Proč je zdravá strava příznakem nezdravé mysli

Aneb co nás mohou naučit extrémy o vztahu k sobě. Včetně těch, které se tváří užitečně.

Nedávno jsme narazili na Facebooku Vojtěcha Lusta, renomovaného terapeuta, na zajímavou souvislost: Při pohledu na opakující se témata jeho klientek si všiml: ženy, které řeší zdravou stravu a životní styl obzvláště hodně, mají v drtivé většině případů velmi špatný vztah s matkou. Ať už ten vědomý nebo podvědomý.

V naší koučovací a terapeutické praxi si všímáme něčeho podobného. Jakoby extrémní zaměření na zdravé jídlo, fitness a životní styl byly kompenzace toho nezdravého, co se odehrává uvnitř. Než si zakousnete řízek a otevřete lahváče, podívejte se, jaké příčiny jsme nejačastěji pozorovali.

Nezdravý vztah k sobě

Na to, aby mě milovali. Nejsem dost dobrá na to, aby to máma uznala. Pořád jí něco vadilo. A co víc? Nejsem dost dobrá na to, abych se měla ráda taková, jaká jsem. Nejdřív to musím nějak dokázat.

Tento program se line jako červená nit všemi případy. Pro účely článku zjednodušuji, ale to nic nemění na faktu, že pokud dítěti chybí láska a uznání, v dospělosti si to často kompenzuje extrémním chováním. Zde jsou slibované příklady.

Zapřísáhlá vegano-bio-proletářka

Bez urážky. Ať si každý jí, co chce. Ještě lépe, ať nechá každý jíst ostatní, co chtějí. Nicméně i vy jste se nejspíš někdy setkali s člověkem, který hlásal zdravou stravu jako slovo Boží. Sám si vážil jídlo na gramy, měl jasno v tom, co by se mělo a co ne. Dokonce jsem se jednou od jedné slečny s opovržením v hlase dozvěděl “že si teda myslela, že jsem uvědomělejší.” Byla to reakce na to, že si dám občas pivo.

Právě tohle nezdravé pojetí je často spojeno s vnitřním prožíváním. Je zde patrná potřeba dělat to správně. Být lepší, než ostatní. Nakrmit se tím nejlepším, co může existovat. Protože uvnitř takového člověka to moc hezké není. Zjednodušeně řečeno – extrémní přístup ke zdravé stravě mi dodává falešný pocit, že jsem v pořádku.

Vztah k sobě á la nejlepší fitnesska na světě

Druhý případ, který pozorujeme relativně často, se týká cvičení. Osobně jsem potkal hned několik žen s velmi podobným příběhem. Všechny krásné, atraktivní. Všechny bez výjimky nastavené na brutální výkon a potřebu soutěžit s ostatními. Všechny bez výjimky velmi citlivé a s nízkým sebevědomím. Nezdravý vztah k sobě v tom nejčistším podání.

Tento vzorec nás nutí prokazovat naši hodnotu skrze výsledky. Mám výsledky = jsem dobrá. Můžou mě mít rádi. Můžou mě uznávat. Až na to, že vnitřní prázdnota se nemění. Tak nezbývá než jít udělat ještě větší výsledky. Ještě víc dřít. Bohužel, tohle vnitřní nastavení je tak dobře zamaskované, že si ho takovéto ženy často nepřipouštějí.

Související webinář: Jak mít zdravý vztah sám se sebou.

Jak takový extrém opustit

Pokud jste se v některém z případů poznali, gratuluji. Je to začátek cesty k tomu, abyste se cítili skvěle bez podmínek. Tahle provokativní myšlenka je středobodem zdravého nastavení. Stav, kdy nemusíte udělat nic, abyste věděli, že jste v pohodě.

Ve chvíli, kdy připustíte, že takový stav může existovat i ve vašem životě, máte napůl vyhráno. Cesta jak ho dosáhnout pak obsahuje nejčastěji: narovnání vztahu sama se sebou (ona glorifikovaná sebeláska) a vyčištění vztahu s rodiči (protože ty jsou určující pro “sebelásku”).

Tyto kroky se většinou neobejdou bez pomoci profesionála – kouče, terapeuta. Většina programů, které vás nutí chovat se nezdravě (byť zdánlivě zdravě) je totiž schovaná v podvědomí. Pokud vás tohle téma zajímá, mrkněte například do naší FB skupiny nebo se s námi potkejte na některé z akcí.

Související článek: Ne je ve vztahu důležitější než ano

Není to černobílé

Cílem článku je, abyste se mohli zamyslet nad tímto zajímavým fenoménem a nečekanou souvislostí zdravého extrému a vnitřního nastavení. Nicméně:

Nesnažíme se říct, že všichni to mají takhle. To by byla blbost. Jen to často souvisí. Čest všem, kdo se zdravují stravě a cvičí jen tak, pro radost.

Netýká se to jenom žen. U mužů se projevují podobné vzorce, byť jsou často namířené do jiné oblasti života.

Jelikož vztah se sebou je určující pro partnerský vztah, ovlivňuje to partnerství víc, než se zdá.

A teď si dejme za odměnu to pivo…