NE je ve vztahu důležitější než ANO!

Pokud se ve vztahu neříkáte NE, nemůžete říkat ani ANO.  Respektive můžete, ale nikoho to nezajímá. Říct něčemu nebo někomu NE nás dělá úplným, protože jsme v kontaktu se svým stínem. Už Vás unavuje psát své nářky do podpůrných skupin na internetu a stěžovat si na to, co Vám váš partner dělá? Tak se staňte tím, kdo věci dělá. V článku nehledejte podrobný návod, jak to udělat. Divoké zvíře také nikdo nevodí za ručičku. Může vás ale vést k zamyšlení, jak žijete a jak chcete žít.

Jaký je smysl toho, co děláte právě teď? Zkusili jste někdy jeden den jen sledovat, co děláte, přitom se při každé činnosti ptát na to, proč? Co je za tím? Proč máte v ruce telefon a projíždíte internet? Hledáte něco konkrétního? Zaháníte nudu nebo nervozitu? Něčemu se vyhýbáte? Máte strach, aby vám něco neuteklo? Co kdybyste začali žít naopak? Cítili hlad a šli se najíst. Věděli, co v životě chcete žít a dělali věci, které k tomu vedou? Neuhýbali dřív, než vám druhý skutečně zkříží cestu? Řekli jasné NE, když po vás partner chce něco, co dělat nechcete.

Rozhodujte se vědomě

Když nemáte možnost volit, tak volba není vaše. Vy nemůžete říct ne. Protože se bojíte, stydíte, nechcete být odmítnutí, po něčem toužíte. Dali jste svou sílu do rukou někomu jinému, zpravidla tomu, koho z té situace viníte. Proto vaše ANO nemá žádnou váhu. Vyplývá ze situace. Vzpomeňte si na pubertu, kdy jste pravidla porušovali, dělali, co ostatní tvrdili, že se nesmí. Teď máte více zkušeností a znáte důsledky.

Vědomá volba je, když to propojíte. Podržíte si nezávislost a svobodu rozhodovat za sebe a zároveň zvážíte důsledky, aby pro vás byly užitečné. Je to jako v pralese. Mačetou si prosekáte jen cestu, kam směřujete. Nebudete sekat do všeho okolo, protože se vyčerpáte a nikam nedojdete.

Buďte sami za sebe

Pokud se rozhodujete podle druhých, tak nejste sami sebou. Hodně rodičů je v pasti potřeb dětí, kdy při rozhodování nezohledňují své potřeby. Nebo je pro vás partnerova spokojenost víc než vaše vlastní. Vyčítat to sobě nebo partnerovi nepomáhá. Je důležité to přijmout, nezavírat před tím oči. Všímat si situací, kdy to děláme.

Potom si dovolit cítit pocity, které skutečně cítíme, i když se to zrovna „nemá“, nebo se za ně stydíte. Přijetí vlastních pocitů často brání naše představa o sobě. Nevidíme pak syrovou skutečnost. Ale existuje cesta ven. Je možné žít šťastné vztahy, naplněný život. Jen to není zadarmo.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Chcete to hned … raději dospějte

Když po něčem toužíš, tak si to vezmi. Spoustu takových rad můžete najít na internetu, nebo číst v motivačních knihách. Žij svůj sen teď. My to ale neděláme a máme k tomu důvod. Ať už je snem skvělý partner, úspěch v práci nebo hodně peněz, problém je, že to jsou jen výsledky. Je to, jako kdybyste přišli do práce jen pro výplatu, a ještě se divili, že se na vás šéf divně kouká. Pokud vás rovnou nevyhodí.

Je pak snadné sklouznout k představě, že všichni chlapi jsou hrozní, nebo ženské bláznivé, když hledáme výsledek bez ochoty práce na něm. Ano, práce, v tomto případě na sobě. Skvělý vztah totiž nenajdeme někde venku, do toho musíme dorůst. Často tím, co jsme ochotni opustit, když nám to neslouží. Komu a čemu řekneme v našem životě NE.

Pokud cítíte, že chcete změnit svůj život a být více v souladu sami s sebou, žít lepší vztahy, rádi Vás v tom podpoříme. Napište nám zprávu a domluvte se s námi na půlhodinové konzultaci. Máte příležitost ji získat nezávazně a zdarma. Možná to bude Váš první krok na cestě ke změně právě teď. Také budeme rádi, když náš článek budete sdílet, nebo nám napíšete komentář, jak to máte vy ?

Vítek.