Jak se pozná závislost ve vztahu?

Sestavili jsme pro vás pět jasných signálů, podle kterých rozeznáte ve vztahu závislost. Jak je na tom právě váš vztah?

Po živém vysílání “Udělá vás partner šťastným?” jste se nás ptali, jak se pozná závislost ve vztahu a taky, jak poznat míru vlastního štěstí ve vztahu. Odpovědi jsme shrnuli do pěti přehledných bodů. Tak si je vychutnejte.

Často se v praxi setkáváme s tím, že od partnera očekáváte, že vás naplní štěstím. Že vyplní prázdno, které si v sobě nesete. Je to běžné. Děje se to díky výchově, vlivu rodičů, školy, společnosti. Naučíte se podvědomě naplňovat potřeby druhých a pomalu a jistě začnete zapomínat na sebe.

Zdravé sebevědomí a lásku k sobě samotným nahradí touha po přijetí. Chcete, aby vás přijímali přátelé, rodiče, kolegové – a partner. Přestože se tohle děje zcela běžně, je těžké poznat (a přiznat si), že se to děje právě vám. Jak na to?

Máte potřebu se srovnávat

Jedním z neklamných příznaků nezdravého nastavení je potřeba srovnávat. Jste pro partnera dost dobří? Nebo je tam někde venku někdo lepší? Přistihli jste se, že na setkání s přáteli v duchu hodnotíte, v čem je jejich vztah lepší a v čem naopak ten váš? Bingo, máte tady příležitost, kterou si potřebujete zpracovat vy. Nikdo jiný.

Rozhodujete se podle ostatních

Tohle se nesnadno přiznává. Uděláte raději kompromis, aby byl váš partner šťastný? Vyhovíte rodičům, kdykoliv vás o něco požádají? Těžko se vám říká ne? Anebo, což je ještě lepší – se nakonec přesvědčíte, že je to vlastně v pořádku, ikdyž něco uvnitř vám říká, že byste chtěli věci jinak? Pravděpodobně můžete svůj vztah sami se sebou ještě posunout. S chutí do toho, víme jak na to.

Neumíte si nastavit hranice

Vysoká empatie je super. Pokud vám neškodí. Možná i vy nedokážete v každou chvíli jasně a nahlas říct, co potřebujete. Pak se snadno stane, že děláte to, co potřebují ostatní. Ať už jsou to vaše děti nebo partner. Takhle se dá fungovat docela dlouho, ale nezřídka to končí vyhořením nebo somatickou nemocí. Změňte to dokud je čas.

Nemáte dobrý pocit ze svého života

Je normální cítit se skvěle. Od narození, teď, každou chvilku. A ikdyž přijdou chvíle, kdy je vám smutno, tak někde pod tím je pocit, že všechno je ok. Pokud se necítíte ve svém  životě skvěle, je to o vás. Žádný partner ani jiná vnější okolnost za vás tohle nevyřeší.

Chcete víc dostávat než dávat

Když máte zdravě naplněné svoje potřeby, začnete zcela přirozeně ostatním rozdávat. Máte totiž přebytek. Jste v pohodě a tak je snadné obrátit svoji pozornost k ostatním. Když svoje potřeby naplněné nemáte, máte tendenci spíš dostávat. Projevuje se to pocitem, že by pro vás ostatní měli něco udělat. Nebo, že nedělají dost.

Pokud jste se v některém z bodů poznali, je to dobře. O čem nevíte (nebo si nepřiznáte), to nedokážete změnit.