Jaký spolu máme vztah?

Přemýšleli jste, v jakém partnerství žijete? Nebo jak se vaše vztahy vyvíjí? Kdy jsme ve vztahu housenkou, potom kuklou a kdy se cítíme jako motýl? Nebo noční můra. Jak poznat, kde se nacházíte a co vás čeká za výzvy? Co dělat, když se vám vztahy opakují jako přes kopírák?

Skrze partnerské vztahy se poznáváme, jak bychom se sami nikdy nepoznali. Pokud si právě říkáte, že vy jste hodně daleko, ale váš partner „zaspal“, tak mám pro vás špatnou zprávu. Náš partner nám pravdivě ukazuje, jak na tom v dané chvíli skutečně jsme. Bez příkras, jako zrcadlo. Většina partnerství spadá do těchto tří stádií:

Nezralý vztah

Dva partneři jsou k sobě přitahováni, jsou závislí jeden na druhém. Žijí na svůj úkor, berou si jeden od druhého. Životní energii, emoce, peníze. Je to, jako když dva obchodníci obchodují mezi sebou a snaží se na sobě navzájem zbohatnout. Partnera potřebujete, aby uspokojil vaše představy a touhy.

Závislost se často projevuje v nerovnováze dominance a submise. Dominantní partner často ovládá submisivního partnera skrze peníze, ponižování, kontrolu nad tím, co se děje. Submisivní partner ovládá dominantního partnera z role oběti skrze pocit viny, odmítání, sex nebo sebe-destruktivitu. Že se vás to netýká? Je to fáze, ve kterém začínáme všichni. A hodně z nás se posune dál.

Samostatnost

Klíčem ke vstupu do této fáze je zjištění, že jste sami zodpovědní za naplnění svých potřeb. Začínáte rozlišovat, co je vaše a co partnera.  Chybí v tom ale rovnováha. Kyvadlo se zhoupne do opačného extrému a vy netolerujete projevy partnera, nebo na běžné projevy reagujete vztahovačně, neadekvátně.

Je to proto, že máte hodně vztahových zranění a vystavíte si kolem sebe hradby, abyste se chránili před vlivem partnera. Už ho nenecháte vám ublížit. Může se objevit partnerství, kdy oba žijí více vedle sebe než spolu. Chybí intimita, zdravá komunikace. Typické je vstupování do vztahů, které nemají dlouhodobou perspektivu.

Třeba s ženatými muži nebo vdanými ženami. Ale i výrazně mladšími partnery, nebo kulturně či sociálně opačně situovanými. Objevují se léčebné vztahy, které vám umožní otevřít citlivé vztahové zranění a když se posunete, vztah často ztratí svůj smysl. Někdy je to také období samoty, matky samoživitelky, otcové samoživitelé.

Vedle toho se můžou objevit kamarádství s výhodami, která někdy přináší podporu v těžších obdobích. Toto období končí tím, že vyléčíme většinu svých nejtěžších vztahových a emočních zranění. Začneme cítit potřebu někomu se otevřít. Plně se projevit. Ukázat se i ve své zranitelnosti.

4.6/5
Kurz: Jak zvládat konflikty s nadhledem

Staňte se mistry vztahové komunikace

Zralý vztah

Do této fáze přechází jen část z těch, kteří se stali samostatní. Poznali jste, že můžete žít život, ve kterém naplňujete své potřeby. Zjistíte, že když se spojíte s tím správným, kompatibilním partnerem, dokážete vytvořit víc. Je to, jako když darujete milovanému člověku úsměv. Vás to nic nestojí a radost vás obou vzroste. Jste spokojenější. Váš život je plnější.

Jako by vás ten druhý doplňoval. Také můžete zjistit, že máte takového člověka vedle sebe celou dobu. Jen jste čekali, až to objevíte. Také objevíte druhou stranu zralého vztahu. Váš partner vám silně zrcadlí, co sami nemáte vyřešené. Je to nikdy nekončící proces. V této fázi už jste schopni rozpoznat, že emoce, které ve vás chování partnera vyvolá, patří vám. Umíte je projevit, ale také v sobě hledat, odkud se berou a díky tomu růst. Stávat se více sami sebou. Vztah berete jako něco, co je pro vás nejen příjemné, ale i užitečné.

Aby to nebylo tak jednoduché

Tyto tři fáze nenastávají téměř nikdy současně ve všech aspektech vašeho vztahu. Jako je sexualita, intimita, finance, životní prostor, seberealizace. Na všech těchto úrovních jsou ale často rozeznatelné tyto tři fáze. Například u sexuality v závislé fázi potřebujeme, aby nás partner uspokojil, nebo my potřebujeme uspokojit partnera. V samostatné fázi myslíme hlavně na sebe a své uspokojení, víme, že je to nakonec všechno v našich rukou. Někdy doslova.

Ve zralé fázi děláme to, co je nám příjemné, dáváme partnerovi to, co dát chceme a přijímáme to, co chceme přijmout. Zjišťujeme, že spolupráce s partnerem nám dává víc, než když se soustředíme jen na sebe. Proto je užitečné si svou situaci uvědomit a přijmout, procítit ve své syrovosti bez příkras. Pokud v nějaké oblasti „zůstáváme pozadu“, je to proto, že jsme nepochopili něco důležitého v předchozí vztahové fázi. Nebo máme silné emoční zranění a nějaká naše část se přestala vyvíjet. Vždy je cesta, jak to posunout dále. Tak se otevírá cesta k tomu, kde se chceme nacházet.

Pokud se chcete posunout a přinést si do života větší soulad v partnerství, tak možná právě pro Vás je náš koučovací rozhovor zdarma. Nezávazně si tak můžete vyzkoušet nejrychlejší cestu osobního rozvoje a třeba právě už po této půlhodině můžete vidět věci jinak. Pokud toho chcete využít, napište nám zprávu. Také se těšíme na vaše komentáře a názory k článku.

Vítek.