Správní chlapi už nejsou a ženský frčí na testosteronu

Krize mužství, ženské s kalhotama a další vztahové libůstky 21. století dělají život pestřejší než kdy jindy. Jak se z toho nezbláznit a žít spokojený vztah ve světě, který přináší stále více zmatku.

Přestože doba, kdy žena pečovala o rodinu z teritoria u plotny už je dávno pryč a něžné pohlaví má nejen právo volit, ale také stále silnější postavení ve společnosti, nedá se říct, že by to bylo nutně ku prospěchu spokojených vztahů. Stejně jako pohodlný přístup samečků, kteří si zapomněli nechat narůst koule a ve prospěch klidu a emancipovaného souladu obětovali svoje unikum – rozhodnost a přímočarost, ruku v ruce s dominancí.

Tento článek není šovinistickým nářkem a pokud vás úvodní věty pobouřily, hoďte se do klidu. Popadněte váš oblíbený drink s paraplíčkem a objevte v dalších řádcích příčiny toho, proč čelíme krizi mužství. Jaký to má dopad na vztahy a co s tím můžete dělat právě vy.

Chlapi s velkým Ch vychcípali, zdá se

Nezřídka se u našich klientů setkáváme s tím, že role v domácnosti jsou prohozené. Holky mimo vztah zase naříkají, že najít pořádného chlapa je potíž. Stále dokola opakují příklady o neschopnosti přivrtat poličku, vyměnit kolo u auta a říct si, co vlastně chce. Nedávno jsem si dělal soukromý průzkum u několika desítek žen. Chtěl jsem, aby popsaly ideálního muže.

Všechny se shodly na následujícím: Musí vědět co chce. Měl by být schopen si za tím jít. Žena se s ním chce cítit bezpečně. Měl by být spolehlivý. Až na dalších příčkách se objevují věci jako zajištěnost, vzhled a povaha. Jenže prý je stále těžší takové muže najít. Než svalíme veškerou vinu na antikoncepci v podzemních vodách (která to ale fakt ovlivňuje), nabídnu pár pohledů, proč se to děje.

Proč chlapi nenosí kalhoty

Inu, protože jim je vzaly ženy. Opakovaně se v naší praxi setkáváme s klientkami, které se projevují zhruba takto. Mají na starost chod celé domácnosti. Rozhodují o tom, co se bude kdy dělat. Mají ve své moci životy sebe, dětí i manžela a jako ostříž dohlížejí na to, aby se takzvaně všechno stihlo. Do toho všeho se zaměřují na kariéru a pracovní úspěchy.

Často je vedle nich muž, který je na první pohled v pohodě. Chodí do práce, občas koukne na fotbal, vykutí něco v dílně a postará se o to, aby rodina měla co jíst. Rád se postará o děti a pomůže s tím, co zrovna drahá polovička potřebuje. Sám ale nic nevymyslí a spíše se přizpůsobuje tomu, jak rodinu řídí žena.

Můžete si říct, že to je v pohodě. Je. Do té doby, než se dotyčná začne poohlížet po Františkovi z práce, který tak nějak víc ví, co chce. Po Františkovi, který si dělá věci po svém a není pohřbený pod hromadou každodenních potřeb, které vyžaduje chod domácnosti. Po Františkovi, který je dost drzý na to, aby neposlechl všechno, co mu říká. Nepotřebuje se s ní domluvit a dokonce má často jiné názory.

František je totiž mnohem víc v mužské energii. Umožňuje ženám, aby se s ním cítily zranitelné. Je dostatečně dominantní na to, aby si jemně a se stylem prosazoval svou. Respektuje je, ale přitom je slepě neposlouchá. Není to ultimátní macho. Kdepak. Jen ještě nosí kalhoty. Nenechal si je vzít.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

4 principy, které ovlivňují mužskou energii

Jo, přestože máme nějaké vrozené dispozice, největší část chování ovlivňuje to, jak jsme vychovávaní. Moderní doba nahrává tomu, aby chlapi kalhoty nenosili vůbec. Následující principy jsou ty, které to z našich zkušeností ovlivňují nejvíc.

