Proč je osudová láska často jen nezdravá manipulace

Snad každý někdy zatoužil po silné, osudové, opravdové lásce. Nejspíš i vy. Stejně však nestojíte o vztah s manipulátorem. Přesto mají tyto dva pojmy k sobě blíž, než možná tušíte. Tento článek osvětlí, jak poznat opravdu kvalitního partnera od manipulátora a neplést si vesmír s odrazem hvězd na vodní hladině.

Dnes a denně se v rámci našeho projektu setkáváme s příběhy silné lásky, která je skvělá. Až na to, že v ní něco skřípe. Pravidelně slýchám věty: „Je to tak výjimečný partner, že už takového nepotkám. Měli jsme mezi sebou něco speciálního. Chybí mi, když není se mnou. Trhá mě na kusy jen myšlenka, že spolu nebudeme. Jsme si prostě souzeni.“

Dennodenně slýchám od těch stejných lidí i druhou stranu mince: „Zažíváme spolu to nejlepší, ale i to nejhorší. Neustále se rozcházíme a dáváme dohromady. Je tam vášeň, ale i vztek. Bojím se ho, ale stejně ho miluju. On mě podvádí, ale věřím, že se polepší.“ Aby ne, vždyť jste si souzení, ne? Bohužel, až příliš často si pleteme lásku se závislostí. Jak je od sebe rozeznat?

Extrémní emoce nevěští nic dobrého

Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by skákal metr vysoko z toho, že se jeho partner rozběsní jako Hulk, řve a nadává. Také jsem nepotkal nikoho, kdo by se vyžíval v tom, že ho partner ponižuje, nerespektuje a zesměšňuje. Na druhé straně máme zástupy lidí, kteří, naočkováni romantickými filmy, prahnou po vlně nadšení, pobláznění a silných emocí, které rozechvějí jejich kolena i samotnou zem.

Nepříjemnou pravdou je, že takzvaně „pozitivní“ emoce a ty „negativní“ mají mnoho společného. Pokud jsou hodně intenzivní, trvají krátce a jsou nestabilní. A na nestabilním základu se staví něco dlouhodobého dost blbě. Je nepsaným pravidlem, že v silně emotivních vztazích se obě strany mince střídají jako na houpačce.

Stejný partner, který vás dokáže dostat emočně do nebes, vás dokáže srazit dolů a udělat vám ze života peklo. Když usoudíte, že to pro život není moc funkční, pokusíte se odejít. V tu chvíli zaúřadují silné emoce znovu. Doslova hmatatelné utrpení buší každou buňkou vašeho těla a říká vám, že se bez něj neobejdete. A co víc, začne vám to říkat on. Posune vás na emoční houpačce zase nahoru a vy mu náhle věříte. Takto funguje osudový partner – manipulátor.

Čtěte také: Jak poznáš dobrého chlapa?

V pravé lásce není pro utrpení místo

Překvapuje mě, jak moc lidí věří tomu, že ta pravá, osudová láska je místo, kde je v pořádku trpět. Je to dáno vzory, které nám nabízejí příběhy, filmy i pohádky? Nevím. Kde se bere ta potřeba obětovat se, vydržet neúnosné a prožívat neustále nějaké drama? Také nevím. Ale prožil jsem si to také a už tomu nevěřím.

Věřím tomu (a žiju to), že pravá láska a opravdový vztah přinášejí klid. Ten pocit, kdy se potkáte s vaším partnerem a nastane hluboké uklidnění. Vznikne prostor, kde je možné všechno. Cítíte hlubokou důvěru a všeobjímající klid. Jasně, že můžete rozproudit emoce a život naplno, ale to vše vychází z klidu, porozumění a přijetí. Z bezpečí.

V takovýchto vztazích přicházejí problémy úplně stejně jako v jiných. Ale právě tohle společné napojení vám umožňuje řešit je s lehkostí a pohodou. Tento typ vztahu možná naoko nechrlí emoce jako právě vybuchlá sopka a může vypadat až obyčejně. Pod povrchem se ale skrývá neskutečná síla daná vyrovnaností obou partnerů. Možná to navenek vypadá málo osudově, ale o to je to opravdovější. A takovýto vztah funguje jako zdroj energie nejen pro partnery, ale pro cokoliv, do čeho se pustí.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Láska nebo manipulace?

Teď se budete čertit, ale já to stejně napíšu. Většina toho, co nazýváme „osudovou láskou“, je jen nevyzrálý, závislý vztah plný manipulací. Znakem závislých vztahů jsou vždy silné emoce a to, že naplnění nějaké potřeby požadujeme od partnera. Často podvědomě.

A to je důvod, proč je v závislých vztazích přítomná manipulace. Když například žena požaduje sebepotvrzení (podvědomě), vede v takovém vztahu muže k tomu, aby jí tuhle potřebu naplnil. V určitou chvíli už nedokáže nikdo rozeznat, jestli je její chování motivováno láskou (spíš ne), nebo tím, aby dostala to, co chce (spíš jo).

Když se pak takový vztah dostane do krize, závislí partneři prosí, škemrají, vyhrožují a manipulují a slíbí cokoliv. Proč? Protože kdyby odešel jejich partner, nebudou mít naplněnou svoji podvědomou potřebu. A to bolí. Ne, nebolí nás láska k někomu. Bolí nás naše vlastní zranění a vydáváme to za lásku.

Čtěte také: Ohleduplnost jako jízdenka do pekla

Nejnebezpečnější věta ve vztahu

Chcete snadno poznat manipulátora? Rád bych na jejich obranu řekl, že to nedělají se zlým úmyslem a často je jejich chování podvědomé. Prostě se jen snaží naplnit svoje potřeby jako všichni ostatní. Ale často používají jednu větu, která je jako velký rudý vykřičník.

„Bez tebe to nebude už nikdy (xy)! Už nikdy. Bez tebe to nezvládnu.“ Aj! Jasně, každý z nás nejspíš byl emočně na dně. Ale věty tohoto typu jsou manipulace, ať už jsme v háji nebo ne. Autor jimi říká, že podmínka pro jeho štěstí jste vy. Požaduje, abyste se postarali o to, aby byl šťastný.

Jenže svoje štěstí si tvoříme každý sám. Když si tohle uvědomíme, přichází klid. Přichází nezávislost na někom dalším. Tehdy jsme schopni vyměnit osudové lásky za opravdový vztah, ve kterém jsme pro sebe s partnerem bonusem. Nikoliv podmínkou pro štěstí.