5 laskavých tipů, jak nebýt ve vztahu za krávu

Nebýt ve vztahu za krávu je jednoduché. Nicméně, v dnešní době genderové podivnosti můžete snadno ztratit ze zřetele drobné, byť účinné principy, které vedou ke spokojenému vztahu. Proto jsme pro vás připravili pět velmi laskavých tipů, jak si to ve vztahu můžete užívat oba.

Poslední dobou se na mě valí hromada příspěvků o tom, že by muži neměli na ženy pískat, ideálně by je měli obcházet obloukem a vlastně by si měli uříznout koule a chovat se hezky spořádaně. Já nejsem zastánce stupidního šovinismu, ale mám pocit, že se tady nějak zapomíná na druhou stranu rovnice.

Na to, že ženy mají ve vztahu stejnou váhu jako muži. Stejnou váhu, ne roli. Aby se misky vah ve vztahu nepřevážily a nevysypalo se z nich to, co pracně budujete, je nutné, aby se na tom podíleli oba. Třeba tím, že vezmete v potaz některé z následujících tipů.

Čtetě také: Správní chlapi už nejsou a ženský frčí na testosteronu

Nestěžujte si, že děláte všechno

Pokud čekáte, že teď napíšu něco o řetězu a kuchyni, pletete se. Je skvělé, když je péče o domácnost rozdělená. Bohužel, dost často se setkáváme v naší praxi s následujícím scénářem: žena pečuje a tiše čeká, že za to dostane lásku. Sice nikdy neřekla, jakým způsobem by ji chtěla dostat, ale očekává ji.

Očekávání je stezka, jež vede na mýtinu, na které roste frustrace. 

Pokud máte očekávání, že si toho partner všimne, nebo že se zapojí, tak sorry. Je to váš hrnek kafe, protože jste si vytvořily očekávání, milé dámy. Většinou tenhle scénář vrcholí tím, že žena začne muži vyčítat, že nic nedělá. Tento vlídný pokus o zapojení muže do akce se míjí účinkem tím víc, čím víc emocí do něj žena vloží.

Řešení je jednoduché. Nestěžujte si. Prostě dělejte jenom to, co opravdu dělat chcete. Pokud něco dělat nechcete, tak s tím přestaňte. Velmi pravděpodobně to vyvolá diskuzi nad tím, kam odešla večeře a co si má chlap sakra obléct. Tehdy si o tom můžete promluvit. Jo, možná to nebude příjemné, ale nebudete v pozici, kdy si furt jenom stěžujete.

Přestaňte z chlapů dělat věštce

Někdy mám pocit, že okolo mě žijí převážně orákula, vědmy, čarodějnice a vesmírné telepatky. Možná by se hodilo říct, že jsem velmi empatický a proto dělám práci, kterou dělám. Jenže ani já neumím číst myšlenky a upřímně – nehodlám se to učit.

Proto tak moc rozumím mužům, jejichž žena nekomunikuje. Tedy, ona komunikuje… dle svého úhlu pohledu. Zkusím to říct po lopatě, dámy. Pokaždé, když si myslíte, že naznačujete, je to pro muže, jako když ve vedlejším městě bzučí komár. Většinou, když si myslíte, že komunikujete jasně, je to jako poslouchat rozhovor za sousedovic dveřmi.

Umění jasné komunikace je dar, který posune každý vztah na novou úroveň. Netýká se to samozřejmě jenom žen. Přál bych si, abychom všichni méně očekávali a víc komunikovali. Jasně, konkrétně a bez nátlaku. Každý z nás je totiž zodpovědný za to, jak je slyšen. Pokud vám tedy partner nerozumí, jste to vy, kdo to potřebuje změnit.

Dejte chlapovi svobodu a prostor

Buddha řekl spoustu chytrých věcí. Mě velmi baví jeho pojednání o svobodě a taky ten citát, který vám se přikládám z těch internetů. Svoboda. Svoboda je základ vztahu. Osobně mám s klienty zkušenost, že často nemají jasno, co to pro ně ve vztahu znamená.

