Když bota tlačí – jak zachránit vztah v krizi

Něco nefunguje. Víte to, nebo spíš cítíte, a kladete si jednu otázku za druhou – proč to není jako dřív? Co je jinak? Co je špatně? A hlavně – jde to zachránit? Na některé možná máme odpovědi, ale možná ani ty nejsou docela to, co hledáme. Víc než po řešení toužíme po rozhřešení.

Vynést rozsudek: má vztah ještě smysl?

Petr žije už celá léta ve vztahu, kde je na pohled všechno v pořádku. Svojí ženu miluje a chce s ní být. Jenže věci už nejsou to, co bývaly a on cítí, že to tak dál nejde. Pro něj něco zkrátka nefunguje. Zatím neví, co – ale je tam ta touha vztah zachránit a to je první krok. Velmi důležitý a klíčový. To rozhodnutí, jestli chci a jestli vůbec mám ještě co zachraňovat.

Jsme však jen na pouhém začátku. Nejednou je problém o hodně složitější; víme, že něco je špatně a víme, že to chceme jinak. Něco ale vztah mimořádně pochroumalo, často se jako spouštěč krize uvádí nevěra. Někdy je jen symptomem nebo pouhým vyeskalováním dřívějších potíží – ale popravdě už na tom ani nezáleží. V tomto bodě totiž už jen hledáme odpověď na to, jestli naše snaha vztah zachránit má ještě smysl a ta je k nezaplacení. A žel, rozhodně není univerzální.

Čtěte také: Padla klec aneb lesk a bída dlouhodobého vztahu

Analýza vztahu otevřeně a s klidem

Poznat, že vztah se nachází v krizi, je složité. Každý vnímáme ve svých vztazích jiné urgentnosti a stejně i naše pochopení toho, co je ve vztahu ještě v pohodě a co už je krize, se značně liší. Už mi nedává pusu na rozloučenou. Nemilujeme se až tak často. Naše hodnoty se rozchází, zjistila jsem, že mě podvádí… Prahy bolesti v nás i v našich vztazích jsou prostě nastaveny velmi individuálně. Stejně tak i naše odhodlání i odvaha zkusit to s partnerem znovu. Dát si navzájem druhou šanci.

Vraťme se k Petrovi. Ten ví, že svůj vztah zachránit chce a hledá způsoby, jak to udělat. Ústřední otázkou je: co vedlo k tomu, že se tak cítí – co přesně se stalo? Odhalení příčiny nespokojenosti a diskomfortu je začátek, od kterého se pak dá odpíchnout dál.

Mnohdy ve vztazích hledáme vinu jen na druhé straně. Zkusme přijmout hypotézu, že za chyby a selhání neseme i my svůj díl viny. Toto osobní přiznání může být velmi nepříjemné. Zároveň je ale možným začátkem velké změny k lepšímu.

Čtěte také: Nevěra léčí

Přípravy na svízelnou cestu 

Důvěra je dalším klíčovým faktorem. Bez vzájemné důvěry není vztah – to není nic objevného, prostý fakt hraničící s klišé, ostatně, protože je to pravda. Pokud tedy na počátku krize stojí ztráta důvěry, logickým cílem by pak mělo být pokusit se důvěru znovu získat. Varování: nemusí to být hned. Spíš se jedná o hodně dlouhou a trnitou cestu.

Ke krizi může často vést i to, že se bojíme něco říct, formulovat svoje potřeby, obavy, vylíčit své emoce – nevíme, jak na to, nechceme ublížit, bojíme se reakce druhé strany. Mluvit s partnerem na rovinu s maximální otevřeností může být naší novou výzvou. Bavíme se ale o tom, jak uhasit požár – správné by však bylo udělat to tak, aby k němu vůbec nedošlo. To je ale téma na samostatný článek.

Čtěte také: Proč jsou muži nevěrní a ženy pláčou

Třetí ve vztahu není vždy přítěží

Petr a jeho žena si sedli, vyložili všechny karty na stůl a situaci vykomunikovali. Otevřeně si řekli, jak to chtějí a co je štve. Domluvili se, jak by to chtěli dál. Asi si říkáte, že to zní až příliš dobře, aby to byla pravda – a ano, z praxe se jedná spíš o výjimečný případ.

Ne vždy jsou páry schopny vyřešit své problémy samy. Svíjejí se často v silných emocích a točí se v kruzích. Bývá obvykle docela těžké oprostit se od toho, co se mezi nimi stalo. Právě proto existuje odborná pomoc v podobě párového koučování nebo terapie. Třetí strana nabízí nestranný a nehodnotící přístup, který dokáže být velmi efektivní a může páru pomoci nalézt novou společnou cestu a vizi. A – pokud je to přání hlavních aktérů – ve finále vztah opravdu zachránit.

Nezmeškejte zásadní webinář o opakovaných vzorcích ve vztazích

2. 3. 2022 ve 20:00

Získejte pro sebe víc!

[Modal-Window id=”6″]