Proč dávat vztahu méně vede k jeho zlepšení

Opravdový vztah vyžaduje péči. Jenže ne vždy péči o vztah. Zjistěte, jakou chybu dělá obrovské množství párů. Možná i vy.

V naší praxi se setkáváme stále dokola s následujícím přístupem. Jeden z páru se ve vztahu necítí dobře. Chce to změnit. A tak hledá všemožné způsoby, jak to posunout. Jenže ať se klidně staví na hlavu, tlačí na svého partnera nebo vyvolává hádky, pořád se nic nemění. To proto, že chybí naprostý základ opravdového vztahu.

Kdo naplňuje vaše potřeby?

Všichni máte potřeby. Potřebu jíst, spát, milovat se, být oceněn, být milován, být důležitý. Plus asi tak milion dalších. Velmi často se děje to, že jeden z partnerů čeká, že by jeho potřeby měl naplnit ten druhý. Měl by mě víc oceňovat, vždyť se o něj tak starám. Měli bychom spolu trávit víc času, protože se cítím sama. Měl by, měl by, měl by…

Mám pro vás nepříjemnou zprávu. Neměl by. Měli byste vy sami. Fáze života, kdy naše potřeby naplňuje někdo jiný, se nazývá dětství. Tam je to v pořádku. Znakem zralého člověka je to, že si svoje potřeby naplňuje sám. Ve chvíli, kdy ze vztahu zmizí často podvědomá potřeba dostávat něco od druhého, začíná svoboda. Začíná opravdový vztah.

Proč to není snadné?

Takhle jednoduše podané to nejspíš dává smysl. Bohužel, řada z nás si nese nezdravé vzorce chování z dětství. Možná i vy. Přestože na vědomé úrovni jste v pohodě, podvědomě (a často pocitově) máte pořád tendenci něco od partnera očekávat a vyžadovat. Dá se říci, že v některých situacích pořád drží otěže vztahu vaše dětské já.

To proto, že jako děti jste se naučili, jaké chování je vhodné. Jaké se naopak nehodí. Za jaké chování dostanete od rodičů (v dospělosti od partnera) lásku. A za jaké ne. Tyto podvědomé vzorce vznikají nejčastěji do sedmi let věku. A řídí váš život, dokud se s nimi nevypořádáte. Dokud si nevytvoříte zdravý vztah sami se sebou.

Proč vlastně pomáhá dávat vztahu méně?

Řada klientů si uvědomí to, že ve vztahu zkrátka zapomněli na sebe. Že se tolik soustředili na druhého a na vztah samotný, že zapomněli na to nejdůležitější. Na sebe. Jejich cesta pak vede zcela přirozeně k tomu, že dají více pozornosti sobě. Když tohle dokážete, začnou se dít zázraky. Dokážete uzdravit nefunkční vzorce z dětství.

Dokážete si dát tolik lásky, jako vám nedá nikdo druhý. Dospějete. A teprve tehdy se promění i váš partnerský vztah. Teprve tehdy dokážete s partnerem vytvořit místo plné svobody. Místo, kde dvě skvělé osobnosti tvoří společný život. Ale cesta vždy začíná u vás.

Začněte tvořit skvělý vztah sami se sebou už dnes. Bez posunu v této oblasti je totiž všechno ostatní prakticky zbytečné.