Pak se může snadno stát, že muž neustále čelí otázkám, kam jde, kdy se vrátí a jestli pošle esemesku, že dorazil v pořádku. Je jedno, jestli jde jenom do garáže, což je jediné místo v domě, které může prohlásit za svoje území. A když se vrátí pro telefon, aby poslal zprávu, že do garáže dorazil v pořádku, zjistí, že mu ho partnerka stihla prolustrovat.

Děcka, tohle nefunguje. Stejně, jako muž nevlastní ženu, nevlastní ani žena muže. Jen těžko si může kterýkoliv z nich nárokovat určité chování. Natož kontrolovat, jestli se ten druhý chová podle pravidel. 

Nabízím provokativní perspektivu. Co když můžete od partnera dostat jenom to, co vám sám bude chtít dát? Z tohoto úhlu pohledu se mi zdá vyžadování jako cesta do pekla. A jo, snadno jste pak ve vztahu ta, která ho rozbíjí, místo toho, aby ho posilovala.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Zkuste ocenit jeho mužskou roli

Už ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem slyšel větu: „On mě neocení. Tolik toho dělám a on si toho ani nevšimne.“ Popravdě, prohlášení žen o tom, jak pravidelně oceňují svoje partnery, bych spočítal na prstech jedné ruky. Ono je totiž jedno, jestli jste holka nebo kluk. Ocenění a respekt od svého partnera chce čas od času každý.

Takže si kladu otázku. Je to, že je chlap „věčně v práci“ znakem toho, že fakt tvrdě maká nebo příležitost k výčitce: „Ty se mnou vůbec nejsi“? Odpověď nechám na vás. Stejně jako zamyšlení nad tím, kdy jste naposledy upřímně ocenily to, co pro vás partner udělal. Nebo fakt, že si po týdnu vyměnil tričko. To totiž nemusí být samozřejmost. Jako nic z toho, co děláte vy.

Až příliš snadno můžeme spadnout ve vztahu do stereotypu, kdy se z drobných laskavostí i z totálního nasazení stane standard. A to je velmi nebezpečný stav. Co když nic z toho, co váš partner dělá, není automatické? Co když je to všechno bonus? Zkuste partnera oceňovat stejně intenzivně, jako byste chtěla, aby oceňoval vás. Akce vyvolá reakci a nejspíš budete mile překvapená.

Čtetě také: Jak poznám, že mě muž miluje?

Požužlat a polknout

O sexu se moc nemluví, teda alespoň ne veřejně. Nicméně je to jedno z častých témat, se kterými se setkáváme při individuální práci s klienty. Často řada vztahových neshod vychází z tělesné nekompatibility. Prostě vám partner nechutná, nedokážete se uvolnit anebo odmítáte některé věci, které mu dělají dobře.

Spousta věcí jde vykomunikovat, ale některé jsou prostě hodně hluboko zaryté do našeho tělesného prožívání. Budu provokativní a mám k tomu data od stovek mužů. Pokud v sexu něco odmítáte, protože je to nechutné (třeba polykání při orálním sexu), ukazujete tím partnerovi na podvědomé úrovni, že odmítáte jeho.

Pokud čelíte obdobnému problému (a třeba vám partner opravdu nechutná), je dost dobře možné, že nejste s tím správným partnerem. A kde neklape sexulita, jede zbytek vztahu tak na 10% potenciálu. Možná pomůže podívat se na to z druhé strany. Vy byste chtěly být s někým, komu se na určité (byť drobné) úrovni hnusíte? Kdo vás prostě nechce takové, jaké jste?

Čtetě také: Noc milenců aneb svátek ohňů v nás

Závěrem článku by se hodilo říct dvě věci

Nadsázky jste si nejspíš všimli, ale kdyby náhodou – ano, v článku je dost nadsázky. To nijak neumenšuje váhu jednotlivých principů – ty vycházejí z praxe a tisíců hodin strávených s páry i jednotlivci v hlubokých rozhovorech o vztazích.

Není to ale všechno. Faktorů, které ovlivňují spokojenost ve vztahu je mnohem víc. Pravidelně je s vámi sdílíme formou článků nebo živých vysílání v naší skupině na FB. Přidejte se. Budeme taky rádi za sdílení, lajky a komentáře.

Mějte fajn den a zkuste si to udělat hezký. Peace.