Hlasité „ano!“ všem dětem

Dnes slaví svátek děti – a kromě dětí, které si tento titul zaslouží s ohledem na svůj věk, můžou slavit i ti, kteří zůstali dětmi aspoň ve své duši. Oslavme i my dnes to dítě v nás, třeba i tím, že jim poskytneme důvěru. Právě tu jim totiž často odepíráme.

Den plný souhlasu

Možná jste také viděli film Yes Day na Netflixu. Rodina se snaží napravit nerovnováhu ve svých vztazích tím, že rodiče, již do té chvíle zastávali roli spíš autoritativní, se rozhodnou v jeden den na všechny nápady říct jasné „ano!“

Samozřejmě, je to americká komedie, což znamená, že v reálném světě by bylo nemožné to všechno zažít a přežít ve zdraví, nebo minimálně bez přečerpání bankovního konta. Na druhé straně, pokud by se stanovily jasná pravidla a limity (abyste náhodou neskončili v nemocnici nebo v cele pro dlužníky), proč to nezkusit v té umírněné formě?

Experiment o důvěře s jasnými pravidly

Je to test důvěry rodiče ve své dítě, v schopnosti a dovednosti adekvátní jeho věku. Berte to jako experiment, jestli dítě dokáže samo usoudit, co je pro něj nejlepší. A vy mu v jeden den jen přikyvujete – s čímkoli dítě přijde, ať se na cokoli ptá, ať cokoli chce, vy jen řeknete hlasité: „Ano!“

Každý hokus-pokus má ale jasná pravidla: nemělo by jít o rozhodnutí, která by měla dopad na budoucnost, třeba jako „koupíme si psa“. Automaticky odpadají položky, které by vyžadovaly značný zásah do rodinného rozpočtu, nebo by přesahovaly vaše lidské a fyzické možnosti. Odkomunikujte to s dětmi jasně. Konec konců, nejde ani tak o to, co vymyslí, ale o to, že jim projevíte svoji důvěru v jejich úsudek.

Hravost, přirozenost, nová perspektiva

Je těžké opustit hlásek vnitřního strážce, který našeptává, co všechno strašného se může stát. Východiskem z toho je, že si to také budete užívat: konečně se vaše dítě může projevit naplno. Uvidíte jej ve své naprosté přirozenosti a autenticitě.

Možná také podlehnete jejich hravosti. Buďte připraveni na to, že to, co děti zatím nepolíbené sociálními normami, vymyslí, může být mimo vaší komfortní zónu! Z vaší perspektivy může jít o úplně nové poznávání světa – jakoby jste na všechny zkušenosti zapomněli. Troufnete si třeba jít na nákupy v plavkách?

Kouzlo okamžiku

Určitě to bude veliká výzva, žádá se od vás opustit zaběhnuté koleje a přestat hodnotit, jestli je to špatně nebo ne. Na druhou stranu máte možnost poznávat jejich svět a vidět ho jejich optikou. Máte šanci znovu se vrátit do dětství.

Pokud si to máte užít naplno, doporučuji vypnout se – a to doslova – z běžného chodu provozních věcí. Vypněte telefony, počítače, televizi a užijte si přítomný okamžik se svými dětmi. Vás by to také mohlo něco naučit, minimálně vykročit mimo běžný řád a snad se konečně i zasmát sám sobě.

Jste odkázáni na své děti. Dnes si zaslouží vaši důvěru.