Proč mé vztahy nevydrží?

Čím to, že s žádným partnerem nevydržím déle než dva roky? Jsou opravdu všichni chlapi nadržení pitomci, nebo prostoduší burani? Jsou všechny ženy zákeřné a manipulativní slepice nebo zlatokopky? Co se skrývá pod tím, co ukazujeme svým kamarádkám o svém partnerovi, nebo čím bavíme své kamarády u piva? A jak tento Rubikon překročit?

Představte si, že stojíte na ulici a každému, kdo kolem projde, dáte facku. Kolik z těch lidí vám řekne, že je s vámi skvělá zábava, nebo pochválí krásné šaty? Zdá se vám to absurdní? Přitom mnoho lidí se úplně stejně chová ve vztahu. Jen to je méně vidět. Jsou chyceni ve vztahovém vzorci, který opakují, a proto je výsledek vztahu pořád stejný. Jaké jsou časté vztahové vzorce, které nám nedovolí být ve vztahu dlouhodobě šťastní?

Kastrace mužů – pohrdání

Tohle je ženská zbraň hromadného ničení. Na rozdíl od těch reálných je nenápadná a přichází plíživě. Žena dává najevo partnerovi své opovržení, že je neschopný, pro ni nedostatečný. Díky tomu se cítí krátkodobě lépe. Kompenzuje si tak to, co jí ve vztahu, nebo z důvodu vlastních emočních zranění, chybí. Bohužel, tento mechanismus je jako granát, kterému jste vytrhli pojistku. Už to nezastavíte.

U partnera to vede k nezájmu o vás, pokud ve vztahu vytrvává, tak přichází o svou mužskou sílu. Je se ženou, která ho odmítá jako muže. Prostě přichází o koule. Pro muže to často končí tak, že si najde milenku, která mu dodá sebevědomí a své partnerce se vzepře. Nebo jeho dlouho potlačované emoce bouchnou a on se postaví své partnerce. Taková vzpoura otroka.

Tento mechanismus je ale dvojsečná zbraň. Protože ženě kastrovaný partner neimponuje a je ve vztahu nešťastná. Je to zdánlivé vítězství nad partnerem, ze kterého se rychle stane tragédie se ztrátou pro oba. Této své moci nad slabým mužem jsou si ženy vědomy a vnímají to u sebe jako něco, co je jejich stínem. Často se bojí se, že se neudrží, partnera ovládnou a tím všechno zničí.

Nezájem o ženu

Tohle si zažila snad každá žena. Třeba při seznamování. Nějaký muž jako rybář nahodí udičku a když žena zareaguje, tak dává zpátečku. Je pro něj neviditelná a ona se chce zalíbit. Čím víc o ni nestojí, tím víc ona stojí o něj. Až nakonec skončí místo rybářské sítě v jeho posteli. Podobná dynamika se odehrává i ve vztazích.

Nezájem muže o ženu často pramení z toho, že muž je uvnitř ještě nevyzrálým princátkem, který považuje za normální, že se o něj žena (matka) stará, nebo je uzavřený ve vlastní představě dospělého muže, pro kterého jsou city silné ohrožení. Pro ženu to většinou znamená, že se má víc snažit. Čím víc ji muž ignoruje, tím víc jde do submisivní role, dělá cokoliv, aby nemusela čelit syrové skutečnosti.

Že je muži ukradená, je mu příjemný jen její servis. Začne si lhát. Dělat to, co sama nechtěla. Aby pak zjistila, že ho nedonutí, aby ji miloval. Pak teprve najde sílu odejít. S pošlapanou sebe hodnotou a citově vyprahlá. Často bohužel do náruče kohokoliv, kdo k ní projeví jen trochu citu.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Kontrola všeho

Miluji tě a potřebuji vědět všechno. Co děláš, co si myslíš, kde jsi a s kým. Chci s tebou trávit veškerý volný čas. Na začátku to vypadá jako zájem o partnera a vše co dělá. Vzápětí přichází dobře míněné rady. Pravidla pro společné soužití. Je to jako výcvik domácího mazlíčka. Jen místo pamlsků se hází emoce. Když přijde přešlap, místo trhnutí vodítkem je tu konflikt, hrozba rozchodem, nepřiměřená reakce na to, co se stalo, mlčení.

Většina z nás to ve svém životě zažila na jedné nebo druhé straně. Za takovým chováním se skrývají hluboké emoční zranění v dětství, kdy kontrolující chování je jen důmyslný a krátkodobě funkční obranný mechanismus, který nás chrání. Jak z toho ven? Nejkratší cestou ven ze vztahu. Protože pokud to zrovna zažíváte od partnera, musíte pochopit, že je jen na něm, jestli to chce změnit, vy na to nemáte podstatný vliv. Občas k této změně dochází, často až jako reakce na konec vztahu a poučení z něj.

Tyto tři vzorce jsou jen malou částí všech možných vztahových vzorců, ve kterých mohou být oba partneři chyceni. To, co bych doporučil každému, komu se opakují podobné vztahové vzorce s více partnery, je osobní růst a překročení těchto vzorců. Potom je možné překročit bájný Rubikon a dobýt Řím v podobě funkčního partnerského vztahu.

Protože to, co je mnohem účinnější, než neustálé změny partnerů je vaše změna. Třeba pomocí koučování, protože v osobním růstu je koučování jednou z nejúčinnějších technik. Není hrdinou ten, který bude bolest a utrpení snášet. Kdo ho dlouho vydrží. Hrdinou je ten, který bolest a utrpení opustí. U sebe, ve svém životě, napořád.

Budeme rádi, pokud nám dáte vědět svůj názor, nebo článek budete sdílet. Pro ty z vás, kteří dočetli až sem máme skvělou příležitost zažít si koučovací rozhovor na vlastní kůži na 30 minut zdarma. Třeba právě na vztahové téma. Ať odstartujete změnu. Stačí nám napsat zprávu.

Vítek.