Jak může pocit nedostatečnosti zničit vztah, kariéru i zdraví

“Myslela jsem, že je to konec. Že jsem definitivně prohrála. Nezvládla jsem svůj život.” Tuhle větu řekla Andrea. Nádherná žena, která ve svých necelých čtyřiceti čelila zdánlivému konci. Ne, nerozpadal se jí vztah. Neměla kariérní krizi. Byla velmi úspěšná. To, čemu čelila, byl únavový syndrom. V jejích kdysi rozzářených očích se ale bortil celý její svět.

Někdy mě z příběhů našich klientů mrazí. Uvědomuju si u nich, jak malinko stačí, aby se něčí svět stal místem, ve kterém se jen těžko žije. Zároveň mi ale dávají naději. Uvědomuju si totiž, jak malinko stačí k tomu, aby se to změnilo. Aby slunce svítilo hřejivěji a harmonie přišla do míst, kde byl dřív jen stín. V tomto článku se pokusím vystihnout podstatu toho, jak si dokážou i ti nejúspěšnější z nás udělat ze života peklo. A co se s tím dá dělat.

Já jsem jiná než ostatní

Tohle byl pocit, se kterým Andrea vyrůstala. Není určitě jediná. Každý v průběhu dětství a dospívání čelíme tomu, že jsem jiní než ostatní. To proto, že u ostatních si všímáme společných prvků. Máme tendenci vnímat svět okolo nás jako jednotnou masu, kde jsou si na první pohled všichni podobní. Zatímco u sebe hledíme do vlastního nitra a uvědomujeme si každou odlišnost. Odtud pochází pocit nedostatečnosti a nízké sebevědomí.

Přemýšlím, kde se to stane. Ta chvíle, kdy začneme naši citlivost, vnímavost a odlišnost považovat za něco nepatřičného. V kterém momentu se z naší vlastní jedinečnosti stane pocit nedostatečnosti, podivnosti a neustálá potřeba snažit se dosáhnout dokonalosti. Nevím. Co ale vím je, že Andrea není jediná. Že až příliš často propadneme sebeklamu, že bychom měli být jiní, lepší, dokonalí.

Kdybyste Andreu potkali, nejspíš byste si mohli myslet tohle. Nádherná, úspěšná žena. Taková, za kterou se chlap otočí, i když se vede za ruku se svojí přítelkyní. K tomu má šťastnou rodinu a děti. Pohodového muže, se kterým bydlí v příjemném domě se zahrádkou. Jen těžko byste hledali neustálou touhu po perfekci, která sžírá duši a životní sílu. A nejspíš vůbec byste netušili, že tato touha vychází z neustálého pocitu vlastní nedokonalosti.

Čtěte: Správní chlapi nejsou a ženský frčí na testosteronu

Když máte nízké sebevědomí, musíte se snažit

“Vždycky jsem měla pocit, že se musím snažit víc, než ostatní. Jinak skončím v průměru. A já chci pro sebe víc. Pro sebe, pro svoje děti. To za to přece stojí, ne?” řekla Andrea na jedné z úvodních schůzek. Jak se ukázalo, skutečně to také žila. Dělala mnohem víc, než bylo potřeba. A to jak v roli mámy, tak v roli manželky, o zaměstnání nemluvě. Jenže tento přístup s sebou nenese jenom to, že se vám daří. Má skryté ostří, které vás pomaličku, polehoučku zabíjí.

Když vydáváte obrovské množství energie vy, nemusí ho vydávat někdo další. Snadno se tak dostanete do role, kdy dáváte rodině i práci mnohem víc, než je potřeba. Co je na tom nejhorší? Ostatním tím ubíráte prostor k tomu, aby také přiložili ruku k dílu. A ještě k tomu to nevidí. Nevidí, že jedete na doraz. Mnohem spíš to vnímají jako standard. Který jste ale svým přístupem vytvořili vy. Svým přístupem, kde se za péči a úsilí schovává podvědomý strach, že nebudete dost dobří.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Pocit nedostatečnosti? Za vším hledej strach

Dobrá zpráva je, že Andrea dokázala překonat únavový syndrom. Co je ale ještě lepší, dokázala najít cestu k sobě. Naučila se vnímat svoji odlišnost jako výjimečnost. Připadá vám to povědomé? To proto, že tohle je ukázka toho, jak může vypadat sebeláska v praxi. Že na místě, které jsme se dřív snažili opravit (nedostatečnost) začneme hledat krásu. Jen tehdy dokážeme být nejen úspěšní, ale také šťastní. Jenže to není jen tak.

Když se řekne strach, většina lidí si představí něco velkého, děsivého. Jenže mnohem častěji ve svých životech čelíme zcela jinému strachu. Nenápadnému, plíživému hlásku někde vzadu v hlavě. Našeptává nám tak potichu, že si ho ani neuvědomujeme. Stejně jako našeptávala Andree, že se musí snažit víc, aby si mohla sama sebe vážit. Její pocit nedostatečnosti sílil. Tak dlouho, až jí tělo vystavilo jasnou stopku.

Právě této jemné a skoro až neviditelné práci v podvědomí jsme se věnovali s Andreou v rámci koučování. Krok za krokem dokázala vidět skryté motivy vlastního setkání. Krok za krokem se učila přetavit strach z nedostatečnosti do lásky k sobě, k přítomnému okamžiku, k životu. Jsem šťastný, že tuhle cestu objevila.

Související článek: Jak se mstíme na dětech a jak se nám to vrátí

Kéž bychom tohle uměli všichni

Andrea se postupně naučila říkat příležitostem ne. Naučila se taky říkat ne svojí rodině. Svoje nezpochybnitelně vysoké schopnosti možná poprvé v životě obrátila k tomu, aby kultivovala to nejdůležitější. Sebe a svůj vztah k sobě. Když ji potkáte dnes, uvidíte pořád nádhernou, úspěšnou ženu. Ale něco bude jinak. Snad je to v postoji. Snad v tom, že už se sama sobě líbí i nenamalovaná. Nebo možná v tom, že vám dokáže jasně říct, co potřebuje, rozložit si práci i zábavu a jen málokdy někam spěchá. Jedno vím ale jistě. V její přítomnosti ucítíte klid a harmonii.

Moc bych si přál, abychom tohle uměli všichni. Abychom měli tolik lásky k sobě samotným, že se na chvíli zastavíme. Že budeme poslouchat, co nám říká naše tělo. A taky, co se nám snaží namluvit ten tichý, nenápadný hlásek vzadu v hlavě. Přál bych si, abychom dokázali vnímat vlastní odlišnost jako výjimečnost a ne jako nedostatečnost. Pak nízké sebevědomí zmizí jednou provždy.

Jenže je to tak, jak to je. Nevidíme se zvenčí a tak se nám jen těžko rozlišuje, co je pro nás užitečné a kdy už jdeme za hranu. Bez pohledu zvenčí dokážeme jen málokdy vidět a slyšet pravdivě. Pokud vám k tomu pomůže tento článek, budu rád. A pokud cítíte, že chcete ještě dál, klidně nám zavolejte nebo napište.
Budu taky moc vděčný za sdílení a lajky. #pomahamesi

Pokud vás zajímá víc kvalitního obsahu o vztazích, přidejte se do naší skupiny na Facebooku.