Dominance

Když se řekne dominance, většina lidí si představí arogantního nabušence, ze kterého jde strach i přes ulici. Chyba lávky. Dominance je o schopnosti prosazovat svoje názory, naplňovat svoje potřeby. A to vše jde laskavě a s ohledem na okolí. Je to schopnost vést a řídit. V domácnosti, kde se o všechno stará žena, je pak většina dominance a tím i mužské energie na její straně.

Vědět, co chci

Zapeklité, což? Přestože se to zdá jasné, až příliš často nedokážeme rozeznat, co v dané chvíli chceme. Jasně, asi máte představu, jak by obecně měl vypadat váš život. Ale dokážete říct v každou chvíli, co chcete? Co chce vaše tělo? A dokážete to taky udělat, ikdyž se to zdánlivě nehodí?

Cítění těla

Ač se to nezdá, tohle je klíč k předchozím dvěma bodům. Jednoduše řečeno, naše schopnost vnímat svoje potřeby na tělesné úrovni je omezená. Pokud ji nerozvíjíte, nepoznáte jemné signály a nebudete tudíž rozvíjet ani dominanci. Tohle je v moderní době nejčastěji opomíjený aspekt, když dojde na vztahy. Vážně.

Ženská výchova

Oproti například přírodním národům chybí v naší kultuře mužské vzory. Přechodové rituály. Chlapský svět pro kluky. Až příliš často muže vychovávají ženy. Maminky, babičky, učitelky. Až příliš často jsme svědky toho, jak kluky učíme, že rvát se nemá, holky se za vlasy netahají a pochopení, empatie a povídání si jsou nejlepší věci do života. Povzdechnu si. Nechte nás se prostě někdy porvat. Bez ohledu na to, kolik nám je let a co si o tom myslíte.

Jak z tohoto kruhu ven?

Předem chci říct, že není univerzální řešení pro všechny. Nikdy a na nic. Návody neexistují. Existují ale oblasti, na které když se zaměříte, uděláte posun. A objevíte svůj vlastní návod.

Pro ženy

Pokud máte pocit, že nosíte doma kalhoty, nebo že se váš chlap o nic nepostará, a nevyhovuje vám to, zvažte následující.

Dovolte si některé věci neřešit. Až příliš často se setkáváme se ženami, které potřebují “všechno stihnout”. Odškrtat to-do list. Jinak…jinak co vlastně? Skončí svět? Budete hrozné manželky? Špatné matky? Když si dovolíte věci neřešit, vytvoříte prostor pro vašeho muže, aby byl chlap.

Věnujte pozornost sobě. Tomu, co vám dělá dobře. Ne tomu, co je potřeba zařídit. Ženská energie není o dosahování výsledků a výkonu. Naopak. Pokud nebudete mít ženskou energii vy, bude ji mít váš muž. Volba je na vás.

Pro muže

Prosazujte se. Možná jste si zvykli, že většinu věcí u vás rozhoduje žena. Jo, jasně, je to pohodlné. Ale dělá to z chlapů bačkory. I kdyby to mělo být o tom, že vyberete film. Jestli si ten fotbal neprosadíš…znáte to. Vaše žena se vám za to odmění.

Věnujte pozornost sobě. Jo, tohle platí pro všechny.Tohle je to, co holky myslí, když říkají: “Měl by vědět, co chce.” Není tam nic o tom, že byste měli vědět, co chce ona. Vy jste ti, o koho by vám mělo jít. Vztah pak funguje lépe.

Pro všechny

Zvyšujte citlivost svého těla. Může to znít zvláštně. Ale je to velmi efektivní cesta, jak se naučit vnímat svoje potřeby a komunikovat je. Cesta, jak žít vyvážený život, kdy vnímáte jak sebe, tak partnera. O tom, jak se dá citlivost zvyšovat pravidelně vysíláme v naší Facebookové skupině. Připojte se.

Napište nám, co pro vás v tomto článku bylo. A s chutí ho sdílejte dál. Naším cílem je pomáhat a znáte to – více čtenářů, více užitku pro všechny.