Jak může společná vize zlepšit právě váš vztah

Jak zlepšit vztah, dokud to ještě jde? Pomůže vám vztahová vize a jasná a konstruktivní komunikace. Zjistěte, jak na to.

V rámci projektu Opravdový vztah spolupracujeme se stovkami lidí. Velmi často se opakuje stejný vzorec: Přichází klient, který je ve vztahu nespokojený. Třeba jste to vy. Vadí vám, že partner dělá to či ono. Nebo naopak nedělá. Nebo to neklape v posteli. Nespokojenost narůstá jako rtuť teploměru za rozmarného léta. Až to jednou bouchne.

Přitom se dá mnoha vztahovým problémům předcházet. Zamysleli jsme se nad dvěma hlavními přístupy. Tak se do nich ponořte, dejte si k tomu dobrý kafe a pak nám dejte vědět, jak se vám líbily.

Mluv o tom hned, šmarjá!

Celá řada vztahových neshod vzniká proto, že jedna nebo druhá strana nekomunikuje nespokojenost. Znáte to. Partnera poprosíte, abyste strávili nějaký čas spolu. Jenže on nemá čas. Vám to vnitřně vadí, ale aby byl klid, tak to přejdete.

Když se to opakuje častěji, v hlavě se vám začne líhnout myšlenka: “Nezáleží mu na mě.” Nebo ještě lépe: “NIKDY si neudělá čas” přestože někdy si ho opravdu udělá. Od toho je jen krok k myšlence: “Nemá mě rád.” Až na to, že nic z toho není nejspíš pravda. Je to zejména drama ve vaší hlavě. Způsobené tím, že v duchu mluvíte o partnerovi, namísto abyste naživo mluvili s ním. O svých pocitech.

Jak to udělat a nepohádat se?

1. Mluvte o tom, co vás trápí hned. Ne až za měsíc. Ne až pohár přeteče. Když se říznete do prstu, tak si ho taky ošetříte hned a ne až když jste skoro vykrváceli. Proč by to mělo být jinak, když někdo z vás řízne do vaší vztahové pohody?

2. Mluvte o svých pocitech. Je velký rozdíl mezi prohlášením: “Ty nikdy nic neuděláš, když to potřebuju a už mě tím pěkně sereš!” a “Hele, cítím se dost blbě, když musím dělat xy sama. Chápu, že toho máš hodně, ale někdy fakt potřebuju pomoct.” To první je bezbřehá kritika, to druhé sdílení vlastních pocitů a prosba.

3. Mluvte o tom, co chcete. Je velký rozdíl mluvit o tom, jak byste to chtěli nebo o tom, co vám vadí. Váš partner pravděpodobně nemá křišťálovou kouli schovanou pod gaučem. Neví, co chcete, jak to chcete ani kdy to chcete. Tohle musíte vědět vy a mluvit spíš o tomhle, než o tom, co nechcete.

Udělejte si vztahovou vizi

Druhý a ještě mnohem účinnější přístup je vztahová vize. Pojďme si přiznat nepříjemnou pravdu. Soudě dle naší praxe, minimum párů mluví o tom, jak by chtěli, aby vztah vypadal. Nedej bože, aby o tom mluvili spolu 🙁 . Pokud nemluvíte o společné budoucnosti, co vlastně čekáte?

Vztahový svět se pak snadno smrskne na soubor povinností a každodenní rutiny. Na svět, ve kterém je to hlavní odbavit úkoly, postarat se o věci a přežít. Vedle sebe, nikoliv spolu. Kde je v tom vášeň, kde je v tom dobrodružství a zábava? Mnoho párů si stěžuje, že ze vztahu po letech vyprchá život. Možná je to tím, že ho přestanete společně vytvářet. Až se vztahové plíce nadechnou naposledy.

Na tohle téma jsme na Facebooku vysílali s Terkou. Mrkněte na video, najdete v něm řadu užitečných tipů, jak společně víc tvořit, než bořit.

Dejte nám vědět, jak se vám líbilo video i článek. Moc nás baví si s vámi povídat a jsme rádi, že to tak často děláte. Tak servus, pac a pusu. Jo. A dovolte si pro sebe chtít od vztahu víc. Vy za to stojíte.