Jak poznat mód oběti a jak ho snadno opustit

Být v módu oběti je jen málokdy užitečné. Málokde se ale dočtete, co se s tím dá dělat. Krom živého vysílání v naší FB skupině jsme pro vás připravili tento článek. Snadno díky němu poznáte, jak funguje oběť a jak tvůrce. Vše vychází z reálných zkušeností s klienty.

7:00 oběť

“Ach jo, zase musím do práce. A pak nakoupit. Vyzvednout balík na poště. Zas nic nestihnu. Ach jo. Potřebuju víc času. A aby po mě furt někdo něco nechtěl.”

11:00 oběť

“Monika mě sere. Zase se mě furt ptá na věci, které by už dávno měla umět. Teď jsem ve skluzu a nebudu mít ani pořádně čas na oběd.

A šéf taky remcal, že ještě nemáme hotovou uzávěrku. Jako můj problém to není. Já si svoje udělám, ale kvůli ostatním to pak schytám i já. Nakonec z toho budou zase přesčasy. Ach jo.”

15:00 oběť

“Hej, to je jak naschvál. Už mám jít pomalu domů a zase začnou všichni volat. Teď se budu stresovat. Jako by nemohli zavolat dřív. Ale to jsem stejně neměla čas, protože mě furt otravovala Monika.”

V tomto módu naše milá oběť dokončí pracovní den a prokouše se nákupem i poštou.

19:00 oběť

“Se na to můžu vykašlat. Celej den tady lítám, v práci nestíhám a milostpán si dojde domů z práce a vyvalí se k televizi. Já tady jak kráva chystám večeři a nebaví mě furt vymýšlet, co budu vařit. Při troše štěstí budu mít večer chvilku na knížku. A na sex může rovnou zapomenout.”

A hádka začala. On ji neposlouchá, ona mu vyčítá. Večer jdou spát a ráno kolotoč začíná znovu.

7:00 tvůrce

“Dneska mě toho čeká docela dost. Potřebuju zvládnout nákup a poštu. Možná si můžu domluvit, že půjdu dřív. Anebo zavolám Petrovi, jestli může nakoupit.”

11:00 tvůrce

“Monika se mě pořád ptá na stejné věci. Pomohla jsem jí, ale teď nemám dostatečný prostor na oběd. Domluvím se se šéfem a ostatníma, jak její zaškolení rozložit.

Šéf teda dnes dost remcal skrz uzávěrku. Zkusím se s ním pobavit, jak to dělat líp. Některé věci nám váznou v komunikaci s týmem. Když se to dobře podchytí, tak to budeme stíhat v poho.”

15:00 tvůrce

“Klasika. Všichni volají před koncem pracovní doby. No jo, ale to jsem mohla tušit. Co můžu příště udělat jinak, abych nebyla ve skluzu? Jo, a na nákup dnes kašlu. Akorát bych se zbytečně honila.”

V tomto módu naše milá tvůrkyně s klidem stihne poštu.

19:00 tvůrce

“To jídlo je prostě bájo. Jsem na sebe hrdá, že jsem se nehnala jak nadmutá koza a vykašlala se dnes na nákup. Petr byl překvapenej, ale do restaurace se mnou vyrazil rád. Ikdyž byl evidentně unavenej. Tenhle společný čas mu dělá dobře. A mě taky.”

Asi tušíte, co bylo dál. Ne, ne jenom vítr 🙂

Akční kroky, jak přestat být obětí

Na tomto jednoduchém příkladu vidíte, jak rozdílný den může zažít jeden a tentýž člověk na základě nastavení mysli.

Pokud si teď říkáte, že vlastně stačí vyměnit negativní myšlenky za pozitivní, zklamu vás. Není to tak jednoduché. Ale následující řádky vám pomohou hrát s obětí výrazně lépe.

Všímejte si myšlenek

Představte si mód oběti jako vnitřní monolog. Jaké myšlenky vám běží hlavou? S čím se ráno probouzíte? Říká vám váš vnitřní hlas, že vám někdo křivdí? Že je svět nespravedlivý a na prd?

Gratuluji. Všimnout si toho, že ze sebe děláte oběť, je totiž základ. Klidně to nahlas pojmenujte: “Teď jsem v módu oběti.” Dost to pomáhá.

Zkoumejte užitečnost

Může to znít divně, ale v určitém smyslu je pro vás mód oběti užitečný. Jinak byste se tak nechovali. Často si tím vynucujeme pozornost. Anebo je trpitelství svým způsobem sexy. Když trpím, jsem hrdina. A já jim ukážu, že to vydržím, že jsem silný!

Objevte, o čem je to u vás. Pomůže vám to pochopit příčinu. A jako fakt – smyslem života není trpět ani nikomu dokazovat, že to umíte. Vaše soukromé drama nejspíš nikoho nezajímá.

Odstraňte příčinu

Když poznáte opravdovou příčinu svého chování, můžete ji odstranit. Nahradit něčím užitečnějším. S tím vám skvěle pomůže kouč nebo terapeut. Pokud vás baví náš projekt, neváhejte se obrátit na nás.

Je jen málo věcí, které mají tak velký dopad na lidské štěstí, jako když se zbavíte módu oběti. Pokud jste se v něm našli, neváhejte a dopřejte si ten komfort stát se tvůrcem. Život už nikdy nebude jako dřív.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jde vám to skvěle

Nechte nám na sebe kontakt a my se ozveme hned, jak to půjde.
Konzultace probíhá po telefonu,
je diskrétní a zdarma.


  close-link

  Každý týden vysíláme živě na užitečná témata ve vztahu

  close-link

  Každý týden živé vysílání

  A mnohem víc najdete v naší FB skupině.

  Přidejte se jedním kliknutím

  Milostné dopisy, co frčí

  To nejlepší z naší práce 1x měsíčně ve vašem inboxu.

  Odebírejte LoveLetter
  Klikni na mě
  close-image