Jak honba za dokonalostí ničí kouzlo okamžiku

Sociální sítě plné šťastných párů, jejich selfíček na exotických dovolených, ideálních rodinek vystřižených z reklamy na cereálie, vše zalité sluncem… jak krásně to vypadá i zní. Připadá vám, že mnohým lidem se daří dosahovat tuto dokonalost úplně přirozeně, zatímco vy se klopotně pachtíte za tím, abyste se aspoň jednou za den vůbec dostala pod sprchu?

Falešná dokonalost

V ní pak můžete v klidu rozjímat o tom, jak mít všechno perfektní – perfektní práci, perfektní rodinu, domov, děti a samozřejmě, to všechno se může stát skutečností, pokud už máte zdravý základ v perfektním manželovi. Nemáte ho a nevíte, jak toho dosáhnout? Nevadí. V dnešní době plně stačí se tak aspoň tvářit – najděte si koutek v domě, který potřebuje úklid méně zoufale, vlasy si stočte do rozcuchaného drdolu, vyfoťte se v hezoučkém filtru a vyvěste to na Instagram. Možná o své vlastní dokonalosti někoho aspoň na moment přesvědčíte. V tom lepším případě o ní na chvilku přesvědčíte i sama sebe.

Možná si v té chvíli kladete otázku, proč to vlastně děláte – chcete dokázat něco sobě, svému okolí, nebo dokonce lidem, které vůbec neznáte?

Čtěte také: Proč je zdravá strava příznakem nezdravé mysli

Stres i nenaplnění

Všichni chceme být šťastní, prožívat radost a spokojenost. Bohužel, honbou za dokonalostí nebo hraním si na ní štěstí nedosáhneme. Spíš nás to stresuje. S lehkostí je nám prostřednictvím reklam a sociálních sítí prezentována vize skvělého života. My se ji pak za každou cenu snažíme naplnit a pokud se to do puntíku nepovede, pociťujeme silné zklamání. Ze svého života, své rodiny, svých schopností… sami ze sebe.

Já za hledáním dokonalosti vidím spíš nenaplnění. Něco chybí. A přitom je to na sociálních sítích tak intenzivně propagováno. Zachycení toho momentu (i když přes růžové brýle), ten okamžik tady a teď.

Čím dokonalost nahradit

Místo vyleštěného obrazu si zkuste užít skvělé momenty přítomnosti, kdy jste se svými blízkými, svým partnerem, nebo dokonce jen sami se sebou. Ale prostě jste. Vykašlat se na všechno, jen být a užívat si – i když není uklizeno a navařeno – je zdravé a osvobozující. 

Kdo říká, že se musíte hnát za každou cenu na dovolenou do čtyřhvězdičkového hotelu na pláži v exotické destinaci? Žádný influencer vás nebude soudit za to, že pojedete místo toho do kempu a navíc s dítětem ve špinavých kalhotách. Nemají na to čas a nemají o to ani zájem, nakolik je každý plně zaneprázdněn sám sebou. Že vás má okolí v hledáčku? A co. Nic na tom nezměníte. Sousedka vás pomluví tak nebo tak, pokud nemá lepší téma k odpolednímu kafíčku.

Pokud vás navzdory tomu názor okolí stresuje, je potřeba odhalit, proč je pro vás zrovna tohle důležité. Co za tou potřebou stojí a proč je pro vás tak těžké se od toho oprostit?

Čtěte také: Jak být nad věcí

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Vy jste svůj žalobce, obhájce i soudce

Jediným člověkem, kdo vás nakonec soudí s neodvolatelnou právoplatností, jste vy sama. Je to příležitost být k sobě shovívavá. Nepošlete se na doživotní galeje. Místo toho se zaměřte na překonání zažitých standardů a názorů. Klidně polevte ve svých nárocích. Bude pak lehčí jim dostát.

Honbu za dokonalostí, ale i strach z neblahých názorů okolí není lehké překonat. Jsou to vzorce zakořeněny hluboce v nás. Ale vyplatí se do toho jít. Na konci cesty totiž stojí svoboda. Svoboda, která dovoluje mít kolem sebe nedokonalost a akceptovat ji jako součást života. Jako vaši součást. A ne, není to návod k dokonalosti – je to návod k tomu, jak být nedokonalá. Ale třeba o to víc šťastná 😉

Na víc nedokonalých, ale o to svobodnějších lidí můžete natrafit i na naší skupině na Facebooku.

Mějte se fajn!

Renata