Vztahy na dobu určitou

Hledám slečnu, se kterou zůstanu do konce života. Hledám pana úžasného, kterého budu milovat napořád! Život je ale neustálá změna. Když zavřeme oči a budeme žít ve svých snech, často narazíme.  Bude to bolet. Hledáte někoho, kdo nás udělá šťastným, či se o nás postará? Tak si pro sebe hledáme otce či matku, ne partnera. Jak poznat, jestli s naším partnerem máme být, i když nám to skřípe? Jak můžeme ochutnat skutečnou chuť partnerského života, místo přeslazených románových náhražek?  Číst dál doporučujeme jen těm, kteří hledají v sobě a nebojí se opustit dětské představy.

Když najdeme partnera, je to jako když si pořídíme ojeté auto. Na začátku jsme unešení z toho, že v něm jezdíme a trávíme s ním spoustu času. Za chvíli zjistíme, že je párkrát bourané, dveře přestříkané a objevují se první vrtochy, které nás stojí čas a peníze. Když v partnerství vystřízlivíme z hormonální smršti, kterou zamilování přináší, máme několik voleb.

Něco se mi opakuje

Můžeme se držet svých představ o partnerském vztahu, čímž dosáhneme stejného konce jako v předchozím partnerství. Třeba zjištěním, že partner je takový kretén jako ti všichni předchozí chlapi, protože mu jde jen o sex a nevidí naši skvělost a citlivost. Nebo procitnutím ze snu o vášnivé lásce, který vám rozdupala ta věčně nasraná a žárlivá stíhačka. Se zavřenýma očima a utkvělou představou v hlavě se nemůžeme učit ani růst. Proto nás často čekají stejné zkušenosti. Je to jako když jste nevyvratitelně přesvědčeni, že je vám partner nevěrný. Po dvou letech každodenních výslechů a scén prostě bude, i kdyby nechtěl.

Už nic neočekávám

Další volbou je žít tak, že druhého postupně poznáváme a tím i sami sebe. Nemáme představy o vztahu a řídíme se podle toho, jak se s druhým cítíme. I tady je úskalí. Čím bližší je soužití, tím více si navzájem šlapeme na zranění z dětství a předchozích vztahů. To bolí, mnohdy tak, že chceme partnera hned opustit. Pokud partnera opouštíme v největší emoční bolesti, také se mnoho nenaučíme a pak si často hledáme někoho, s kým si podobnou zkušenost zopakujeme. Třeba ještě mnohem silněji. Je to jako když máte projít vojenským výcvikem a pokaždé, když vás někdo naštve, tak skončíte a začnete u jiného útvaru. Nikdy se neposunete.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Je to ten pravý?

Vztah nám ukáže všechny naše nezralosti. Pokud si je dovolíme vidět a přijmeme je, otevírá se naše cesta k lepšímu já. Často ale váháme nad tím, jestli ten člověk, který stojí po našem boku, má s námi společnou cestu i zítra. Jestli nás přišel jen něco naučit a teď se naše cesty rozdělují. Nebo zda máme investovat další energii do vztahu a tvořit něco s nejistým koncem. Když čelíte možnému konci vztahu každý den, tak nejistota zabíjí naši ochotu jít s druhým člověkem do dlouhodobějších projektů. Třeba společného bydlení, začátku podnikání, nebo ho jen lépe poznat a milovat. Pokud zůstáváme u toho, že s druhým budeme do konce života, tak popíráme realitu toho, že se měníme stejně jako náš partner. Vzniká tlak, který nám často brání se rozvíjet. Potlačujeme část sebe sama, protože jsme rezignovali na své sny, které se rozchází s životem našeho partnera.

Vztah na dobu určitou

Existuje i střední cesta a tou je soužití na dobu určitou. Představte si, že se s partnerem domluvíme na tom, že spolu budeme jeden rok. Rok spolu budeme tvořit krásné věci. Žít spolu a rozvíjet se navzájem. Někdy se nepotkávat a dotýkat se navzájem svých zranění. Pak se spolu „sejdeme“ na konci naší roční cesty a řekneme si, jestli spolu chceme tvořit ještě něco dalšího, nebo půjdeme každý svojí cestou. Se vší odpovědností, která k tomu patří. Možná je to další model soužití, který dnes nabídne lidem svobodu jít svou cestou, přitom rozvíjet sebe a vztah s partnerem.

I já jsem se vědomě vydal spolu se svou partnerkou na tuto cestu. Nejvíce si cením živosti, která mne provází s vědomím, že náš společný čas je omezený. Jako když vám zbývá rok života a vy si chcete užít každou chvíli, něž se všechno změní. Svobodné prostředí takového vztahu mne podporuje v realizaci vlastních snů. Zároveň mi pomáhá k větším respektu k potřebám a životnímu směřování partnerky.

Jak to máte ve svém vztahu vy? Pokud se chcete nadechnout ve svém vztahu, vnést novou energii do svého života, nebo začít dělat kroky k naplnění vašich snů, máte příležitost nám napsat o půlhodinovou konzultaci zdarma. Ukážeme Vám možnosti, jak se posunout a udělat své vztahy a život lepším. Pomocí koučování pomáháme svým klientům udělat důležité a hluboké změny v jejich životě. Pokud se vám článek líbí, tak nám o tom napište, nebo dejte svůj názor do komentáře. Díky ?

Vítek.