokované v této hluboce zasunuté vzpomínce, dokázala se na sebe Katka dívat přívětivěji.

Dokud nevyčistíte emoční bloky a zranění, která jsou příčinou toho, že se na sebe díváte zbytečně kriticky, nedokážete sami sebe přesvědčit o tom, že je všechno super.

Mýtus #3: Naučím se sebelásku a pak se změní celý život

Tohle je možná nejnebezpečnější mýtus ze všech. Až příliš často se setkávám s lidmi, kteří se snaží najít lepší vztah sami k sobě a doufají, že se pak něco zlepší. Například, nejprve zlepším vztah k sobě a pak budu mít s manželem lepší vztah. Ona ta myšlenka v základu není špatná. Má ale jedno velké ale. Princip „nejprve udělám x a pak se stane y“ dost často nefunguje. Jak to tedy je?

Mnohem spíš se dá říct, že reálné změny v životě jsou odrazem toho, jak moc věnujete vztahu sami k sobě. Tyhle dvě věci jdou ruku v ruce. Například dát výpověď v práci anebo odmítnout dělat partnerovi služku je reálný krok v reálném životě. Krok, který ukazuje, že to se sebou myslíte vážně. Krok, který ukazuje na to, že se máte rádi. Nestane se automaticky až poté, co se budete cítit dobře a namluvíte si, že se milujete.

Jenže právě tyhle praktické kroky bývají těžké. Brání nám v nich strach, potlačené emoce, nejistota v tom, jak to bude dál. A o tom je skutečná cesta sebelásky. O čelení strachu, zvládání nejistoty, praktických změnách, které někdy dokážou vypadat tak děsivě. Právě v těchto chvílích jsme s projektem Opravdový vztah nejúčinnější. Ve chvílích, kdy se potřebujete o někoho opřít, abyste dokázali něco, co je těžké. Něco, co je možná nepříjemné, ale vede k lepšímu životu.

Jak je to se sebeláskou doopravdy?

Poznali jste se v některém z výše uvedených mýtů? To je dobře. Pokud vám vyhovují, klidně u nich zůstaňte. Pokud toužíte po pragmatičtějším přístupu, nabídnu pohled, jak může koncept sebelásky fungovat i pro vás.

Pohled na sebelásku se zásadně promění ve chvíli, kdy se přestaneme zaměřovat pouze na sebe. Cože? Vždyť sebeláska je přece o nás, ne? Ano. Jenže v životě nejste jenom vy nebo já. V životě každého z nás jsme my a všechno ostatní. Prostředí, ve kterém žijeme, noviny, které čteme, lidi, které potkáváme. A teď provokativní myšlenka.

Co když je sebeláska o tom zařídit si svůj život tak, aby vás opravdu bavil? Ne jenom občas, když se urvete z práce na svoje oblíbené hobby. Ale pořád. Co to znamená?

Například:

 • mít práci, kterou milujete
 • mít tolik peněz, kolik potřebujete
 • mít partnera, který vás cítí a přijímá se vším
 • mít životní vizi a smysl
 • mít skvělé vztahy s rodiči
 • mít skvělé vztahy s dětmi
 • usínat každý den s vděčností
 • být fit a ve formě
 • těšit se na každé nové ráno (včetně pondělků)
 • mít tolik volného času, kolik chcete
 • nosit oblečení, které vás vystihuje
 • cestovat tolik, kolik chcete
 • mít přátele, kteří si na vás vždy najdou čas
 • být v okruhu lidí, kteří vás podporují a neshazují

Tohle je jen krátký a obecný přehled. Každý z nás tam bude mít jiné věci a je to tak správně. Podstatou této myšlenky je, že sebeláska se odráží v celém vašem životě. A v tom je její krása. Proč se tudíž tolik daří mýtům. Na rovinu – je jednodušší se objímat a snažit se namluvit sami sobě, že je svět růžový. To je ta snadná cesta. Zařídit si život tak, aby vás opravdu naplňoval, je mnohem komplexnější a dlouhodobější proces. Jenže tak už to v životě bývá. Opravdové změny chtějí odhodlání, čas a péči. Jsme rádi, že můžeme být u nich a pomáhat vám je zvládnout skvěle.

Jak vnímáte sebelásku vy? Díky za komentáře a přeju vám skvělý život,

Honza

Nezmeškejte zásadní webinář o opakovaných vzorcích ve vztazích

2. 3. 2022 ve 20:00

Získejte pro sebe víc!