Dokonalá láska: Pravda i iluze v jednom

Jak se pozná dokonalá láska? A existuje vůbec? Pokud právě po něčem jako dokonalá láska toužíte, článek vám odhalí pravdy i iluze o lásce.

Nezřídka se u klientů setkávám s tím, že mluví o dokonalé lásce. Většinou je to v kontextu nějakého nedostupného milence, velmi silné přitažlivosti s novým partnerem, ale také jako přání. Přání toho zažít dokonalou lásku se svým partnerem. Přání vytvořit něco takového, co bude trvat napořád.

Nejsem pouťový kouzelník a neumím vyčarovat dokonalou lásku mávnutím proutku. Ale jsem zapřísáhle optimistický idealista. Proto věřím a vím, že dokonalá láska existuje. Abyste ji ale dokázali vytvářet, dovolím si být taky provokativní. Zbořím v tomto článku pár planých představ, roztrhám pár iluzí. A na závěr přidám pohled, který mění vše. Připraveni?

Iluze o dokonalé lásce, které potřebujete pohřbít

Nemám patent na pravdu a nevím, jak vypadá dokonalá láska právě ve vašem podání. Neberte proto prosím následující řádky jako rozsudek. Vychází ze zkušeností s klienty za posledních sedm let mojí praxe. Je možné, že se dost dobře dotknou i vás. Jen málokterá oblast života je totiž protkaná tolika iluzemi a klamy, jako oblast vztahů a lásky.

Když budu s ní/m, bude to už navždy ok

Tahle velmi častá iluze je vlastní lidem, kteří hledají naplnění v partnerovi. Je to fáze, ve které jsme v určité části života všichni. Jenže zůstávat v této fázi celý život je podobné jako chodit celý život do mateřské školy. Co vám brání být šťastní už teď? Tak jak jste? To je otázka, kterou si položte. Jako odpověď získáte seznam iluzí o vlastním štěstí. A nejspíš i o dokonalé lásce.

Pokud svoje štěstí podmiňujete určitým konkrétním partnerem, konkrétní prací, konkrétním scénářem, žijete iluzi. Namlouváte sami sobě, že až se naplní podmínky, které jste si určili, budete šťastní. To co se ve skutečnosti děje je, že se vzdáváte vlastní zodpovědnosti. Zodpovědnosti za to, jestli cítíte lásku, i když jste na to úplně sami.

Čtěte také: Proč ubližujeme těm, které milujeme?

Dokonalá láska přetrvá věčně

Uf. Asi zopakuji, že vím, že dokonalá láska existuje a jsem obecně pozitivní člověk. A teď ta cynická realita. Až příliš často se stavíme do role, že chceme zakonzervovat nějaký moment v čase. Uchovat ho navěky. Chvíli, kdy cítíme velké propojení s partnerem. Pocit štěstí, když usínáme v něčím objetí. Láskyplný vztah, který jsme měli s partnerem naposledy v říjnu 2012.

Tahle snaha zastavit čas, vrátit zpátky minulost, udržet v přítomnosti dokonalost okamžiku, je stejně marná jako snaha zastavit vlny oceánu, který se valí na pobřeží. Vlny se budou valit, ať děláte, co děláte. Stejně tak se posouvá čas a s ním se mění vše. Mění se i dokonalá láska. To je život. Pokud odmítáte vidět dokonalost ve stavu, který je, nechtěli jste dokonalou lásku, ale iluzi.

Dokonalá láska má konkrétní pravidla

Poslední mýtus, který bych rád zbořil, se týká pravidel. Život nemá pravidla. Společnost si nějaká vytvořila a občas jsou i funkční. Jenže láska má mnohem blíž k životu než ke společnosti. Nedá se svázat pravidly a ten, kdo se o to pokusí, končívá s pláčem. Jak takové svazování pravidly vypadá?

Nejčastěji jsou to očekávání. Očekáváme, že vztah začíná určitým způsobem, na který jsme zvyklí. Očekáváme, že láska znamená automaticky vztah. Očekáváme, že partner bude mít určité parametry, náš život bude mít určité parametry. Děcka, tohle je recept na utrpení, fakt. Dokonalá láska může mít podobu, kterou bychom nikdy nečekali. A my ji přehlédneme nebo hodíme do koše jenom proto, že jsme očekávali něco jiného.

Čtěte také: Jak vzkřísit život zavalený stereotypem?

Jak tedy dokonalá láska funguje?

Slíbil jsem, že po boření iluzí navážu tím, jak může dokonalá láska fungovat i pro vás. Ale musím vás varovat. Je to velmi odvážná myšlenka, se kterou je potřeba pracovat prakticky, den za dnem. Připraveni?

Láska je dokonalá v každém okamžiku

Tuhle vyšší pravdu nemusíme být vždycky ochotní vidět. Zejména v momentech, když nás partner podvedl, ze vztahu vyčpěla jiskra, jsme po rozchodu – doplňte sami. Jenže to nevypovídá nic o lásce. Jenom o naší reakci na situaci, která je jiná, než jsme si vysnili. Všímáte si toho propojení s očekáváními? Všímáte si správně.

Pokud chcete zažívat to, čemu říkáte dokonalá láska, potřebujete ji začít vidět i v situacích, které se vám jako dokonalé vůbec nezdají. Většina mých klientů s překvapením zjistí, že láska je skrytá i v těch nejtvrdších lekcích, které jim život přichystal. Co když láska byla dokonalá vždycky, jenom naše očekávání byla nedokonalá?

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Láska je dokonalá právě teď

Velmi často se ve své práci setkávám s tím, že klienti chtějí vrátit čas. „Já bych chtěla, aby to bylo jako dřív, před pěti lety. Vím, že ten partner je skvělý, hodně jsme toho společně zvládli. Má parametry správného partnera. Jenom už to mezi námi nejiskří.“ Jenže dokonalá láska se odehrává teď. Ne ve vzpomínkách.

Teď a tady je jediné místo a čas, kdy můžeme dokonalou lásku cítit. Zítra může vztah skončit, za pár let může vyčpět, nebo nastane asi tak miliarda scénářů, které dokáže život vymyslet. Nemůžete je kontrolovat. Můžete cítit lásku v přítomnosti, poděkovat za ni a poděkovat za ni, i když se změní na něco, co nechcete. Pořád to bude láska, jen jiná, než chcete nebo potřebujete.

Z tohoto úhlu pohledu se ze schopnosti milovat a vytvářet skvělé vztahy stává schopnost rychle akceptovat realitu. Jenže tak to často je. Pojmenovat pravdu a přijmout ji tak, jak je, chce koule. Stejně jako opravdu milovat.

Na vašem pohledu záleží

Jak jsem psal v úvodu, nemám patent na pravdu. Tohle téma je navíc abstraktní, ne tak snadno uchopitelné. Připočítejme faktor toho, že prožívání každého je jiné a máme tady prostor pro skvělou diskuzi. Budu moc rád za zpětnou vazbu na to, co vám v článku sedlo, co vnímáte jinak atd. Jak vnímáte dokonalou lásku právě vy?

Díky za všechny komentáře.